Tajemnicze kaukaskie dolmeny z czasów egipskich piramid

Napisane przez Amon w listopad - 29 - 2021


Stonehenge w Anglii, Hunebeddens w Holandii i piramidy w Egipcie są znane na całym świecie. Wszystkie te starożytne kamienne zabytki przetrwały do dnia dzisiejszego. Podobne starożytności można znaleźć również na Kaukazie.

Dolmeny przez długi czas pozostawały nierozwiązaną zagadką dla naukowców. Teorie na temat ich powstania były bardzo różne – od „domów krasnoludków” po „portale energetyczne”. Dziś istnieje tylko jedna odpowiedź na to pytanie: są to starożytne grobowce do grzebania zmarłych. Archeolodzy określają ich wiek na 4000 do 6000 lat na podstawie ceramiki znalezionej w pobliżu dolmenów, a także szczątków ludzkich, ale nie ma sposobu, aby udowodnić, czy nie zostały one postawione tam znacznie później.

Zbliżenie wejścia (po prawej) pokazuje motyw zygzaka, powszechny w tym rejonie i w kilku kopcach z Irish Passage. Pojedyncza zygzakowata linia wokół szczytu ścian po wewnętrznej stronie dolmenu.

Unikalne kaukaskie dolmeny reprezentują rzadki rodzaj prehistorycznej architektury, zbudowanej z precyzyjnie obrobionych cyklicznie kamiennych bloków. Kamienie zostały na przykład uformowane w kąty 90 stopni, aby mogły służyć jako narożniki, a wszystkie z nich są przedzielone portalem w centrum fasady. Najczęściej spotykane są okrągłe otwory, ale znaleziono również kwadratowe. W prawie każdym grobowcu znaleziono kamienne zatyczki, które służyły do blokowania portalu od frontu.

Po lewej: Dolmen złożony, Kaukaz, Rosja. Po prawej: Dolmen Mamed Canyon, z wyglądu przypominający piramidę z boku.

Dolmen otoczony kamiennym murem, tworzącym centralny dziedziniec.

Na Zachodnim Kaukazie znanych jest prawie 3000 takich megalitycznych monumentów, ale ciągle odnajdywane są kolejne. Średnia waga każdej konstrukcji wynosi od 15 do 30 ton, a mimo to na Zachodnim Kaukazie nie ma nawet najmniejszego śladu kamieniołomu, nie znaleziono też żadnych ścieżek świadczących o tym, że ciężkie ładunki zostały przywiezione na miejsce budowy. Sama konstrukcja również budzi respekt. W większości dolmenów ogromne kamienne płyty łączą się ze sobą precyzyjnie za pomocą specjalnie wykonanych żłobień. Miejsce łączenia jest miejscami tak ścisłe, że niemożliwe jest nawet wsunięcie ostrza noża pomiędzy płyty.

Około 3000 takich megalitycznych monumentów jest znanych na Północno-Zachodnim Kaukazie.

Wykopaliska w dolmenach ujawniły wiele interesujących rzeczy: paciorki z pasty (wykonane z mieszaniny różnych materiałów, podobne do gliny), przedmioty z gliny i sztylety z brązu.

Wszystkie dolmeny mają portal w centrum fasady. Niektóre z nich są wykonane z kilku kamieni, a inne wyrzeźbione w pojedynczym kamieniu.

Nadal pozostaje wielką zagadką – kim byli ci ludzie, którzy osiągnęli taką precyzję w budowie? Według Vladimira Markovina, archeologa, który poświęcił większość swojego życia na badanie kaukaskich dolmenów, ówcześni ludzie mieszkali w chatach z błota, nie znali żelaza ani koła garncarskiego, a ziemię uprawiali motykami. A jednak wciąż budowali konstrukcje, których design jest imponujący, nawet jak na współczesne standardy.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat