Roopkund – zagadkowe Jezioro Szkieletów

Napisane przez Amon w Styczeń - 26 - 2018

Roopkund położone jest w odizolowanym zakątku największych gór świata – Himalajach, na wysokości około 5029 metrów, znanym lepiej jako „Jezioro Szkieletów”, ponieważ jest ogromnym grobem, w którym znajduje się od 300 do 600 ludzkich szkieletów.

Jego odkrycie w 1942 roku, przez strażnika parku narodowego, zrewolucjonizowało wiedzę na temat historii tego miejsca.

Dzięki testom radiowęglowym odkryto, że szkielety pochodzą z okresu pomiędzy XII a XV wiekiem. Początkowo wierzono, że masowa śmierć tylu osób była wynikiem katastrofy naturalnej, jak na przykład gwałtowna śnieżyca, osunięcie się ziemi lub choroby wywołanej przez bakterie.

Szkielety z Roopkund

Obecnie jednakże, przyczyna ta wciąż zostaje nieznana, budząc wiele kontrowersji wśród współczesnych mieszkańców, antropologów oraz paleontologów.

Niektóre osoby sugerowały nawet, iż jest to mistyfikacja, mająca na celu ściągnięcie turystów. Inne osoby sugerowały, że szkielety te należą do tybetańskich przedsiębiorców, którzy zgubili drogę, pielgrzymów, ludzi którzy popełnili rytualne samobójstwo, pokonanych armii itd.

W 2004 roku, zespół europejskich i indyjskich naukowców wysłanych przez National Geographic Channel odwiedził Roopkund z sonarem oraz kamerą do robienia podwodnych zdjęć. Ich badania ujawniły ciekawe informacje – odnaleziono min. antropologiczne „skarby” – takie jak dobrze zachowane zwłoki, biżuteria, kości i czaszki.

Przeprowadzone testy DNA pozwoliły stwierdzić, że szkielety należały do dwóch różnych grup. Jedną z grup cechuje niższy wzrost, druga grupa jest znacznie wyższa. Uważa się, pierwszą grupę tworzyli miejscowi rzemieślnicy, a osoby należące do drugiej były prawdopodobnie członkami tego samego klanu, pracujący jako tragarze. Po ponownym przebadaniu próbek metodą radiowęglową, okazało się, że poprzednie datowanie było błędne – kości zmarłych pochodzą z IX wieku.

Naukowcy z Londynu i Hyderabad po przeprowadzeniu dokładnych badan czaszek, stwierdzili, że złamania na ich powierzchni odpowiadają dokładnie typom złamań, które ich zdaniem są spowodowane nagłym gradobiciem. Grad był nadzwyczajnie duży – wielkości piłki tenisowej.

Nic dziwnego, że osoby znajdujące się w obliczu takiej katastrofy na otwartej przestrzeni Garhwal Himalayan były skazane na oczywistą śmierć. Przypuszcza się, że od czasu masakry na terenie Roopkund zeszło kilka osuwisk, grzebiąc niektóre ofiary pośrodku jeziora – które nadal znajdują się w stanie nienaruszonym, zakonserwowane pod lodem.

Nawet jeśli możliwe przyczyny tragicznej śmierci tylu osób zostały odkryte, tajemnicą jest, gdzie ludzie ci mogli podążać . Roopkund nigdy nie było ważnym historycznie regionem i nie ma śladów jakichkolwiek szlaków handlowych w tym rejonie Tybetu, nie było to również miejsce pielgrzymek.

Film dokumentalny „Jezioro Szkieletów” wyprodukowany przez National Geographic Channel sprzeciwia się takim założeniom. W filmie twierdzi się, że Roopkund był dla religii Garhwali miejscem festiwalu ‘Nanda Jaat yatra’ , odbywającego się co 12 lat. Orszak niosący nowo narodzone jagnię rozpoczynał wędrówkę z najbliższej wsi i kierował się do Roopkund.

Wracając do zagadki Jeziora Szkieletów – prawdopodobnie szkielety należały do uczniów uczestniczących w takich masowych procesjach, lub też jak mówią miejscowe legendy, że król biorący udział w tym obrządkach religijnych ‘Nanda Jaat yatra’ wybrał się na nie w towarzystwie tancerek. Obraziło to Boskiego Nande, który zesłał zamieć na nieszczęsnych biesiadników.

Może brzmieć tylko jak bajka, lecz jest całkiem możliwe, że wyższe szkielety należały do rodziny królewskiej i niższe rozrzucone wszędzie wzdłuż Roopkund do lokalnych tragarzy – wszystkich zabitych przez zabójcze gradobicie.

Niezależnie od przyczyny ich śmierci – nikt jeszcze nie wie, co mogło skłonić tak wielu ludzi do podjęcia tak uciążliwej podróży przed wiekami.

Tłumaczenie na podstawie www.travelet.com

Autor: antietam

Źródło: www.paranormalne.pl

6 Udostępnień
Kategorie: Tajemnicze Miejsca

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat