Ludzie od dawien dawna interesowali się magią i czarami, kusiła ich wizja życia wiecznego, władzy czy też poznania odpowiedzi na wszelkie pytania. Powstało wiele ksiąg, w których opisano magiczne rytuały, dzięki którym można było nawiązać kontakt z siłami nadprzyrodzonymi.

#1. Greckie papirusy o magii

Greckie papirusy z drugiego wieku p.n.e. opisują rytuały, zaklęcia oraz wróżby. Zawierają równieżdokładne instrukcje jak przywołać demona bez głowy, otworzyć drzwi do świata zmarłych i uchronić się przed dzikimi bestiami. Najbardziej kuszącą rzeczą opisaną w tym dziele jest opis, jak sprowadzić osobę z innego wymiaru, która będzie wykonywać twoje rozkazy. Dzieło to najwięcej mówi o zaklęciach, które pozwolą ci na spojrzenie w przyszłość. Jedno z najbardziej znanych mówi, że należy przygotować żelazny świecznik, kadzidło i przyprowadzić niewinne dziecko. Po wprowadzeniu dziecka w trans, widzi ono migające obrazy w płomieniu.

#2. Black Pullet (Czarna Kura )

Księga powstała we Francji w XVIII wieku. Opisano w niej magiczne talizmany, przedmioty, w których wygrawerowano tajemnicze znaki, które miały chronić noszące je osoby. Mówi się, że została ona napisana przez jednego z oficerów armii napoleońskiej. Podczas wyprawy do Egiptu oficer ten uzyskał wiedzę o talizmanach od miejscowego maga. Autor opisał szczegółowo jak wykonać talizmany ze stali, jedwabiu czy też specjalnego tuszu. Można się również dowiedzieć jak przywołać dżina, który pomoże znaleźć prawdziwą miłość. Jeśli nie interesuje cię jakaś głupia miłość, instrukcje opisane w księdze pozwolą ci stworzyć talizman, dzięki któremu będziesz widział przez zamknięte drzwi, ludzie będą ci się zwierzać ze swoich sekretów i będziesz mógł zniszczyć wszystkich, którzy ci źle życzą. Głównym celem jest zdobycie tytułowej Czarnej Kury, która potrafi zlokalizować zakopane skarby.

#3. Ars Almadel

Ars Almadel to czwarta część Lemegetona, czyli Mniejszego Klucza Salomona. Jest jedną z najpopularniejszych ksiąg o demonologii. Została napisana przez nieznanego autora w XVII wieku. Ta księga zawiera szczegółowy projekt woskowego ołtarza nazwanego Almadel, który pozwoli na komunikowanie się z aniołami. Cztery boki ołtarza (Chory) odpowiadają czterem stronom świata, a każdy z nich przywołuje inne anioły. Księga podaje listę aniołów z każdej Chory, opisuje pod jaką postacią się pojawiają, wskazówki jak i jakie pytania im zadawać i kiedy jest najlepsza pora na ich przywołanie.

#4. Picatrix

Picatrix, jedna z najpopularniejszych ksiąg magicznych, została napisana na przełomie XI i XII wieku przez autora arabskiego pochodzenia. Opisano w niej teorię astrologii oraz zaklęcia i czary, które pozwalają na pozyskanie energii z gwiazd i planet w celu osiągnięcia władzy i mądrości. Picatrix jest najbardziej znany z obrzydliwych receptur magicznych. Składniki mikstur to krew, wydzieliny ciała, mózg. Wszystko to mieszane było z opium, haszyszem i innym roślinami psychoaktywnymi. Żeby skonstruować lustro, które da ci władzę nad zmarłymi, musisz okadzić się szkodliwymi oparami mikstury składającej się z krwi, spermy, wosku z uszu, łez, plwociny, kału i moczu.

#5. Galdrabok

Galdrabok, islandzka księga magii, to zbiór 47 zaklęć opracowanych przez wielu magów, powstały w XVI wieku. Galdrabok opisuje głównie runy, które nabierają magicznych właściwości jeśli się je zapisze, wyrzeźbi w jakimś przedmiocie czy narysuje na skórze człowieka. Pośród nich możemy znaleźć takie, które zapewnią nam łaskawość wpływowych ludzi, takie, dzięki którym będą się nas bać nasi wrogowie oraz runy, które sprawią, że można kogoś uśpić. Większość zaklęć opisanych w księdze dotyczy leczenia chorób takich jak bezsenność, zmęczenie, ból głowy lub pomocy przy trudnych porodach. Znajdziemy w niej również śmieszne zaklęcia, jak na przykład „runy pierdów”. Zaklęcie to uderzy w twego wroga nieopisanym, długotrwałym smrodem. Inne może spowodować ból brzucha i niemożność przyjmowania pokarmów przez osobę, która nam podpadnie. A kolejne (bardzo użyteczne), chroni nasz dom przed niechcianymi gośćmi.

#6. Arbatel De Magia Veterum

Napisana pod koniec XVI wieku przez nieznanego autora, księga ta jest zbiorem porad i aforyzmów. Książka ta jest bardziej poradnikiem, który opisuje siłę pozytywnego myślenia, konieczność życia zgodnie z zasadami chrześcijańskimi, chwali pracowitość i zaleca używanie magii w celu niesienia pomocy, a nie szkodzenia innym. Opisuje również siedem aniołów a zarazem demonów, które rządzą siedmioma prowincjami. Może je przywołać tylko osoba, która urodziła się z czarodziejskimi mocami. Według księgi nie da się nauczyć czarów, trzeba się urodzić z matki obdarzonej tym darem. Oprócz aniołów i archaniołów możemy poczytać o innych istotach, które pochodzą spoza naszego świata, takich jak karły, sylfidy, driady czy nimfy.

#7. Ars Notoria (Sztuka Objawiona)

Ars Notoria to kolejna część Lemegetonu. Nie znajdziemy w niej żadnych zaklęć ani przepisów na napoje magiczne. Ta część skupia się na zdobywaniu wiedzy, ćwiczeniu pamięci i zrozumieniu trudnych ksiąg. Księga obiecuje osobom, które ją przestudiują, osiągnięcie doskonałości w geometrii, arytmetyce i filozofii. Zaleca ćwiczenia w zakresie wizualizacji, kontemplacji i wygłaszania przemów. Przemawiając powinno się wychwalać Boga i dziękować mu za dar elokwencji mądrości i pamięci doskonałej. Dlaczego więc księga ta znalazła się w zestawieniu ksiąg magicznych? Wielu czytelników tej księgi doświadczało niezbyt przyjemnych efektów ubocznych. XIV wieczny zakonnik, John z Morigny, po długotrwałym studiowaniu księgi i wykonywaniu wszystkich ćwiczeń i poleceń zaczął mieć straszne, demoniczne wizje. Ostrzegł ludzi o diabolicznych właściwościach księgi w swoim dziele pod tytułem Liber Visonum.

#8. Pseudomonarchia Daemonum

Fałszywa Monarchia Demonów została napisana przez słynnego XVI-wiecznego lekarza i demonologa Johanna Weyera, ucznia niemieckiego okultysty Heinricha Corneliusa Agrippy. Jest to appendix do jego pracy o czarnej magii. Pseudomonarchia Daemonum to spis 69 szacownych demonów, członków monarchii piekielnej. Opisuje dokładnie ich specjalności i metody ich przywołania. Dowiemy się, że Naberius jest markizem, który pojawia się pod postacią kruka, Foras jest prezydentem, który potrafi odszukać zaginione rzeczy i odkryć schowane skarby. Inni członkowie diabelskiej arystokracji to Haagenti, potrafiący zamienić wodę w wino, Szaks, który kradnie ludziom nie tylko konie, ale również wzrok i słuch, czy Eligos, który widzi przyszłość żołnierzy biorących udział w wojnach. Autor był gorliwym chrześcijaninem, dlatego też nie opisał dokładnie w jaki sposób można przywołać demony i ostrzegał czytelników, żeby nie robili z siebie głupców próbując się z nimi kontaktować.

#9. Liber Juratus

Księga zaklęć Honoriusza, zwana też Liber Juratus, to średniowieczna księga o rytualnej magii, którą uprawiał mityczny Honoriusz. Księga zaczyna się od zjadliwego ataku na kościół katolicki. Według autora kościół został skorumpowany przez diabła, którego celem jest sprowadzić zgubę na całą ludzkość. Księga mogła istnieć tylko w trzech egzemplarzach, każdy posiadacz księgi, który nie znalazł godnego następcy, musiał zabrać księgę do grobu. Żaden z akolitów nie mógł cieszyć się towarzystwem kobiety. Księga ta skupia się głównie na przywoływaniu aniołów, demonów i innych duchów, które pomogą w zdobyciu wiedzy i władzy. Dzięki wielokrotnemu powtarzaniu długich zaklęć można było zyskać niesamowite moce, takie jak powodowanie powodzi, sprowadzanie choroby na innych, spowodowanie śmierci, a nawet zajrzenie w przyszłość i poznanie godziny swojej śmierci.

#10. Księga Świętej Magii Abramelina Maga


Napisana w XV wieku Księga Świętej Magii Abramelina Maga jest najwybitniejszym dziełem o sztukach magicznych wszech czasów. Niemiecki Żyd Abraham von Worms spotkał wielkiego maga Abramelina podczas podróży do Egiptu. Za 10 florenów i obietnicę życia wiecznego Abramelin obdarował Abrahama swoim drogocennym manuskryptem. Abramelin opisuje ciężką drogę do osiągnięcia celu, którym jest poznanie magii. Może ją przejść jedynie zdrowy mężczyzna w wieku 25-50 lat. Kobiety nie mogą zostać magami, ponieważ zbyt łatwo się zakochują i za dużo gadają. Ale jeśli kobieta jest dziewicą, może spróbować wyszkolić się na maga. Zaczyna się wszystko od 18-miesięcznego oczyszczania ciała i ducha za pomocą długich modłów przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli będziesz ściśle wykonywał zalecenia księgi, skontaktuje się z tobą twój Anioł Stróż, który zapewni ci władzę i bogactwo. Wśród rzeczy, które zostaną ci udostępnione przez anioła jest między innymi kontrola nad pogodą, odgadywanie tajemnic, przewidywanie przyszłości, możliwość otwarcia zamkniętych drzwi, wróżbiarstwo oraz nekromancja. Księga ta miała wielki wpływ na słynnego okultystę Aleistera Crowleya, który utrzymywał, że po stosowaniu się do rad z księgi był świadkiem wielu zjawisk nadprzyrodzonych. Księga Abramelina posłużyła mu jako tekst źródłowy przy tworzeniu własnego systemu magicznego.

113 Udostępnień

jedna odpowiedz jak na razie.

  1. Mag Chaosu pisze:

    Kluczową i najważniejszą jest Lemegeton. Współczesne to Psychonauta i Liber Kaos.

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat