Pierwsza diagnoza w celu określenia niepłodności została postawiona 4.000 lat temu, na starożytnej asyryjskiej tabliczce glinianej odkrytej przez tureckich badaczy w centralnej prowincji Kayseri. Naukowcy z różnych uniwersytetów pod kierownictwem Uniwersytetu Harran w Şanlıurfa zbadali liczącą 4000 lat asyryjską tabliczkę zawierającą umowę przedślubną i odkryli, że pierwsza diagnoza niepłodności została postawiona w centralnej dzielnicy Kültepe w prowincji Kayseri.

Gliniana tabliczka zapisana pismem klinowym omawia niepłodność i rozwiązanie problemu, jakim jest niezdolność człowieka do rozmnażania się drogą naturalną.

Profesor Ahmet Berkız Turp z Wydziału Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu w Harran powiedział NTV, że gliniane umowy przedślubne dotyczyły problemu bezpłodności w asyryjskich rodzinach. Zgodnie z nimi, żona pozwalała mężowi wynająć hierodule – niewolnicę sprowadzoną jako surogatkę – jeśli parze nie udało się począć dziecka dwa lata po dacie ślubu.

Mezopotamska żona pozwalała mężowi wynająć niewolnicę sprowadzoną jako surogatkę, jeśli para nie poczęła dziecka dwa lata po ślubie. Kobieta Czciciel posąg, Mezopotamia, British Museum, Londyn (Źródło obrazu)

„Kobieta niewolnica zostałaby uwolniona po urodzeniu pierwszego męskiego dziecka i zapewnieniu, że rodzina nie zostanie bez dziecka” – powiedział profesor Turp.

W wielu krajach, macierzyństwo zastępcze było powszechną praktyką od czasów prehistorycznych. Wiele kultur miało koncepcję macierzyństwa zastępczego zintegrowanego z ich systemami wierzeń do tego stopnia, że ci, którzy odmówili jej przestrzegania, zostali faktycznie wyrzuceni ze swoich rodzin.

Rozdział 16 Księgi Rodzaju opowiada historię Sary, żony Abrahama, która nie mogła urodzić mu dziecka i dlatego dała mu swoją służącą Hagar, aby mogła być matką jego dzieci. Ta historia jest nieco prymitywną wersją „tradycyjnego macierzyństwa zastępczego”, koncepcji, w której sztuczne zapłodnienie jest wykorzystywane do zapłodnienia kobiety spermą mężczyzny (a w większości przypadków jego żona/partnerka, tak jak Sara, była bezpłodna).

Hagar opuszcza dom Abrahama. Peter Paul Rubens (między 1615 a 1617)

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym Gynecological Endocrinology, a tabliczka jest wystawiona w Muzeum Archeologicznym w Stambule.

Zachowane mezopotamskie teksty medyczne ujawniają, że starożytni lekarze diagnozowali i leczyli wiele różnych schorzeń i chorób, z różnym skutkiem. Wśród nich były tyfus, ospa, dżuma, rzeżączka, podagra, gruźlica, epilepsja, kolka, biegunka i różne problemy jelitowe. Niektóre formy chorób psychicznych były również rozpoznawane, choć nie były właściwie rozumiane.

Asyria była złożoną cywilizacją mezopotamską, której początki sięgają 25 wieku p.n.e. W Kültepe znajdowała się osada asyryjska Starego Imperium Asyryjskiego od 21 do 18 wieku p.n.e. Ponad 1000 tabliczek z pismem klinowym odkryto na miejscu w 1925 roku, natomiast współczesne prace archeologiczne rozpoczęły się w 1948 roku.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat