Entuzjaści nadal zmagają się z zagadką unikalnego materiału, którego twórca zmarł nie ujawniając tajnej receptury. Na początku lat 90. w światowych mediach zaczęły pojawiać się doniesienia o stworzeniu nowego tworzywa sztucznego, które mogłoby wytrzymać nagrzewanie się do niesamowitych temperatur – do tych, które powstają podczas pożaru lub na kadłubie statku kosmicznego podczas przechodzenia przez atmosferę. Takie wypowiedzi były bardzo kompromitujące dla naukowców również dlatego, że autorem znaleziska był człowiek bez dyplomu czy jakiegokolwiek oficjalnego wykształcenia – brytyjski fryzjer Maurice Ward.

Starlite – ta nazwa została wymyślona przez wnuczkę Maurice’a Warda – materiał był testowany przez NASA jako ewentualny izolator cieplny, wojsko i duże korporacje przyglądały się mu z bliska. Autor odmawiał dostarczenia próbek do badań, i trzymał recepturę w całkowitej tajemnicy, nie dzieląc się nią z nikim – aż do 2011 roku, kiedy to Maurice zmarł, zabierając ze sobą tę tajemnicę. Być może dzięki temu zwrotowi akcji nie zniknął w zapomnienie wraz z „cudownymi pomysłami” a historia tajemniczego Starlite’a trwa do dziś. Według samego Warda (nawiasem mówiąc, jego osobisty blog i kanał YouTube przetrwały w Internecie), do poszukiwania materiałów ognioodpornych skłoniła go relacja telewizyjna, z której dowiedział się, że wiele ofiar pożarów ginie od zatrucia żrącym dymem palącego się plastiku.

Wcześniej fryzjer wnikliwie poszukiwał własnych receptur na szampony, ale około 1986 roku całkowicie poświęcił się nowemu przedsięwzięciu. Trzy lata później znalazł formułę, która oczywiście okazała się niewiarygodnie prosta i zawierała najczęstsze składniki dostępne w sklepie.

Nie było łatwo przebić się przez ” genialny upstart”, a w ciągu kilku następnych lat bezskutecznie walczył aby przekroczyć progi laboratoriów i firm. Los uśmiechnął się dopiero w 1993 roku, gdy w autorytatywnym International Defense Review opublikowano informację o Starlite. Które nawiązywało do „niesamowitych wyników” niektórych niezależnych ekspertów, którzy testowali Starlite. Według niektórych raportów, materiał nie palił się w temperaturze do 10.000°C. Co więcej, w tym samym roku 1993 r. publicznie zademonstrowano niezwykłe właściwości termoizolacyjne Starlite. Na pokazie Sił Powietrznych „Jutrzejszy świat”, jajko kurze pokryte cienką warstwą tego materiału było natryskiwane gorącym palnikiem gazowym przez kilka minut, po czym pokazano, że pozostało surowe wewnątrz. Wygląda na to, że wyczyn został dokonany: pozostaje ustalić, który z przemysłowych gigantów będzie zainteresowany wynalazkiem i od kogo Ward będzie mógł otrzymać uczciwe miliony, jeśli nie miliardy dolarów za wspaniały wynalazek. Omówiono perspektywy jego wykorzystania w inżynierii i budownictwie. W 1994 roku materiał ten został przetestowany w Boeingu jako alternatywa dla ceramiki izolacyjnej dla promów kosmicznych.

Warto powiedzieć, że Maurice Ward zawsze okazywał pewną paranoję w kwestii bezpieczeństwa swojego wynalazku. O ile wiadomo, odrzucał wszelkie inwestycje, w których nie mógł utrzymać kontroli nad 51 procentami. Wynalazca osobiście kontrolował wszystkie próbki, które zostały zgłoszone do testów, upewniając się, że nikt nie miał możliwości odtworzenia składu Starlite. Ward nie złożył też patentu, aby nie ujawnić tajnej formuły i niejednokrotnie zgłaszał próby kradzieży. Historia, która miała miejsce pod koniec lat 90. jest charakterystyczna. Wiadomo, że w tym czasie wynalazca znalazł partnerów z Kanady i zorganizował startup Starlite Safety Solutions, który zaprezentował inwestorom wyniki testów materiału. Jednak zdaniem wszystkich partnerów, Maurice Ward okazał się całkowicie niezdolny do negocjacji – „im więcej mu oferowano, tym więcej prosił”.

Z jednej strony, jest to zrozumiałe. Jeżeli oświadczenia autora są dokładne, znalezisko może być warte miliardy, którymi żadna korporacja nie lubi się dzielić. Z drugiej strony, Starlite mógłby zmienić współczesny świat i ocalić wiele istnień ludzkich, a być może nie było to całkowicie etyczne.

Rzeczywiście, pomimo wszystkich wątpliwości wśród wielu obserwatorów, mamy wystarczająco dużo wiarygodnych dowodów na poparcie Starlite. Tak więc Joe Kissell, który napisał o nim w 2009 roku, otrzymał list od Pameli Pohling-Brown, która jest autorem tego samego artykułu w International Defense Review. Ona w każdy możliwy sposób potwierdza wiarygodność przedstawionych wówczas wyników i nawet wymienia eksperta, który przeprowadził badania.

„Obawiam się, że temat jest w jakiś sposób sklasyfikowany”, podsumowała Pauline-Brown. Przy okazji, dawni partnerzy Warda z Kanady wskazali na to samo. Wychodzi na to, że jest jeszcze coś do ukrycia?

Maurice Ward wielokrotnie twierdził, że obawiając się kradzieży, nigdy nie zapisał przepisu na papierze i trzyma go w głowie – na szczęście jest to dość proste. Według niego sekret został powierzony tylko nielicznym członkom rodziny – jednak od czasu śmierci wynalazcy w 2011 roku nie wykazali się oni dużą aktywnością. W 2013 roku dwie z córek Warda ogłosiły sprzedaż „pewnej wersji” Starlite amerykańskiej firmie Thermashield, ale trzecia stwierdziła, że zachowała „najlepszą” formułę. I od tego czasu o firmie Thermashield nigdy nic nie powiedziano, a jej strona internetowa została zamknięta. Ale jest mnóstwo hipotez i spekulacji na temat składu Starlite. Główne wskazówki znajdują się w tej samej publikacji Pameli Pauline-Brown, gdzie powiedziano, co następuje.

„Składa się on z zestawu polimerów i kopolimerów organicznych z dodatkami organicznymi i nieorganicznymi, w tym boranów, małych ilości ceramiki i innych składników ochronnych, w sumie 21. Ten odporny termicznie i przeciwwybuchowo materiał zawiera do 90 procent substancji organicznej”.

Na podstawie tych danych, kolejny „genialny samouk” odtworzył formułę. Canadian Troy Hurtubise, znany z opracowania kombinezonu odstraszającego niedźwiedzie – i z testowania wynalazków na sobie – powiedział, że znalazł taką samą lub podobną recepturę i zademonstrował ją pod nazwą Firepaste. Jednak w 2014 roku zginął w wypadku samochodowym.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat