Sześciomiesięczny kurs na Banaras Hindu University (BHU) w mieście Banaras rozpocznie się w styczniu. Według doniesień BBC, kurs opętań przez duchy będzie prowadzony przez wydział Ayurvedy, starożytnego hinduskiego systemu medycyny i uzdrawiania. Jeden z dziekanów uniwersytetu powiedział agencji informacyjnej IANS, że na uczelni została utworzona osobna jednostka Bhoot Vidya (studia nad duchami).

“Bhoot Vidya zajmuje się przede wszystkim zaburzeniami psychosomatycznymi, chorobami wywołanymi przez nieznane przyczyny oraz chorobami psychicznymi lub umysłowymi” – powiedział Yamini Bhushan Tripathi, dziekan wydziału ajurwedy.


Dodał, że uniwersytet jest pierwszym w kraju, który prowadzi taki kurs, gdzie studenci uczą się o ajurwedyjskich metodach leczenia chorób związanych z duchami. Terapie ajurwedyjskie zazwyczaj obejmują leki ziołowe, zmiany dietetyczne, masaże, oddychanie i inne formy ćwiczeń. Według badania z 2016 roku przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego i Neuronauki (Nimhans), prawie 14% Hindusów cierpi na choroby psychiczne.

A w 2017 roku WHO oszacowało, że 20% Hindusów może cierpieć na depresję w pewnym momencie swojego życia. Jednak w kraju liczącym 1,3 mld ludzi jest mniej niż 4000 specjalistów od zdrowia psychicznego, którzy są świadomi tych problemów. Ponadto, ze względu na powszechne piętno społeczne, niewielu szuka pomocy lub profesjonalnej uwagi i wielu Hindusów, zwłaszcza w obszarach biedniejszych.

Kontrowersje w sieciach społecznościowych dotyczące oficjalnego kursu mającego na celu leczenie opętania przez ducha

Wiadomość, że Banaras Hindu University, administrowany przez rząd indyjski, rozpocznie kurs Bhoot Vidya została zakwestionowana w sieciach społecznościowych przez niektórych, którzy wskazali, że medycyna i rehabilitacja są bardziej odpowiednimi metodami leczenia problemów psychicznych. To z tego powodu uniwersytet został zmuszony do wyjaśnienia, że kurs ma na celu naukę na temat psychosomatycznych lub psychologicznych zaburzeń przy użyciu tradycyjnego systemu medycyny indyjskiej Ayurveda. Dr Yamini Bhushan Tripathi powiedział, że kurs będzie uczył ajurwedyjskich środków do leczenia dolegliwości związanych z duchami.

Bhoot Vidya to nic innego jak ajurwedyjskie leczenie zaburzeń psychosomatycznych, czyli pełnoprawna dziedzina współczesnej medycyny” – powiedział jeden ze studentów uniwersytetu.

Indyjski dziennikarz Bhuvan Bagga przeprowadził wywiad z samym dr Tripathi, który wyjaśnił, że kurs nie będzie dotyczył opętania duchowego. Bhoot Vigyan nie jest związany z duchami. Jest to nieodpowiednia nazwa i jest źle rozumiana przez społeczeństwo i media.


Choć wydaje się, że kurs nie skupia się na świecie duchów, to jednak ciekawostką jest, że duchy są sugerowane jako przyczyna niewyjaśnionych dolegliwości. Kolejnym kontrowersyjnym punktem jest stosowanie Ajurwedy. Jest to forma tradycyjnej medycyny indyjskiej, która stara się leczyć różne choroby, które obejmują suplementy, zioła, ćwiczenia i modyfikację diety. System ten powstał tysiące lat temu, ale jego zasadność jest obecnie kwestionowana. Indyjskie Stowarzyszenie Medyczne określiło tę praktykę jako “pseudonaukę”.

Interesujące jest to, jak istnienie duchów nadal pozostaje tematem debaty, oprócz tego, że kurs ten otwiera możliwość, że niektóre choroby psychiczne mają inną przyczynę poza tym, co możemy zrozumieć i wyjaśnić.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat