Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, rozważa ogłoszenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego w związku z ospą małp po wybuchu epidemii tej choroby w Afryce .
Urodzony w Etiopii Tedros powiedział, że jego agencja, Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC), władze lokalne i partnerzy „nadal wzmacniają środki mające na celu przerwanie przenoszenia choroby”. Podkreślił jednak, że „potrzeba więcej zasobów i wsparcia dla kompleksowej reakcji”. Według Epoch Times „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym jest najsilniejszym określeniem epidemii”, a podobną deklarację złożono również w przypadku koronawirusa Wuhan (COVID-19) na początku 2020 roku.
W osobnym oświadczeniu szefa WHO, opublikowanym w Science, stwierdzono, że wirus ospy małp może i musi zostać „opanowany za pomocą wzmocnionych środków zdrowia publicznego” – kolejna wymówka dla medycznej tyranii.
Środki te obejmują „nadzór, zaangażowanie społeczności, leczenie i ukierunkowane stosowanie szczepionek dla osób o podwyższonym ryzyku zakażenia”. Tedros zauważył również, że „dalsze zwiększanie skali” reakcji na ospę małp, która już ma miejsce w dotkniętych krajach, jest „pilnie potrzebne”. Ostatni komunikat WHO dotyczący ospy małp został wydany dwa lata temu, podczas epidemii, która trwała od 2022 do 2023 roku. Podczas tej epidemii, która dotknęła Europę i Stany Zjednoczone, urzędnicy twierdzili, że ospa małp rozprzestrzeniała się głównie poprzez kontakty seksualne między homoseksualnymi mężczyznami.
Oprócz deklaracji WHO, administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła również stan wyjątkowy z powodu wirusa.
Ospa małp wykryta w dziesięciu krajach Afryki, głównie w Kongo
Post Tedrosa został opublikowany w momencie, gdy afrykańskie CDC ogłosiło w raporcie, że ospę małp wykryto w tym roku w dziesięciu krajach afrykańskich.
Demokratyczna Republika Konga (ROC) odnotowała ponad 96 procent wszystkich przypadków i zgonów z powodu ospy małp. Urzędnicy ds. zdrowia w Demokratycznej Republice Konga stwierdzili, że prawie 70 procent przypadków i 85 procent zgonów w tym kraju dotyczy dzieci w wieku poniżej 15 lat. Organ ds. zdrowia na kontynencie podał, że w 2024 r. odnotowano około 14 250 przypadków ospy małpiej – prawie tyle samo, co w ubiegłym roku. Dodano, że liczba przypadków wzrosła o 160 procent, a liczba zgonów o 19 procent w porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami 2023 roku.
Burundi i Rwanda po raz pierwszy zgłosiły pojawienie się ospy małp w swoich krajach, podczas gdy Republika Środkowoafrykańska (RCA) i Kenia zgłosiły nowe ogniska na swoich terytoriach. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni przypadkami ospy małp, które pustoszą [region stołeczny]” – powiedział 5 sierpnia minister zdrowia Republiki Środkowoafrykańskiej Pierre Somse.
W oświadczeniu opublikowanym 4 sierpnia przez organizację non-profit International Society for Infectious Diseases, która cytowała ugandyjskie Ministerstwo Zdrowia, stwierdzono, że w Ugandzie potwierdzono dwa przypadki ospy małp. „Obie osoby wykazywały objawy, takie jak wysypka, obrzęk węzłów chłonnych i ogólne złe samopoczucie” – dodało ministerstwo.
Tymczasem kenijskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że zdiagnozowało ospę małp u pasażera podróżującego z Ugandy do Rwandy. Pacjent został zatrzymany na przejściu granicznym w południowej Kenii. W oświadczeniu ministerstwo uzasadniło zastosowanie medycznej tyranii, mówiąc, że pojedynczy przypadek wystarczył, aby ogłosić wybuch epidemii. W Republice Południowej Afryki urzędnicy służby zdrowia potwierdzili, że obecnie w kraju odnotowano 22 przypadki ospy małpiej i trzy zgony. „W dotkniętych społecznościach prowadzone są działania w zakresie śledzenia kontaktów i nadzoru” – powiedział Departament Zdrowia Republiki Południowej Afryki (DoH) w oświadczeniu z 4 sierpnia.
Cena akcji producenta szczepionki przeciwko ospie małp wzrasta po ogłoszeniu przez WHO stanu wyjątkowego
Ogłoszenie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stanu wyjątkowego w związku z ospą małp jest dobrą wiadomością dla duńskiego producenta szczepionek Bavarian Nordic, który produkuje szczepionkę przeciwko tej chorobie. Według Forbes, ceny akcji Bavarian Nordic wzrosły o 17 procent po ogłoszeniu przez WHO globalnego stanu zagrożenia zdrowia. Wzrost o 17 procent nastąpił po tym, jak ceny akcji wzrosły już o 12 procent. Tymczasem akcje Bavarian Nordic w USA wzrosły o 33 procent.
Paul Chaplin, dyrektor generalny Bavarian Nordic, powiedział Bloomberg News, że firma może dostarczyć 10 milionów dawek szczepionki do krajów afrykańskich w ciągu najbliższych 18 miesięcy. „Mamy zapasy i zdolności produkcyjne. Brakuje nam tylko zamówień” – powiedział.
14 sierpnia dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił ospę małp stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) – po raz drugi po koronawirusie Wuhan (COVID-19). Swoje oświadczenie oparł na 27 000 zgłoszonych przypadków i ponad 1100 zgonach w Demokratycznej Republice Konga (DRK) od początku 2023 r., a także na odkryciu nowego szczepu ospy małp w Szwecji.
Ogłoszenie Tedrosa nastąpiło po wcześniejszym oświadczeniu Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Africa CDC), że ospa małp jest kryzysem zdrowia publicznego na całym kontynencie. Zgodnie z tą deklaracją, Demokratyczna Republika Konga – gdzie epidemia ospy małp jest najbardziej skoncentrowana i dotkliwa – dopuściła do obrotu dwie szczepionki: Jynneos od Bavarian Nordic i szczepionkę LC16 z Japonii.
Ospa małp to kolejna sztuczka mająca na celu zwiększenie zysków firm farmaceutycznych
Według artykułu afrykańskiego CDC, do opanowania epidemii potrzeba 10 milionów dawek szczepionki przeciwko ospie małp. Instytut wezwał również do globalnego wsparcia wysiłków na rzecz szczepień. Podczas gdy ospa małp wydaje się być łagodną chorobą w USA, Bavarian Nordic i inni producenci szczepionek otrzymali setki milionów dolarów za zgromadzenie zapasów szczepionek w ramach kilku lukratywnych kontraktów rządowych w 2022 roku. W tym roku wybuch ospy małp odnotowano w 116 krajach. Prawie 100 000 osób – głównie homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn – zostało dotkniętych chorobą, a około 200 zmarło.
W dniu 8 sierpnia Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA) – który podlega amerykańskiemu Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej – odnowił kontrakt z Bavarian Nordic. Agencja zapewniła 156,8 miliona dolarów na produkcję i przechowywanie dawek Jynneos w celu częściowego uzupełnienia zapasów potrzebnych do produkcji szczepionek po wybuchu epidemii w 2022 roku.
Jednak niektórzy eksperci wyrazili wątpliwości co do deklaracji PHEIC i ostrzegli, że jest to sztuczka mająca na celu zwiększenie zysków dużych firm farmaceutycznych pod pozorem walki z epidemią ospy małpiej.
Dr Meryl Nass również wyraziła podobny sceptycyzm na swojej stronie Substack, zauważając, że istnieje „wiele pytań bez odpowiedzi” na temat ospy małpiej.