tyt_676b4b

Dwa kosmiczne obiekty, prawdopodobnie czarne dziury, które znajdują się w pobliskich galaktykach, pochłaniają i wyrzucają z siebie energię z prędkością przekraczającą ustalone dla tego zjawiska limity.

Raz na jakiś czas zdarza się, że nawet naukowców zaskakuje to, co odkryli – niezależnie w jakiej dziedzinie. Właśnie to niedawno przydarzyło się astronomom z Uniwersytetu w Cambridge, którzy natrafili na dwa tajemnicze obiekty zachowujące się raczej… niecodziennie. Jak się okazuje, obiekty te pochłaniają znajdujące się w pobliżu gwiazdy dużo szybciej niż pozwalają na to ustalone obecnie limity.

Dwa wspomniane obiekty pochłaniają emitujące promieniowanie ogrzane gazy w tak zawrotnym tempie, że materia, która jest przez nie w rezultacie wyrzucana do pobliskiej przestrzeni, osiąga prędkość porównywalną do jednej czwartej prędkości światła. Mowa tu o tak zwanych „ultraintensywnych źródłach rentgenowskich” (ULX), które emitują znacznie większe ilości promieniowania rentgenowskiego od jakiegokolowiek źródła pochodzenia gwiazdowego przy równocześnie mniejszej emisji od jasnych źródeł rentgenowskich powiązanych z supermasywnymi czarnymi dziurami znajdującymi się w centrach galaktyk. Uważa się, że ULX mogą być napędzane czarnymi dziurami o masie pośredniej, jednakże znane są również obiekty tego typu powiązane z pulsarami i czarnymi dziurami o masie gwiazdowej.

Naukowcy po raz pierwszy odkryli wiatry uciekające z ogromną prędkością z ultraintensywnych źródeł rentgenowskich, a dokonali tego, wykorzystując dane zebrane w ciągu ostatnich kilku lat przez obserwatorium XMM-Newton. Choć badacze nie są do końca pewni natury obiektów, podejrzewają, że mogą być to czarne dziury o masie kilkudziesięciu mas Słońca. Owe obiekty znajdują się około 22 miliony lat świetlnych od Drogi Mlecznej, w pobliskich galaktykach i świecą co najmniej 10 razy jaśniej niż mogłoby wynikać z tak zwanej jasności Eddingtona.

Oczywiście, znalezisko nie skłoni naukowców do natychmiastowej zmiany treści podręczników naukowych. Ci wciąż nie są do końca pewni, co właściwie stoi za tajemniczymi zjawiskami, ani co powoduje powstanie tak silnych wiatrów. Być może prędzej czy później odnajdą odpowiedzi na te pytania.

Źródło: www.conowego.pl

12 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat