Sny są przedłużeniem codziennego życia

Napisane przez Amon w sierpień - 29 - 2020

Podczas gdy starożytne cywilizacje mogły interpretować sny jako mające nadprzyrodzone lub duchowe pochodzenie, we współczesnym społeczeństwie analizujemy nasze sny z punktu widzenia życia codziennego, poszukując sensownych sygnałów, które łączą treść snów z doświadczeniami naszych czasów. Idea, że sny mają ukryte znaczenia, jest popularna od wieków. W II wieku n.e. Artemidor Daldian napisał pięciotomową pracę Oneirocritica, która skatalogowała znaczenie wielu symboli i sytuacji. Artemidora Daldiana jest najbardziej popularną pracą nad interpretacją snów do dziś.

Wikimedia Commons Jedno z pierwszych wydań interpretacji snów Freuda

W 1899 roku ukazała się jedna z najbardziej znanych prac Zygmunta Freuda – Interpretacja snów. Starał się on kojarzyć pewne znaczenia z postaciami, przedmiotami, zwierzętami i skryptami, które często pojawiały się w snach. Mimo uznania znaczenia wielu symboli i sytuacji, Freud skupił się głównie na dwóch podstawowych ukrytych potrzebach człowieka: seksie i agresji.

Współcześni badacze snów pokazali, że sny zawierają ukryte wiadomości, ale wiadomości te nie powinny ograniczać się do seksu i przemocy. Istnieje ponad 150 skal oceny snów, a skala Calvina Halla i Roberta van de Castle pozostaje najbardziej przetestowaną i szeroko stosowaną. Mówiąc prościej, ten system kodowania traktuje sen jako: zestaw postaci (np. przygnębiony mężczyzna, przyjazna kobieta, uroczy pies); fabułę, w której postacie oddziałują na siebie (np. przygnębiony mężczyzna głaszcze psa); oraz proces, który odzwierciedla różne stany afektywne (np. przygnębiony mężczyzna czuje się teraz bezpieczny i zrelaksowany).

W kontekście terapeutycznym, głównym celem analizy snów jest pomoc ludziom w rozwiązywaniu ich rzeczywistych problemów. Hipoteza ta stanowi teoretyczną podstawę terapii, ponieważ może być wykorzystana do zwiększenia samoświadomości, odkrycia ukrytych stanów emocjonalnych, i pomóc ludziom radzić sobie z istotnymi wydarzeniami życiowymi i traumy.

Mając to na uwadze, analiza snów jest wykorzystywana do rozwiązywania wielu problemów dotyczących zdrowia psychicznego. Dla osób cierpiących na koszmary, interpretacja snów i ostatecznie wpływ na nie są sposobami na częściowe uzdrowienie ich stanu.

Trudność polega jednak na tym, że jest to dosłownie ręczne przeglądanie raportów snu w tym systemie. Jest to proces powolny i żmudny, dlatego specjaliści poszukują innych algorytmów do pracy ze snem. Informatyk Alessandro Fogli i współpracownicy z Uniwersytetu Roma Tre we Włoszech opracowali taki algorytm, który pozwala na szybkie wydobycie niezbędnych informacji z raportów snów. Czego dokładnie szukać wśród strumienia świadomości marzycieli. Algorytm Fogley’a umożliwił szybką analizę około 24 tysięcy raportów snów, które były dostępne bezpłatnie w bazie danych DreamBank. Badacze porównali wyniki analizy grupy kontrolnej raportów z ręczną interpretacją snów i stwierdzili, że algorytm osiągnął te same wnioski co terapeuci w 76% przypadków.

Narzędzie do przetwarzania snów upraszcza system Hall i Van de Castle, analizując tekst raportów snów i skupiając się na postaciach, interakcjach społecznych i słowach emocji.

„Te trzy wymiary są uważane za najważniejsze we wspomaganiu interpretacji snów, ponieważ określają one podstawę fabuły snu: kto był obecny, jakie działania były wykonywane i jakie emocje były wyrażane” – piszą badacze. Badacze znaleźli również w swoich danych dowody na poparcie hipotezy o ciągłości. Według nich, raporty ze snu zawierały różne „statystyczne znaczniki” odzwierciedlające to, co marzyciele mogliby doświadczyć w rzeczywistości.

Autorzy pracy podkreślają, że takie podejście w przyszłości uprości ilościową ocenę ważnych aspektów snów, a nawet może pozwolić „na stworzenie technologii, które wypełnią obecną lukę pomiędzy życiem realnym a snem”.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

 

Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat