Siła dobrego humoru

Napisane przez Amon w grudzień - 19 - 2021


Silny charakter opiera się na siedmiu podstawowych cnotach (odwaga, umiarkowanie, mądrość, sprawiedliwość, kreatywność, honor i humor). Ten artykuł jest poświęcony ostatniej i najpotężniejszej cnocie podstawowej: humorowi. A dokładniej o wysokim poczuciu humoru.

Jak więc osiągnąć wysoki poziom humoru? Wspinając się po drabinie cnót. Z której zdrowy charakter prowadzi do zdrowego poczucia cudowności, które z kolei prowadzi do zdrowego poczucia humoru. To zdrowe poczucie humoru wystrzeliwuje nas poza słuszność i niesłuszność, poza dobro i zło, poza samozachwyt i egocentryzm i w otwarte przestrzenie wysokiego humoru. To jest paliwo rakietowe dla Meta. I to właśnie w metaparadygmacie odkrywamy geniusz lekkości. Kiedy zaczynamy myśleć zamiast wierzyć, nasze myśli stają się szczere, a nie poważne. Wiąże się z nim żartobliwość, ironia, poczucie zabawy. Jest to ostatnia i najpotężniejsza z siedmiu podstawowych wartości, ponieważ zawiera w sobie wszystkie pozostałe.

Wysoki humor podporządkowuje sobie wszystkie wartości:

Tam, gdzie odwaga uwalnia charakter, umiar równoważy charakter, mądrość kieruje charakterem, sprawiedliwość stabilizuje charakter, kreatywność rozwija charakter, a honor jednoczy charakter, wysoki humor przezwycięża charakter. Jest to jedyna cnota, która jest transcendentna. Widzi, że charakter jest tylko tym: postacią uwięzioną w tragikomedii, przechadzającą się po wszechśmiertelnej scenie. Widzi, że postać ma gliniane nogi. Ale dostrzega też skrzydła postaci. Uświetnia je poprzez śmiech zrodzony z powagi. Tam, gdzie udawany humor jest kusicielką, wysoki humor jest burzą. Wysoki humor nie jest kiczem. Nie jest komedią dla samej komedii, jak to jest w przypadku humoru udawanego. Nigdy nie jest poważny, ale zawsze jest szczery. Jest zawsze posadzony przy wielkim stole do zabawy i kpiny.

Wysoki humor jest jedyną podstawową wartością, która może blefować Boga i diabła w tym samym czasie. Dzieje się tak dlatego, że wysoki humor wchłania pozostałe sześć podstawowych wartości. Absorbuje je, kultywuje, syntetyzuje, a następnie twórczo angażuje jako całość. Czyni to poprzez użycie bezczelnej odwagi i diabelskiej nonszalancji. Ten rodzaj humoru jest wysoki, ponieważ stawka jest wysoka: żyć świetnie dzięki wysokiemu humorowi lub umierać powoli bez niego.

Nie ma takiego stanu, którego nie dałoby się pokonać za pomocą humoru. Potrzeba dobrego poczucia humoru, aby znieść świadomość, że jesteśmy końcem kosmicznego żartu. Ale nic nie jest ważniejsze w uświadamianiu sobie ciemności niż kultywowanie dobrego poczucia humoru. Zwłaszcza, gdy naszym celem jest zdrowa integracja, całość, równowaga, samorealizacja, antyfragmentarność i oświecenie.

Wysoki humor łączy skończoność z nieskończonością:

Wysoki humor, który wchłaniamy w kosmicznych wodach lewitacji, daje nam jedno z najpotężniejszych narzędzi znanych człowiekowi: nie przywiązanie. Poprzez zdrowe oderwanie widzimy, jak wszystko jest powiązane. Widzimy, jak wszystko jest połączone z wszystkim innym. Widzimy wzajemnie połączony kosmos jako gigantyczną sieć częstotliwości i energii, w której jesteśmy tylko maleńką kroplą rosy. Ale jesteśmy kroplą rosy, która może odzwierciedlać całą sieć. A poprzez takie odbicie przychodzi moc tworzenia sensu tam, gdzie go nie ma.

To właśnie dzięki wysokiemu humorowi odkrywamy nasze wewnętrzne szkiełko, nasze pierwotne lustro, nasz istotny wkład w Kosmos: obecność.

Wysoki humor tworzy obecność, skłaniając nas do poszukiwania ukrytego znaczenia. Nie w sposób współzależny, sztywny i kurczowy, ale w sposób oderwany, otwarty i płynący. Znaczenie staje się aktem tworzenia, a nie aktem wiary.

Kiedy jesteśmy współzależni od znaczenia, traktujemy siebie zbyt poważnie. Kiedy jesteśmy oderwani od znaczenia, możemy swobodnie tworzyć lub niszczyć znaczenie według własnego uznania. Nie jesteśmy zakotwiczeni w Prawdzie, ale raczej płyniemy, pływamy i nawigujemy po burzliwych wodach Prawdy.

To przez lustro wysokiego humoru, gdzie widzimy, że Prawda nigdy nie jest stała. Jest zawsze w ruchu, zawsze burzliwa, zawsze niepewna. Dobre poczucie humoru jest umiejętnością pływania po tych bezlitosnych wodach. Jak powiedział Alan Watts, „To czego potrzebujemy w tym wszechświecie to nie pewność, ale odwaga i tupet hazardzisty; nie stałe przekonanie, ale zdolność do adaptacji; nie twardy grunt, na którym można stanąć, ale umiejętność pływania.”

Wysoki humor daje nam przyzwolenie na zabawę:

Poczucie wysokiego humoru jest wrażliwą zbroją. To elastyczna osłona. To giętka siła. Wysoki humor jest zradykalizowaną cnotą. Radykalizuje odwagę, umiar, mądrość, sprawiedliwość, kreatywność i honor. Poprzez zradykalizowaną cnotę rodzi się wysoki humor, poczucie zabawy tak potężne, że zyskuje władzę nad samą Mocą. Jest ono tak satysfakcjonujące, że napełnia nasze życie śmiałością, autentycznością, obecnością, radością i pasją. Uzbrojeni w bezbronną zbroję wysokiego poczucia humoru, stajemy się nieustraszeni.

Dzięki tej nieustraszoności, możemy swobodnie eksperymentować. Jesteśmy wolni, by przekształcić tragedię w nauczyciela, ból w profesora, pracę w laboratorium. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że życie samo w sobie jest tylko wielkim eksperymentem, a my jesteśmy eksperymentatorami. Jesteśmy szalonym naukowcem, a nasze życie jest naszym szalonym wynalazkiem.

Ci, którzy eksperymentują z życiem, ci, którzy podejmują ryzyko, mają tendencję do życia dobrze przeżytego (nieustraszonego). Ci, którzy tego nie robią, mają tendencję do życia przepisanego, życia w stagnacji, życia na wpół martwego (bojaźliwego). Osoby bez poczucia humoru mają tendencję do zaliczania się do tej drugiej kategorii, podczas gdy osoby z wysokim poczuciem humoru mają tendencję do zaliczania się do pierwszej.

Osoby z wysokim poczuciem humoru widzą, jak ważne jest, aby ciężko pracować, ale bawić się jeszcze bardziej. Poczucie humoru nie tylko daje poczucie humoru, ale także tworzy dobre morale. Tworzy kreatywne środowisko, przestrzeń do rozwoju, przestrzeń do kultywowania, przestrzeń do samodoskonalenia. Tworzy święte miejsce dla bezkompromisowego działania, Nietzscheańskiej bezczelności i Prometejskiej zuchwałości. Jak powiedział Machiavelli: „Lepiej jest działać i żałować, niż nie działać i żałować”. Wysoki humor to humor radykalny, żarłoczny i nieustraszony, pierwotny i bezcenny. Jest bezlitosny w swoim dążeniu. To zwierzę naszego największego apetytu. Żywi się znaczeniem – wysokim znaczeniem, meta-znaczeniem. Rodzaj znaczenia, które wypełnia brzuch duszy do granic możliwości.

Przekształca zwierzę w Boga, a Boga z powrotem w zwierzę. Robi to bez końca, raz za razem, śmiejąc się z kruchości ludzkiej kondycji i kręcąc nosem na kosmiczny żart. To Feniks palący fajkę z własnych popiołów.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

 

0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat