W pierwszych dniach elektronicznego szpiegostwa, służby wywiadowcze USA nie korzystały z wszystko widzących satelitów szpiegowskich ,które mogłyby przechwytywać i interpretować fale radiowe wysokiej częstotliwości propagowane przez ZSRR.

Aby to zrobić, Amerykanie opierali się na sieci tajemniczych struktur, których prawdziwym celem było utrzymanie zimnej wojny.

Urządzenia nazywane przez zewnętrznych obserwatorów klatkami dla słoni były faktycznie macierzami anten wysokiej częstotliwości i częścią amerykańskiego systemu wojskowego / FLR-9 „Iron Horse”.

System anten, powszechnie znany jako „Wüllenweber” nazwany tak po niemieckim naukowcu, dr Hansie Rindfleischu ,który stworzył dla III rzeszy system szpiegowski Wullenwever-to typ anten kołowych wykorzystywanych w czasie II wojny światowej (CDAA). Oczywiście nazista trafił do USA dzięki programowi paperclip.

Anteny tego typu mogą być wykorzystywane do różnych celów, od zbierania danych wywiadowczych i identyfikacji celów ,a także do nawigacji i wyszukiwania oraz akcji ratowniczych.

Ten elektroniczny Stonehenge pozwolił na odgadnięcie Tajemnic Radia Radzieckiego tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Każda klatka słonia składa się z wewnętrznego pierścienia anten dostrojonych do fal wysokiej częstotliwości, otoczonych przez jeden lub więcej pierścieni zewnętrznych dobranych dla niższych częstotliwości.

Anteny te będą nasłuchiwać fal radiowych HF odbijających się od jonosfery (co umożliwia również komunikowanie w zakresie fal HF poza widzialnym horyzontem) oraz pozwolą na określenie triangulacji , a tym samym na dokładną lokalizację źródeł sygnału.

Tablica anten składa się z trzech współosiowych pierścieniowych elementów antenowych. Każdy pierścień elementów odbiera sygnały RF do przypisanego części widma radiowego 1,5 do 30 MHz.

Zewnętrzny pierścień operuje zwykle w zakresie od 2 do 6 MHz (zespół A), lecz także niekiedy w zakresie 1,5 MHz. Pierścień Centralny obejmuje zakres od 6 do 18 MHz (pasmo B) i pierścień wewnętrzny obejmuje zakres od 18 do 30 MHz (pasmo C).

Zespół zawiera 48 elementów rękawa rozstawionego w odległości 78,4 stóp jednobiegunowych od siebie (7,5 stopni). Zespół B zawiera 96 ​​rękawów elementów rozstawionych jednobiegunowo 37,5 stóp (11,43 m) od siebie (3,75 stopni). Zespół C zawiera 48 elementów anteny zamontowanej na drewnianej konstrukcji umieszczonej w okręgu wokół centralnego budynku.

Elementy zespołu A i B pracują w polaryzacji pionowej. Elementy taśmowe C składają się z dwóch poziomo spolaryzowanych podelementów anteny dipolowej, elektrycznie ze sobą połączonych i usytuowanych jedna na drugiej.

Ta konfiguracja pozwala wychwycić każdy sygnał radiowy w odległości do 3100 mil (5000 km). W rzeczywistości program Iron Horse otaczał planetę sześcioma klatkami słonia. Ponieważ system oparł się na sygnałach odbijających się od jonosfery, każdy system antenowy zdany był na łaskę pogody i panujących warunków topograficznych.

Iron Horse szybko popadł w niełaskę, gdy USA wraz z Izraelem uruchomiły program satelitów szpiegowskich pozwalających obserwować Sowietów z kosmosu.

Dziś większość z istniejących klatek słoni jest już zdemontowana w tym ta w bazie RAF Chicksands w Wielkiej Brytanii i Clark Air Base na Filipinach.

Załoga właśnie rozpoczęła dekonstrukcję klatki w bazie Misawa Air Base w Japonii. Pracujący system można odnaleźć w Joint Base Elmendorf-Richardson na Alasce jako jedyny sprawny system operacyjny tego typu.

Źródło: www.ligaswiatowa.wordpress.com

6 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat