Prosty przepis na to jak być szczęśliwym

Napisane przez Amon w sierpień - 1 - 2021


Pogoń za szczęściem jest przereklamowana. Jak się okazuje, kluczem do szczęścia jest skupienie się na czymś innym niż szczęście. Ale jak wygląda szczęście w świeckim wieku? W epoce, w której powszechne intelektualne zrozumienie jest takie, że wszechświat jest z natury pozbawiony sensu, co w ogóle oznacza to znaczenie?

W zakresie, w jakim zarówno szczęście, jak i znaczenie są pojęciami stworzonymi przez człowieka, zrozumiałe jest, że obowiązkiem jednostki jest dowiedzieć się, co czyni ją szczęśliwą. Tak się składa, że tym, co czyni ludzi szczęśliwymi, jest koncentrowanie się na znaczących doświadczeniach, a nie na samym szczęściu. W rzeczy samej. W końcu sensem życia jest to, co chcesz, aby oznaczało twoje życie. To znaczenie, które wnosisz do życia, przyniesie szczęście „przy okazji”. Zwłaszcza, że dotyczy to następujących czterech głównych punktów, które pozwalają nadać znaczenie bezsensownemu wszechświatowi: autonomii i ciekawości, kompetencji i kreatywności, pokrewieństwa i życzliwości oraz braku przywiązania i dobrego poczucia humoru. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze…

1.) Skup się na autonomii i ciekawości:

„Nie chcę przetrwać. Chcę żyć.” ~Solomon Northup

Co sprawia, że twoje życie ma sens? Aby odpowiedzieć na to pytanie, potrzebujesz zarówno autonomii, jak i ciekawości. Autonomia polega na byciu autorem własnej historii. Ciekawość to radość z odkrywania, o czym można pisać. Zaczyna się od chęci. Musisz być wolny, aby dokonywać indywidualnych wyborów. Musisz mieć swobodę praktykowania własnego systemu wartości i dążenia do celów, które uważasz za wartościowe.

Może to oznaczać zadawanie sobie głęboko denerwujących pytań (auto-interrogacja). Może to oznaczać nieszablonowe myślenie, zmianę uwarunkowań kulturowych lub odważne wyjście ze strefy komfortu. Z całą pewnością będzie to oznaczało pogodzenie się z własnymi unikalnymi predyspozycjami psychologicznymi, genetycznymi i społecznymi.

Autonomia i ciekawość będą dźwignią odwagi w odkrywaniu znaczenia Twojej podróży. Szczęście stanie się efektem ubocznym pozwolenia, by podróż była rzeczą, mimo że jej celem jest szczęście. Krótko mówiąc: samopoznanie tworzy znaczące szczęście pomimo samego szczęścia.

2.) Stawiaj na kompetencje i kreatywność:

„Nie bądź zbyt nieśmiały i płochliwy w swoich działaniach, całe życie jest eksperymentem. Im więcej eksperymentów zrobisz, tym lepiej.” ~Ralph Waldo Emerson

Zamiast szczęścia, szukaj kompetencji i kreatywności. Skupiając się na zestawie umiejętności, wiedzy lub formie sztuki – i aktywnie zwiększając swoje kompetencje – będziesz szczęśliwy, mając poczucie mistrzostwa i zaangażowania w wartościowe przedsięwzięcie. Jeśli masz trudności z odkryciem zestawu umiejętności lub formy sztuki, której możesz się poświęcić, po prostu wróć do fazy pierwszej i skup się na tym, co sprawia, że czujesz się autonomiczny i ciekawy. Twoje poczucie wolności i głęboka ciekawość poprowadzą Cię w kierunku wartościowego przedsięwzięcia. Kreatywność i kompetencje przeniosą Twoje kompetencje na wyższy poziom, a także zwiększą Twoje szczęście. Skupienie się na kreatywności wzmocni Twoją wyjątkowość, a jednocześnie nada Twojej sztuce estetyczną jakość i poczucie piękna.

Szczęście pojawia się, kiedy skupiasz się na kompetencjach i kreatywności, ponieważ żyjesz w chwili obecnej, tworząc sztukę i piękno, co może prowadzić do większych stanów przepływu. Kiedy jesteś zaangażowany w zwiększanie kompetencji twórczych, jesteś szczęśliwy.

3.) Skup się na pokrewieństwie i życzliwości:

„Ostatecznym źródłem szczęścia nie są pieniądze i władza, ale serdeczność.” ~Dalai Lama

Jeśli chcesz szczęścia i bardziej sensownego życia, to zwiększ swój poziom pokrewieństwa i życzliwości. Nic nie uczyni Cię szczęśliwszym niż przynoszenie szczęścia innym. Pokrewieństwo to poczucie bycia połączonym z innymi i troszczenia się o nich. Dobroczynność to pragnienie wywierania pozytywnego wpływu na życie ludzi, przy jednoczesnym ulepszaniu ludzkości i świata. Jeśli połączysz te dwie cechy, a następnie wprowadzisz je w czyn, staniesz się siłą szczęścia, z którą należy się liczyć. Przynoszenie szczęścia innym może przybrać formę małych lub dużych aktów dobroci: napisanie wpływowego artykułu lub powieści, poświęcenie czasu i pieniędzy na rzecz sprawy społecznej lub wykorzystanie swoich kompetencji i kreatywności, aby przynieść radość innym. Lista jest długa.

Może to być nawet tak proste, jak sprawienie, by ktoś się roześmiał lub uśmiechnął. Kiedy czujesz, że masz zdrowy wpływ na życie innych, twoje poczucie sensu wzrasta, ponieważ czujesz, że twoje życie ma znaczenie. Twoje poczucie przynależności do czegoś większego niż ty sam zwiększa zarówno znaczenie, jak i szczęście.

Szczęście pojawia się, gdy skupiasz się na pokrewieństwie i aktach życzliwości, ponieważ głębokie poczucie wspólnoty i współzależności sprawi, że poczujesz się bardziej związany z innymi.

4.) Skup się na nieprzywiązaniu i dobrym poczuciu humoru:

„Rasa ludzka ma tylko jedną skuteczną broń, a jest nią śmiech.” ~Mark Twain

Kiedy wszystko jest już powiedziane i zrobione, musisz być w stanie odpuścić. Po autonomii i ciekawości, po kompetencji i kreatywności, po pokrewieństwie i życzliwości, oderwij się od wyniku.

Weź głęboki oddech. Pośmiej się. Twoje porażki nie będą trwałe, ale zwycięstwa też nie. Świętuj swoje sukcesy i wyciągaj wnioski z porażek, a następnie pozwól temu wszystkiemu odejść z beztroskim nastawieniem. Pamiętaj: najważniejsza jest podróż.

Jak na ironię, masz większe szanse na dobrze przeżyte życie, jeśli jesteś w stanie oderwać się od potrzeby dobrze przeżytego życia. A jedyną właściwą odpowiedzią na ironię jest dobre poczucie humoru. Umiejętność śmiania się z samego siebie, jak również z kosmicznego żartu. Praktykowanie zdrowego braku przywiązania i dobrego poczucia humoru powstrzyma cię przed braniem siebie zbyt poważnie. Uniemożliwi ci trzymanie się kurczowo określonego wyniku, pewności lub przekonań. Pomoże ci to „Przejść na Metę”, dając ci perspektywę z lotu ptaka na twoje życie, co może pomóc ci przeprogramować przestarzałe programy i przywrócić niezdrowe uwarunkowania.

Szczęście rodzi się z praktykowania nie przywiązania, ponieważ jesteś w stanie zyskać zdrową perspektywę, która pomoże ci stać się bardziej elastycznym na nieoczekiwane zmiany.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat