Archeolodzy, którzy pracują w starożytnym meksykańskim mieście Teotihuacan, dokonali niezwykłego odkrycia. Okazuje się, że pod jedną z atrakcji turystycznych – Piramidą Księżyca – kryją się tunel i tajemnicza komnata.
Fot. robtowne0 /pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku oraz Instytutu Geofizyki na Narodowym Autonomicznym Uniwersytecie Meksykańskim (UNAM) prowadzili prace w starożytnym mieście Teotihuacan, w pobliżu stolicy kraju.

Jak donosi serwis Fox News, pod Piramidą Księżyca –  jedną ze słynnych atrakcji turystycznych, archeolodzy odkryli tunel i tajemniczą komnatę.

Tunel do “podziemnego świata”

Pomieszczenie ma średnicę około 49 stóp, czyli blisko 15 metrów. Zdaniem naukowców mogło być wykorzystywane podczas ceremonii pogrzebowych. Ukryty tunel prowadzi natomiast z komnaty do południowej części położonego przed piramidą Placu Księżyca. Zdaniem naukowców odkrycia mogą być związane z wierzeniami Azteków, a konkretnie z ich koncepcją podziemnego świata Mictlan.

Co ciekawe, zarówno tunel, jak i komnatę odkryto latem 2017 roku, ale badacze dopiero teraz zdecydowali się ujawnić znalezisko. Do odkrycia podziemnych struktur posłużyła metoda elektrooporowa, która wykorzystuje zjawisko różnego przewodnictwa podłoża w zależności np. od jego struktury.


Piramida Słońca, widok z Piramidy Księżyca– istock

“Miejsce, w którym ludzie stają się bogami”

Teotihuacan było przez Azteków uważane za święte miasto. Jego nazwę można przetłumaczyć jako “miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. To właśnie tam składali oni swoje krwawe ofiary z ludzi.

Oś starożytnego miasta stanowi Aleja Zmarłych o długości dwóch kilometrów i szerokości około 40 metrów. Z jednej strony ogranicza ją Cytadela, a z drugiej Piramida Księżyca. Wzdłuż Alei mieściło się wiele świątyń, w tym najbardziej znane Świątynia Słońca i Świątynia Pierzastego Węża.

Źródło: www.podroze.gazeta.pl

[sg_popup id=”9518″ event=”inherit”][/sg_popup]
57 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat