Symulacja NASA kończy się uderzeniem asteroidy w Europę

Napisane przez Amon w Maj - 6 - 2021


Ćwiczenia obrony planetarnej przeprowadzone w weekend przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i Europejską Agencję Kosmiczną ESA zakończyły się “zniszczeniem” przez asteroidę obszaru o szerokości około 100 km w Europie.

Obecne ryzyko uderzenia asteroidy może być niskie, ale wciąż może się zdarzyć w każdej chwili. Prawdopodobieństwo, że pewnego dnia w odległej przyszłości Ziemia zostanie katastrofalnie uderzona wynosi aż 100 procent, a astronomowie są zgodni co do tego, że pytanie nie brzmi CZY asteroida w nas uderzy, ale KIEDY. Nic więc dziwnego, że naukowcy z NASA i ESA, wraz z różnymi służbami ratowniczymi, co dwa lata koordynują swoje wysiłki w tym zakresie w ramach fikcyjnego scenariusza zagrożenia i ćwiczą w symulacji, jak nasza cywilizacja poradziłaby sobie z taką katastrofą, gdyby rzeczywiście do niej doszło. W tym roku, w ramach konferencji International Academy of Astronautics poświęconej obronie planetarnej, przeprowadzono symulację asteroidy, której do zderzenia z Ziemią brakuje zaledwie sześciu miesięcy.

Większość metod ratowania nas przed poważnym uderzeniem asteroidy przewiduje wykrycie kosmicznej skały w odpowiednim czasie, gdy jest ona jeszcze daleko w przestrzeni kosmicznej, dając nam wystarczająco dużo czasu, aby coś z nią zrobić.

Jedną z możliwości, na przykład, byłoby wysłanie sondy kosmicznej do asteroidy, której przyciąganie grawitacyjne spowodowałoby niewielką, ale wciąż znaczącą zmianę w jej trajektorii, która mogłaby stanowić drobną różnicę między bezpośrednim trafieniem a chybieniem. Jeśli jednak asteroida znajduje się już bardzo blisko Ziemi, może nie być wystarczająco dużo czasu na taką misję. “Najlepszym rozwiązaniem dla tego scenariusza byłoby nie lecieć na trasę asteroidy w pierwszej kolejności”, Lindley Johnson, koordynator obrony planetarnej w NASA, jest cytowany jako mówca na Space.com.

W tegorocznych ćwiczeniach obrony planetarnej symulacja dotyczyła asteroidy, która została odkryta 19 kwietnia i miała 1 na 2500 szans na uderzenie w Ziemię w połowie października. Następnie, w ciągu pierwszego dnia symulacji, prawdopodobieństwo wzrosło do 5 procent, obejmując potencjalny obszar uderzenia, który stanowił dwie trzecie powierzchni Ziemi. Na cztery miesiące przed hipotetycznym uderzeniem okazało się, że asteroida uderzy w środkową Europę 20 października, a w zależności od miejsca uderzenia nie przeżyje go od 500 000 do 6 000 000 ludzi.

Dla ekspertów nie liczył się jednak wynik (w końcu i tak nic nie można było zrobić z teoretycznym rezultatem scenariusza), ale raczej cała otoczka wokół niego – czyli dyskusje i plany, które powstały, a także praca, którą wykonano, by przewidzieć, co się stanie. Gdybyśmy mieli do czynienia z taką sytuacją w rzeczywistości, kluczowe znaczenie dla władz miałoby skoordynowanie wysiłków, a ćwiczenia takie jak te mogą pomóc w zapewnieniu, że wszyscy będą odpowiednio przygotowani.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat