Archeolodzy odkryli dziesiątki tysięcy prehistorycznych malowideł przedstawiających zwierzęta i ludzi w odległym zakątku Kolumbii. Przedstawione są na nich niektóre wymarłe już zwierzęta, co oznacza, że sztuka ta ma prawdopodobnie ponad 12 500 lat. Malowidła zapierają dech w piersiach: Rozciągają się na długości prawie 12 kilometrów (8 mil) ściany klifu, są to geometryczne kształty wraz z dziesiątkami tysięcy wizerunków zwierząt i ludzi, w tym ryby, żółwie, jaszczurki i ptaki, ludzie tańczący lub trzymający się za ręce, postacie z maskami i mnóstwo odcisków dłoni.

Przedstawione są również zwierzęta, które dawno wyginęły, takie jak olbrzymie leniwce, konie z epoki lodowcowej czy paleolama, rodzaj starożytnego wielbłąda. Jest nawet obraz mastodonta, prehistorycznego krewnego słonia, który nie zamieszkiwał w Ameryce Południowej przez ostatnie 12 000 lat. Te malowidła zdają się jasno wskazywać, że sztuka naskalna powstała ponad 12.500 lat temu. Archeolodzy znaleźli kawałki ochry, które zostały zeskrobane w celu wykonania obrazów na czerwonawy kolor terakoty.

Utrzymywane w tajemnicy dla filmu dokumentalnego

Fascynujące malowidła naskalne zostały odkryte w 2017 roku przez brytyjsko-kolumbijski zespół badaczy, ale sensacyjne znalezisko było utrzymywane w tajemnicy przed pokazywanym w grudniu serialem brytyjskiego Channel 4, Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon. Nie jest zaskakujące, że ta sztuka z epoki lodowcowej tak długo pozostawała nieodkryta: Miejsce to znajduje się w paśmie górskim Serrania de la Lindosa w środku kolumbijskiej dżungli, około 400 kilometrów na południowy wschód od stolicy, Bogoty. Na zdjęciach satelitarnych obszar wokół Serrania de la Lindosa wygląda po prostu zielono; na północy, Rio Guaviare meandruje przez gęsty las deszczowy Amazonii.

Trudności z dotarciem do tego miejsca potęguje fakt, że jeszcze do niedawna region ten był kontrolowany przez rebeliantów z FARC i przez to był całkowicie niedostępny dla archeologów. Dopiero niedawno, po tym jak partyzanci FARC i rząd Kolumbii wynegocjowali zawieszenie broni po 50 latach wojny domowej, archeolodzy mogli zapuścić się w ten odległy rejon.

Podobne malowidła w Parku Narodowym Chiribiquete

Obrazy te mocno przypominają ponad 20 000 malowideł naskalnych odkrytych przed laty w sąsiednim Parku Narodowym Chiribiquete. Malowidła te dowodzą, że ludzie żyli na tym terenie już 19 000 lat temu i ozdabiali skalne ściany scenami polowań, tańca i jedzenia.

Oprócz wizerunków ludzi, są tam również wizerunki jeleni i łosi, jeżozwierzy, węży, ptaków, małp i owadów. Niemniej jednak, większość malowideł z wizerunkiem zwierząt i ludzi znajduje się w małym, trudno dostępnym parku narodowym Chiribiquete znajdującym się na wysokich wzniesieniach. Archeolodzy mają nadzieję, że ostatnie sensacyjne znalezisko da im nowe spojrzenie na życie ludzi w regionie Amazonii w okresie epoki lodowcowej. Malowidła nie tylko dostarczą więcej informacji na temat zwierząt i roślin, które istniały w tamtych czasach, ale także dadzą wskazówki na temat tego, jak ludzie komunikowali się ze sobą i jakie rytuały szamańskie odprawiali. Już teraz wiadomo, że udokumentowanie i przeanalizowanie wszystkich obrazów zajmie dziesiątki lat.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

 

0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat