Koalicja Big Tech i rządu w celu kontrolowania tego, co ludzie widzą online. Światowe Forum Ekonomiczne, międzynarodowa grupa, która działa w celu „kształtowania globalnych, regionalnych i branżowych programów”, utworzyła nową „Globalną koalicję na rzecz bezpieczeństwa cyfrowego”, która składa się z dyrektorów Big Tech i urzędników państwowych i zamierza wymyślić nowe „innowacje”, aby kontrolować „szkodliwe treści i zachowania online”. Zakres tak zwanych „szkodliwych” treści, które będą przedmiotem działań Globalnej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Cyfrowego, jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno treści legalne (takie jak „dezinformacja na temat zdrowia” i „treści antyszczepionkowe”), jak i nielegalne (takie jak wykorzystywanie dzieci i przemoc wobec nich oraz brutalny ekstremizm).

Firmy Big Tech już cenzurują miliony postów na podstawie swoich daleko idących zasad, które zakazują szkodliwych treści i dezinformacji. Publikują one również szczegółowe kwartalne raporty na temat tej cenzury.

Jednak według Światowego Forum Ekonomicznego, obecne metryki Big Tech, systemy rekomendacji i systemy skarg są „niewystarczające”, dlatego też „potrzebna jest bardziej przemyślana koordynacja pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym”.

Światowe Forum Ekonomiczne zamierza zapewnić tę „bardziej świadomą koordynację” poprzez Globalną Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa Cyfrowego, która będzie pracować nad rozwiązaniem problemu tego, co uważa za szkodliwe treści poprzez szereg środków.

Środki te obejmują wymianę „najlepszych praktyk w zakresie nowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa online”, podejmowanie „skoordynowanych działań w celu zmniejszenia ryzyka szkód online” oraz tworzenie globalnych definicji szkodliwych treści „w celu umożliwienia znormalizowanego egzekwowania, zgłaszania i pomiaru we wszystkich regionach”. Wśród członków Globalnej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Cyfrowego znajdują się urzędnicy rządów lub organów regulacyjnych Australii, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Ukrainy, Bangladeszu i Singapuru, członek zarządu giganta technologicznego Microsoft oraz założyciel platformy Two Hat Security, zajmującej się moderowaniem treści i filtrowaniem przekleństw, opartej na sztucznej inteligencji (AI).

„Globalne bezpieczeństwo online jest wspólnym celem, który musi być rozwiązany poprzez pracę ponad granicami, jak również przez poszczególne narody” – powiedziała szefowa Ofcom Dame Melanie Daws.
„Z niecierpliwością czekamy na współpracę z międzynarodowymi członkami Koalicji, aby zmniejszyć ryzyko szkód online i zbudować bezpieczniejsze życie online dla każdego”.

Courtney Gregoire, dyrektor ds. bezpieczeństwa cyfrowego w firmie Microsoft, dodała:

„Światowe Forum Ekonomiczne ma wyjątkową pozycję do przyspieszenia współpracy publiczno-prywatnej potrzebnej do globalnego postępu w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego, Microsoft chętnie weźmie w nim udział i pomoże zbudować rozwiązania tego problemu dla całego społeczeństwa”.

Powstanie tej globalnej koalicji jest odzwierciedleniem rosnącej gotowości firm technologicznych do współpracy z rządami światowymi w celu cenzurowania legalnych treści, które uznają za szkodliwe, oraz do wywierania nacisku na te rządy, by wprowadziły bardziej ekspansywne regulacje dotyczące wypowiedzi. Zaledwie kilka miesięcy przed ogłoszeniem tej koalicji, dyrektor generalna YouTube Susan Wojcicki wezwała do stworzenia globalnych koalicji w celu zajęcia się treściami, które są „legalne, ale mogą być szkodliwe” podczas Światowego Forum Ekonomicznego Global Technology Governance Summit 2021.

A w zeszłym roku, prezes Facebooka Mark Zuckerberg, naciskał na „więcej wskazówek i regulacji” od światowych przywódców w sprawie tego, co ludzie mogą mówić online.

Podobne globalne koalicje, które próbowały stworzyć światowe standardy cenzury, takie jak Globalne Forum Internetowe do Walki z Terroryzmem (GIFCT), doprowadziły do automatycznej cenzury satyry, raportów medialnych i innych rodzajów legalnych treści.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat