Świątynia poświęcona bogu Zeusowi odkopana w Egipcie

Napisane przez Amon w czerwiec - 14 - 2022

Ten filar z różowego granitu był kiedyś częścią świątyni Zeusa-Kasiosa w Pelusium na Półwyspie Synaj.

Archeolodzy odkryli pozostałości starożytnej świątyni w Egipcie, która została zbudowana na cześć Zeusa Kasjosa. Zeus Kasios to bóstwo, które łączy w sobie greckiego boga Zeusa i górę Kasios. Położona na granicy Syrii i Turcji góra związana jest z legendarną walką Zeusa z potworem Tyfonem o to, kto będzie rządził kosmosem – Zeus zwyciężył z pomocą swojego potężnego pioruna. Kasios, obecnie znany jako Jebel Aqra, jest często celem uderzeń piorunów i prawdopodobnie dlatego był ważnym miejscem kultu dla wielu starożytnych ludów.

Jak podaje serwis Live Science, egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło, że odkopało ruiny na stanowisku archeologicznym Tell el-Farama w północno-zachodniej części Półwyspu Synaj. W czasach grecko-rzymskich (od 332 r. p.n.e. do 395 r. n.e.) obszar ten był znany jako miasto i port Pelusium, położone u wschodniego ujścia Nilu.

Ze względu na swoje strategiczne położenie, Pelusium służyło głównie jako forteca w czasach egipskich faraonów, ale artefakty z okresu grecko-rzymskiego, bizantyjskiego, chrześcijańskiego i islamskiego sugerują, że w tamtych czasach było wykorzystywane także do innych celów – wynika z raportu przedstawionego na Międzynarodowej Konferencji Geologii i Rozwoju Synaju w 2010 roku. Zespół archeologów odkrył świątynię podczas wykopywania dwóch kolumn z różowego granitu – powiedział w oświadczeniu Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności. Filary te tworzyły kiedyś bramę wejściową do świątyni, ale zawaliły się w czasach starożytnych, gdy miastem wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi. świątynia była nawiedzona i prawdopodobnie dlatego stanowiła ważne miejsce kultu dla wielu starożytnych ludów.

Jak wynika z publikacji z 2010 r., naukowcy od kilkudziesięciu lat wiedzieli, że w tym miejscu może znajdować się świątynia Zeusa Kasjosa, ponieważ na początku lat 1900, a następnie w latach 1990. archeolodzy odkryli, że granitowe kolumny zostały prawdopodobnie przetransportowane na barkach przez Nil z Asuanu w południowym Egipcie do Pelusium. Ponadto zmarły francuski egiptolog Jean Clédat znalazł w tym miejscu greckie inskrypcje, wskazujące, że w czasach grecko-rzymskich zbudowano tam świątynię Zeusa Kasiosa. Jednak archeolodzy nigdy nie prowadzili oficjalnych wykopalisk w tym miejscu, które znajduje się w pobliżu starożytnego fortu i kościoła.

Filary z różowego granitu prawdopodobnie pochodzą z Asuanu z czasów starożytnych.

Teraz jednak archeolodzy odkryli nieznane wcześniej pozostałości świątyni, w tym granitowe bloki, które prawdopodobnie należały do schodów prowadzących do wejścia do świątyni po wschodniej stronie budynku. Ponieważ na ulicach wokół świątyni znaleziono kilka dużych bloków różowego granitu, uważa się, że późniejsi robotnicy wykorzystali kamienie ze świątyni do innych projektów, np. do budowy pobliskich kościołów.

Naukowcy planują teraz udokumentować nowo przeanalizowane bloki za pomocą fotogrametrii, techniki wykorzystującej wiele obrazów cyfrowych do stworzenia wirtualnych obrazów 3D, które pomogą zespołowi odtworzyć świątynię wirtualnie. Napisy znalezione na niektórych granitowych blokach wskazują, że cesarz rzymski Hadrian zlecił renowację świątyni w czasie swojego panowania w latach 117-138 n.e.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat