Na pustyni na południu Jemenu, w pobliżu granicy z Omanem, znajduje się ogromna dziura w ziemi. Nie wiadomo, jak głęboka jest, dzięki temu stanowi doskonałą pożywkę dla mitów. Cud natury we wschodnim Jemenie, owiany tajemnicą, opowieściami o demonach i złych duchach, fascynuje geologów: Studnia Barhout, znana jako “Studnia Piekła” (“Well of hell”). Ogromna dziura znajduje się około 1300 kilometrów na wschód od stolicy kraju Sany, w pobliżu granicy z Omanem, na pustyni w prowincji al-Mahra. Ma 30 metrów szerokości i podobno od 100 do 250 metrów głębokości.

Jemeńscy urzędnicy twierdzą, że nie wiedzą, co znajduje się w tej dziurze. Światło słoneczne ledwo przenika, mówią, i niewiele można zobaczyć z obręczy – z wyjątkiem ptaków latających w i z głębi.

Dlatego dopiero niedawno geolodzy z prowincji zbadali studnię nieco dokładniej: “Jest bardzo głęboka. Ale nigdy nie osiągnęliśmy dna, ponieważ jest tam mało tlenu i nie ma wentylacji” – powiedział agencji AFP dyrektor generalny lokalnych władz, Salah Babhair.

Uważa on, że studnia ma “miliony” lat. Eksploratorzy zeszli na głębokość około 60 metrów – po czym zgłosili, że w środku widzą “dziwne rzeczy”, a także “dziwny zapach”. Jest to bardzo tajemnicze” – powiedział Babhair. Obiecuje jednak, że studnia i okolica zostaną w przyszłości dokładniej zbadane. Inni naukowcy podejrzewają, że nie jest to studnia, a raczej jaskinia. A zapach jest wytwarzany albo przez działalność nietoperzy, albo przez erozję skał – raczej wykluczają opary siarki.

Miejscowi nie odważą się do niej zbliżyć

Według miejscowego folkloru, studnia została stworzona jako więzienie dla demonów, przesąd ten jest wzmocniony przez nieprzyjemne zapachy, które emanują z jej głębi. Nie dziwi więc fakt, że przez wieki krążyło wiele opowieści o złych duchach mieszkających w studni lub o tym, że studnia stanowi zagrożenie dla życia na Ziemi. Jest to również przekonanie niektórych obserwatorów o historycznym pochodzeniu i apokaliptycznych przekonaniach. Twierdzą, że studnia jest wulkanem i przewidują, że zakończy ona życie na Ziemi.

Miejscowe przesądy mówią, że przedmioty znajdujące się w pobliżu dziury zostaną do niej wessane. Obawiając się klątwy, wielu mieszkańców nie śmie nawet zbliżyć się do dziury, a nawet unika rozmów na jej temat.

Ekipa wideo z AFP przeleciała niedawno dronem nad dziurą i uchwyciła wspaniałe zdjęcia z powietrza tajemniczego dołu. Jednak nawet gdy dron leciał bezpośrednio nad otworem, a obiektyw kamery był skierowany prosto w dół, nie można było zajrzeć w głąb z powodu skrajnych ciemności.

Niewiele widać z krawędzi, ponieważ światło słoneczne nie dociera zbyt daleko w dół, a według AFP, kamerzyści mówią, że trudno jest cokolwiek uchwycić, gdy kręcą w środku. Pomimo smrodu, jaki z niego emanuje, często widuje się różne gatunki ptaków, które wlatują i wylatują z atramentowej czerni. Pogoda w tej części Jemenu jest zazwyczaj bardzo gorąca i sucha w lecie, chociaż burze z piorunami występują sporadycznie nad pobliskimi górami. Ogólnie rzecz biorąc, region nie odnotowuje zbyt wielu opadów. Przez wieki wśród miejscowych krążyły opowieści o demonach i innych nadprzyrodzonych postaciach znanych jako djinns lub duchy żyjące w studni. Wielu okolicznych mieszkańców nie lubi nawet mówić o dziurze, a co dopiero ją odwiedzać, w obawie przed złym losem.

Babhair powiedział, że studnia była tam “miliony” lat i ma nadzieję, że nadal będzie się o niej więcej dowiadywać.

“Te miejsca wymagają więcej studiów, badań i dociekań”.

Barhout’s Hole, jak nazywana jest dziura, znajduje się na pustyni Rub al-Jali (لربع الخالي), która jest wielkości Afganistanu i jest całkowicie niezamieszkana.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat