Tajemniczy obiekt rozbił się o pierścień saturna

Napisane przez Amon w Czerwiec - 26 - 2016

cassini20091125-browse

Według astronomów, dziwny obiekt uderzył w najwęższy z pierścieni Saturna, pozostawiając za sobą kosmiczny ogon.

Jakiś czas temu astronomowie z NASA dzięki sondzie Cassini, zauważyli tajemnicze “wgniecenie” w jednym z pierścieni Saturna.
Czytaj dalej lub posłuchaj w wersji audio:

Według raportu NASA: “Saturn jest znany także jako ‘klejnot Systemu Słonecznego’ z błyszczącymi drobinami różu, odcieniami szarości i odrobiną brązu. Jego pierścienie wyglądają jak obraz gdzie malarzem jest natura.”

Badacze doszli do wnioski, że pierścienie Saturna w rzeczywistości składają się z bilionów cząsteczek pyłu, skał i lodu, które krążą po orbicie z różną prędkością. Co ciekawe, stwierdzono, że wielkość tych cząsteczek waha się między małymi jak drobinki piasku do ogromnych niczym budynki.

Niedawno astronomowie odkryli “wgięcie” w pierścieniu “F” Saturna. Uważają oni, że pierścień “F” jest najbardziej aktywnym pierścieniem w całym Układzie Słonecznym. Według badań posiada on od 9 do 91 metrów szerokości warstwy cząstek pyłu, skał i lodu, które tworzą obwód wynoszący około 881 tysięcy kilometrów.

Saturn-mystery-object

Naukowcy są w stanie obserwować jego przesunięcie w ciągu kilku godzin. Tajemnicze zaburzenie w pierścieniu “F” wywołane było małym obiektem znajdującym się w pierścieniu.

Według John’a Weiss’a, naukowca z Washington State:
“Jest to dobry dowód, że istnieją tam wiele ciał tej wielkości w rdzeniu samego pierścienie ale nie da się ich zobaczyć ponieważ są przekryte chmurami pyłu. Są tam i często poruszają się przez pierścień wyrzucając przy tym cząstki pyłu. Ten akurat poruszał się z prędkością szybszą niż 0,9 metrów na sekundę.”

Po tym jak tajemniczy obiekt rozbił się o rdzeń pierścienia, powstało coś co naukowcy nazywają “strumień” (z ang. jet). Naukowcy uważają, że te “strumienie” powstają ze względu na grawitacyjne przeciąganie Prometeusza, dziwnie wyglądającego księżyca Saturna.

image_3500_3e-Prometheus

 Prometheus 

Co to mogło być? Cóż naukowcy nie zgadzają się z teorią, że był to obiekt znajdujący się w pierścieniu. Ze względu na wpływ i przyciąganie grawitacyjne księżyca Saturna Prometeusza “mini strumienie” wytwarzane są przez małe cząstki znajdujące się w formacji pierścienia.

W raporcie napisanym przez National Geographic, Prometeusz działa jak kosmiczny pasterz i rzeźbi pierścień “F” robiąc orbitę w okół Saturna. Droga księżyca nie jest jednak równa i przez to może wytworzyć się ciąg tworzący grudki wewnątrz pierścienia, które następnie wyrzucane są na zewnątrz.

Astronomowie uważają pierścienie Saturna za zagwozdkę, które odsłaniają wskazówki kosmicznych wydarzeń wokół niego ze względu, że każda “kolizja” pozostawia ślad cząsteczki z pierścienia.

“Planetologia to nauka zajmująca się tym co wydarzyło się miliony lat temu ale nie przypuszczasz, że możesz obserwować to co się dzieje teraz,” – powiedział Weiss – “I to jest właśnie zabawne z pierścieniami Saturna. Możesz zobaczyć wydarzenia, które odbyły się wczoraj czy przedwczoraj.”

Źródło: www.wisdom-wanderer.blogspot.de

7 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat