Photo: earthlymission.com

Zaledwie 300 kilometrów na południe od równika znajduje się najwyższy punkt w Afryce, potencjalnie aktywny stratowulkan Kilimandżaro, który obejmuje obszar ponad 390 hektarów. Ale jako wolnostojąca góra, której strefa klimatyczna coraz mniej przypomina krajobraz lądowy. Kilimandżaro jest szczególnie godne uwagi jako inkubator dla odizolowanych, zmutowanych lub rzadkich roślin, które nie występują nigdzie indziej. Niedawno, na jednym ze stoków, naukowcy odkryli rośliny prehistorycznego lasu. Rosły one na Ziemi milion lat temu.

earthlymission.com

Senecio kilimanjari to gigantyczna roślina. W ciągu ostatnich milionów lat praktycznie się nie zmieniła, dinozaury kiedyś wędrowały po tych samych lasach. Terytorium gigantycznej ziemi zaczyna się na wysokości 3000 metrów. Jest mniej opadów i dlatego prehistoryczny las nie jest tak gęsty. To tylko jeszcze bardziej podkreśla monumentalność gigantycznych roślin stojących oddzielnie od siebie, zdolnych do wzrostu do 5-7 metrów.

earthlymission.com

Wysoko w górach, temperatury regularnie spadają w nocy poniżej zera. aby przetrwać w tak surowym środowisku – rośliny rozwinęły akumulację wody w rdzeniu łodygi, ruch żyjących liści (co oznacza, że liście zamykają się, gdy temperatura spada za bardzo), naturalnie 'przeciw zamarzaniu’ i samoczynną izolacją. Prehistoryczny las wznosi się na około 4.300 metrach. Nad zboczami Kilimandżaro rozpościera się jałowa alpejska pustynia, która kończy się na kolosalnym lodowcu na samym szczycie stratowulkanu.

earthlymission.com


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat