Tajemnica głowy słonia Pana Ganeshy

Napisane przez Amon w Kwiecień - 17 - 2021


Ganesha (czasami znany również jako Ganapati, Vinayaka i Binaya) jest jednym z najbardziej znanych i popularnych bogów w hinduskim panteonie, a także jedynym bogiem głównego nurtu, który ma nie-ludzką twarz.

Ganesha jest bogiem szczęścia i pomyślności, a także rozjemcą problemów i przeszkód. Jest on również czczony jako bóg mądrości, bogactwa, zdrowia, celibatu, płodności i szczęścia.

Mitologia hinduska przedstawia wiele historii, które wyjaśniają, w jaki sposób Ganesha stał się posiadaczem głowy słonia lub gaja. Często pochodzenie tego szczególnego atrybutu można znaleźć w tych samych legendach, które opowiadają o jego narodzinach. Historie te ujawniają również pochodzenie ogromnej popularności jego kultu. Wyznawcy czasami interpretują jego słoniową głowę jako wskazującą na inteligencję, zdolność rozróżniania, wierność lub inne atrybuty, które uważane są za posiadane przez słonie. Duże uszy słonia mają oznaczać mądrość i umiejętność słuchania ludzi, którzy szukają pomocy.

Parvati i Ganesh odwiedzają Shivę, gdy ten medytuje w lesie; sztuka bazarowa, ok. 1940 r.

Jak Ganesha został obdarzony głową słonia?

Główna legenda mówi, że Ganesha został poinstruowany przez swoją matkę, by strzegł wejścia do jej łaźni i nie wpuszczał nikogo, gdy ona się myje. Sziwa, który przebywał poza domem medytując, wrócił niespodziewanie do domu i zapragnął zobaczyć się z Parvati. Ponieważ Ganesha był na jego drodze, chłopiec został zdekapitowany przez Shivę w przypływie szału. Parvati usłyszała zamieszanie na zewnątrz swojej łaźni i poszła zobaczyć co się dzieje. Widząc, że jej syn został zabity przez jej męża, Parvati była załamana. Aby uspokoić swoją żonę, Shiva obiecał przywrócić Ganeshę do życia. Niestety, jego głowa została odrzucona tak daleko, że nie można było jej odnaleźć.

Po lewej: Parvati bawiąca się z dzieckiem Ganesha. Po prawej: Ganesha zostaje obdarzony głową słonia

Inna wersja tej opowieści mówi, że Sziwa wysłał swoje sługi, by stoczyły bitwę z Ganeshą. Młodzieniec był w stanie obronić swój teren, aż w końcu Wisznu musiał interweniować, przybierając postać Mai. Podczas gdy Ganesha był rozproszony przez piękno Mayi, jeden z demonów, sam Sziwa, odciął chłopcu głowę.

Popularne zakończenie obu opowieści mówi, że Shiva otrzymał radę, by wziął głowę pierwszej żywej istoty, którą znajdzie śpiącą z głową zwróconą ku północy. Pierwszą istotą, którą bóg napotkał będącą w takiej pozycji, był słoń, dlatego też jego głowa została zabrana, by zastąpić głowę Ganeshy.
Symbolika i znaczenie Ganeshy

Głowa Ganeshy symbolizuje Atmana lub duszę, która jest ostateczną, najwyższą rzeczywistością ludzkiej egzystencji, a jego ludzkie ciało oznacza Maję lub ziemską egzystencję istot ludzkich. Głowa słonia oznacza mądrość, a jego trąba reprezentuje Om, dźwiękowy symbol kosmicznej rzeczywistości. W prawej górnej ręce Ganeśa trzyma widły, które pomagają mu pchać ludzkość naprzód na wiecznej ścieżce i usuwać przeszkody z drogi. Stryczek w lewej ręce Ganeshy jest delikatnym narzędziem do chwytania wszelkich trudności.

Vyasa opisujący Mahabharatę Ganesha, Angkor Wat

Złamany kij, który Ganesha trzyma jak pióro w swojej prawej dolnej ręce, jest symbolem ofiary, którą złamał, aby napisać Mahabharatę. Różaniec w jego drugiej ręce sugeruje, że dążenie do wiedzy powinno być ciągłe. Laddoo (słodycz), którą trzyma na swojej trąbie wskazuje, że trzeba odkryć słodycz Atmana. Jego podobne do wachlarza uszy przekazują, że jest on gotowy wysłuchać naszej prośby. Wąż, który biegnie wokół jego talii reprezentuje energię we wszystkich formach. I jest wystarczająco pokorny, by dosiąść najniższego ze stworzeń, myszy.

Dlaczego Bóg o głowie słonia podróżuje na czymś tak małym jak mysz?

Ganesha jadący na swoim wierzchowcu, myszy.

Czy to nie jest dziwne? Jest w tym symbolika, która sięga głęboko. Mysz rozrywa i skubie liny, które wiążą. Mysz jest jak mantra, która może przeciąć płaszcze i osłony ignorancji, prowadząc do ostatecznej wiedzy reprezentowanej przez Ganeshę.

Ciekawostką jest fakt, że Ganesha jest czczony nie tylko przez Hindusów, ale ma również wielbicieli wśród wyznawców buddyzmu i dżinizmu. Kult Ganeshy, można na przykład zaobserwować w buddyzmie Shingon, buddyjskiej odmianie w Japonii, gdzie hinduistyczny bóg znany jest popularnie jako Kangiten.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat