Nad Gangesem – najświętszym z miejsc, w którym można zostać pochowanym jako hinduista – życie i śmierć mieszają się swobodnie na brzegach rzeki. Rzeka Ganges zajmuje szczególne miejsce dla pobożnych hindusów, którzy uważają ją za świętość i personifikację bogini Gangi. Wierzą oni, że zanurzenie się w świętej rzece w określone dni oczyszcza ich z grzechów i ułatwia Moksha lub wyzwolenie z cyklu życia i śmierci, ponieważ woda Ganga jest uważana za bardzo czystą.

Indyjski cesarz Akbar nazwał ją “wodą nieśmiertelności” i zawsze podróżował z jej zapasem. Brytyjska firma East India Co. używała tylko wody z Gangesu na swoich statkach podczas trzymiesięcznej podróży powrotnej do Anglii, ponieważ pozostawała ona “słodka i świeża”.

Rzeka Ganges, Hindi Ganga – wielka rzeka równin północnego subkontynentu indyjskiego.Wznosząc się w Himalajach i uchodząc do Zatoki Bengalskiej, odprowadza jedną czwartą terytorium Indii, a jej dorzecze obsługuje setki milionów ludzi. Większa część Równiny Indo-Gangetycznej, przez którą przepływa, stanowi serce regionu znanego jako Hindustan i była kolebką kolejnych cywilizacji od imperium Mauryanów Aśoki w III wieku p.n.e. do Imperium Mughal, założonego w XVI wieku.

Najbardziej zanieczyszczona rzeka na świecie

Rzeka Ganges w północnych Indiach może być najbardziej zanieczyszczonym zbiornikiem wodnym na świecie. Może też mieć największą różnorodność zanieczyszczeń. Niektóre z nich to toksyczne produkty uboczne przemysłu: firmy farmaceutyczne, zakłady elektroniczne, przemysł tekstylny i papierniczy, garbarnie, producenci nawozów sztucznych i rafinerie ropy naftowej wylewają ścieki do rzeki.

Większość zanieczyszczeń to jednak substancje organiczne. W samym Varanasi rzeka połyka rocznie 40 000 ludzkich zwłok – niektóre skremowane, niektóre częściowo skremowane, a niektóre w całości – nie wspominając o martwym bydle. Jeszcze gorsze jest codzienne zrzucanie setek milionów galonów surowych ścieków. Liczba bakterii coli typu kałowego jest niebezpiecznie wysoka, 100 razy większa niż rządowa norma dopuszczalna do kąpieli według jednego źródła i 67000 razy według innego. Ludzie korzystający z tej wody ryzykują żółtaczką, tyfusem, cholerą, czerwonką amebową, innymi chorobami przenoszonymi przez wodę oraz różnymi chorobami skóry.

Kanał Ganga w Haridwar

Pomimo tych niebezpieczeństw, Ganges, lub w języku wernakularnym Ganga, jest najbardziej pożądanym celem podróży w Indiach! Ludzie nie wahają się zanurzyć w świętej wodzie, a nawet ją wypić i zanieść butelki do swoich krewnych. Ponadto portal Zee News donosi, że woda, znana jako Gangajal, jest butelkowana w dwóch miejscach wzdłuż rzeki – u jej źródła w Gangotri i w popularnym mieście pielgrzymów Rishikesh – i sprzedawana we wszystkich urzędach pocztowych w całym kraju. Klienci mogą również zdecydować się na dostawę prosto pod drzwi swojego domu. Czy można w to uwierzyć?

Na czym polega “szczególna moc” wody Ganga i dlaczego ludzie nazywają ją boskim eliksirem?
Mitologia

W mitologii indyjskiej rzeka Ganges jest utożsamiana z Drogą Mleczną. Zgodnie z wedyjskim przekazem, Ganga (Ganges) zamieszkiwała niebo (Drogę Mleczną) i była nazywana ‘Akash Ganga,’ lub Podniebną Rzeką. Oto historia w skrócie.

Po lewej: Shiva przerywa aroganckie zejście Gangi z nieba używając swoich włosów. Parvati, Nandi i Bhagiratha patrzą. Oleograf prasowy Ravi Rarma. Po prawej: Shiva Niosący Zstąpienie Rzeki Ganges, folio z manuskryptu hinduskiego autorstwa świętego Narayana.

Kiedy król Bhagiratha złożył ofiarę, aby ożywić swoich zmarłych synów poprzez zmycie ich grzechów, Brahma poprosił Gangę, aby zstąpiła z nieba na ziemię, aby zmyć grzechy ludzkości. Potop wielkiej rzeki spadającej z nieba zniszczyłby ziemię, więc Sziwa stanął na górze Meru w Himalajach i pozwolił Gandze spaść z nieba na zmatowiałe pukle jego włosów. Następnie powoli wypuścił ją, a ona spłynęła z Himalajów do morza. Synowie króla Bhagiratha zostali przywróceni do życia, gdy Ganga przepływała nad ich szczątkami.

Naukowe wyjaśnienie

Indyjscy naukowcy potwierdzili naukowe podstawy tajemniczej “szczególnej mocy” wody Gangi, którą hindusi uważają za “Brahm Dravya”, czyli boski eliksir.

Mikrobiolodzy z Instytutu Technologii Mikrobiologicznej (IMTECH) w Chandigarh, którzy badali specjalne właściwości wody Gangesu, po raz pierwszy znaleźli kilka bakteriofagów, które sprawiają, że woda ta nie jest szkodliwa. Bakteriofag jest rodzajem wirusa, który zjada bakterie. To rozwiązuje zagadkę samooczyszczających właściwości wody Ganga.

Ganges jest linią życia dla milionów ludzi w Indiach i podstawą życia duchowego dla hinduskiej większości kraju. Wielu wierzy, że rzeka sama się oczyszcza i ma uzdrawiające właściwości.

“Analiza słodkowodnych osadów metagenome-viromes ujawniła, że święta rzeka Ganges nie tylko mieści nowatorskie viromes, ale także zawiera niezbadane wirusy podwójnej nici DNA,” The Indian Science Journal cytuje Dr Shanmugam Mayilraj, Senior Principal Scientist w CSIR-Institute of Microbial Technology, Chandigarh, jak powiedziano.

Po raz pierwszy, naukowcy natknęli się na nowe wirusy

Dr Mayilraj powiedział, że osady słodkiej wody z Gangesu mieszczą kilka nowych wirusów, które nigdy nie zostały zgłoszone wcześniej. Te bakteriofagi są aktywne wobec niektórych izolatów klinicznych lub szczepów wirusowych i mogą być stosowane przeciwko infekcjom wielolekoopornym lub MDR.

Dr Mayilraj i jego zespół zidentyfikował 20-25 interesujących wirusów, które mogą być wykorzystane w leczeniu gruźlicy (Mycobacterium), duru brzusznego (Salmonella), zapalenia płuc (Klebsiella i Acinetobactor), cholery (Vibrio), czerwonki (Shigella), biegunki (Aeromonoas) zapalenia opon mózgowych (Cronobacter), itp. Kilku naukowców w przeszłości – indyjskich i międzynarodowych, znalazło pewne właściwości kliniczne wody Ganga, ale jest to zasługa mikrobiologów z IMTECH, aby je zidentyfikować. Bractwo naukowe ma teraz nadzieję, że ich badania ostatecznie przyniosą korzyści ludziom, ponieważ na świecie zabraknie nowych antybiotyków.

Mimo że współczesna nauka potrafi odpowiedzieć, dlaczego Ganges nie rozprzestrzenia chorób wśród milionów Hindusów, którzy się w nim kąpią, nikt jednak nie potrafi wyjaśnić, dlaczego sama rzeka ma tę niezwykłą zdolność do zatrzymywania tlenu. Ten specjalny “tajemniczy czynnik X”, który nadaje wodzie Gangesu jej mityczną reputację, wciąż jeszcze nie został znaleziony.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat