Panika stulecia: Czy kometa Halleya przynosi kłopoty?

Napisane przez Amon w maj - 28 - 2024


Wielu z nas, którzy są nieco starsi, mogło oglądać kometę Hale-Bopp online przez kilka dni w 1997 roku. Był to bardzo piękny widok i można ją było zobaczyć stojąc pionowo w ciemności na balkonie lub na ulicy. Nie mniej interesująca jest kometa Halley, która przeleciała w pobliżu Ziemi w 1986 roku, a jej kolejna wizyta zaplanowana jest na rok 2061, kiedy to przejdzie przez peryhelium i będzie można ją wygodnie obserwować z Ziemi.

Grawerunek komety Halleya

W 1978 r. chiński astronom Yu Che Chang zwrócił uwagę na związek między zwycięstwem wojowniczego króla Wu Wanga a kometą Halleya, która według niego miała przejść nad Ziemią w 1057 r. p.n.e..

Donald Yeomans z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Pasadenie w Kalifornii uważa, że kometa mogła przejść w tym czasie kilka lat później. Nie jest to jednak tak ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przejście tej komety wiąże się z pewnymi wydarzeniami na naszej planecie. Uważa się, że jej wpływ może rozpocząć się z wyprzedzeniem, plus minus dwa lata.

Kometa Halleya. Rycina z 1811 r.

Przejście komety Halley w czasach starożytnych stało się zwiastunem upadku Imperium Shang i śmierci jego cesarza o imieniu Zhou Xin. Co więcej, każde jej pojawienie się na niebie nie wróżyło nic dobrego: wojny, morderstwa, epidemie, trzęsienia ziemi, głód i wiele innych.

Wszystkie te nieszczęścia nieustannie zdarzały się na Ziemi w przeddzień pojawienia się tej komety lub po jej przejściu po niebie. Poniżej znajduje się krótka lista zaledwie kilku wydarzeń, które są czasowo związane z tą kometą:

240 p.n.e. – Największa powódź w Chinach.

164 p.n.e. – Zaraza pochłania życie w całej Europie.

66 r. n.e. – wojna między Judeą a Rzymem, która zakończyła się zniszczeniem Jerozolimy.

374 – Inwazja Hunów (Xiongnu) na Europę.

451 – Atilla (przywódca Hunów) został pokonany przez inwazję na Galię.

684 – Długie deszcze w Europie, utrata plonów, dotkliwy głód.

989 – Głód w Anglii.

1066 – Wilhelm Zdobywca najeżdża Anglię i zabija króla Harolda.

1222 – Inwazja Czyngis-chana. Krwawy deszcz w Rzymie.

1456 – Turcy podbijają Ateny, a trzęsienie ziemi w Neapolu zabija 35 tysięcy osób.

1682 – E. Halley obserwuje kometę. Trzęsienie ziemi w Anglii.

1759 – Zmarł Ferdynand VI, król Hiszpanii. Wybuch Wezuwiusza.

1835 – Epidemia dżumy w Egipcie. Huragan na Florydzie.

1910 – Śmierć króla Anglii Edwarda VII. Wybuch epidemii dżumy w Chinach i Indiach.

1986 – Wypadek w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Dopiero w XVII wieku kometa zyskała nazwę angielskiego astronoma Edmunda Halleya. Odkrył on, że komety zaobserwowane w latach 1531, 1607 i 1682 miały bardzo podobne cechy i doszedł do wniosku, że była to jedna i ta sama kometa, która miała własną orbitę.

Edmond Halley – angielski astronom

Obliczono również częstotliwość pojawiania się komety – co 75-76 lat, a teraz możemy spodziewać się nowej wizyty w 2061 roku. Jakie nieszczęście przyniesie tym razem kosmiczny gość?

Podczas ostatniego pojawienia się komety Halleya w 1986 roku naukowcy badali ją za pomocą sond kosmicznych. Uzyskano dane na temat jądra tego kosmicznego ciała, mechanizmów powstawania komy (chmury gazowej) i ogona. Kometa jest również krótkookresowa i znajduje się na swojej obecnej orbicie od co najmniej 16 tysięcy lat.

Ciekawe stwierdzenie pisarza M. Twaina związane z kometą:

„Przyszedłem na świat w 1835 roku wraz z kometą Halleya. Pojawi się ponownie w przyszłym roku i myślę, że znikniemy razem”.

Okazało się, że pisarz miał rację. Wszyscy mamy nadzieję, że ponowne pojawienie się Komety Halleya nie przyniesie kolejnych wojen, epidemii, trzęsień ziemi itp. Człowiek jest często bezsilny wobec natury, ale ludzkość jest w stanie nie wszczynać wojen i konfliktów. Niech ta kometa choć raz stanie się zwiastunem czegoś dobrego i szczęśliwego.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl
Kategorie: Nauka / Kosmos, Polecane

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat