Susza ujawniła ruiny mezopotamskiego królestwa

Napisane przez Amon w Lipiec - 11 - 2019

W obliczu suszy, jaka dotknęła Irak, wody zbiornika zaporowego w Mosulu na rzece Tygrys cofnęły się ujawniając rzadki widok. Archeolodzy niemieccy i kurdyjscy otrzymali rzadki dar, kiedy na powierzchnię wyłoniły się ruiny starożytnego pałacu. Według naukowców szczątki budowli należały niegdyś do tajemniczego imperium Mitanni, istniejącego 1400 lat p.n.e.

Imperium Mitanni z siedzibą na terenie dzisiejszej Syrii istniało od XV do XIV wieku p.n.e. i rozciągało się na północny Irak, gdzie znajduje się zbiornik wodny pod Mosulem. Na temat dawnego królestwa wiemy wciąż mało- nie znamy nawet dokładnej lokalizacji stolicy, chociaż wiemy, że nazywała się Washukanni.

Kiedy susza ujawniła pałac Kemune w 2018 r. (po raz drugi od 2010 roku), archeolodzy dr Hasan Ahmed Qasim i dr Ivana Puljiz poprowadzili zespół wykopaliskowy. Projekt jest prowadzony przez Uniwersytet w Tübingen i Organizację Archeologiczną Kurdystanu wraz z Dyrekcją Starożytności Duhok.

„Miejsce Kemune odkryliśmy już w 2010 r., Kiedy tama miała niski poziom wody; nawet wtedy znaleźliśmy tabliczkę klinową Mittani i zobaczyliśmy pozostałości malowideł ściennych w kolorze czerwonym i niebieskim” – powiedział Qasim.

Po dotarciu do pałacu  zespół znalazł ścianę tarasową wykonaną z cegieł błotnych, które przypominają pałacowe schody prowadzące na zbocze, gdzie kiedyś znajdowały się budowle.

Zespół znalazł tabliczki klinowe, które były nadal nienaruszone i czytelne, mimo że są wykonane z gliny i od dłuższego czasu znajdowały się pod wodą. Niestety, niektóre malowidła ścienne nie miały tyle szczęścia, ponieważ zespół znalazł wiele z nich we fragmentach spryskanych blaknącymi kolorami.

Pomimo tych złych wiadomości odkrycie jest wciąż monumentalne, ponieważ daje nam wgląd w życie ludzi, o których niewiele wiadomo.

Imperium Mittani jest jednym z najmniej zbadanych imperiów Starożytnego Bliskiego Wschodu. Informacje na temat pałaców z okresu Mitanni są do tej pory dostępne tylko z Tellu Brak w Syrii i z miast Nuzi i Alalakh, które znajdują się na obrzeżach imperium. Nawet stolica Imperium Mitanni nie została zidentyfikowana ponad wszelką wątpliwość.

Jak donosi Ivana Puljiz z Instytutu Studiów Starożytnych w Tybindze (IANES), miejsce przedstawia starannie zaprojektowany budynek z masywnymi ścianami z cegły mułowej o grubości do dwóch metrów. Naukowiec mówi, że niektóre ściany mają ponad dwa metry wysokości, a niektóre pokoje mają otynkowane ściany.

„Znaleźliśmy także pozostałości malowideł ściennych w jasnych odcieniach czerwieni i błękitu” – mówi Puljiz. „W drugim tysiącleciu p.n.e. murale były prawdopodobnie typową cechą pałaców na Starym Bliskim Wschodzie, ale rzadko są zachowywane. Zatem odkrywanie malowideł ściennych w Kemune jest sensacją archeologiczną”.

Ruiny pałacu zachowały się na wysokości około siedmiu metrów. Dwie fazy użytkowania są wyraźnie widoczne, mówi Puljiz, wskazując, że budynek był używany przez bardzo długi czas. Wewnątrz pałacu zespół zidentyfikował kilka pomieszczeń i częściowo odkopał osiem z nich. Na niektórych obszarach znaleziono duże wypalone cegły, które były używane jako płyty podłogowe. Dziesięć tabliczek glinianych zostało odkrytych i jest obecnie tłumaczone i studiowane przez filologa Dr. Betinę Faist (Uniwersytet w Heidelbergu).

Jedna z tablic wskazuje, że Kemune było najprawdopodobniej starożytnym miastem Zakhiku, o którym wspomina się w jednym ze starożytnych źródeł bliskowschodnich już w środkowej epoce brązu (ok. 1800 rpne). Oznacza to, że miasto musiało istnieć przez co najmniej 400 lat. Mamy nadzieję, że przyszłe znaleziska tekstu pokażą, czy ta identyfikacja jest poprawna.

Źródło: www.lukaszkulak92.wordpress.com

[sg_popup id=”9518″ event=”inherit”][/sg_popup]

 

14 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat