Tajemniczy X-37B powrócił z orbity po 718 dniach

Napisane przez Amon w Maj - 8 - 2017

Jak poinformowały Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, tajemniczy, bezzałogowy wahadłowiec X-37B, który okrążał Ziemię przez 718 dni w misji OTV-4, właśnie wylądował w Kennedy Space Center.

Statek kosmiczny X-37B został zaprojektowany i wykonany przez firmę Boeing. To był czwarty lot tego bezzałogowego wahadłowca. Powstały tylko dwa egzemplarze, które łącznie spędziły 2086 dni w kosmosie. Wygląda on jak miniaturowa wersja wahadłowców kosmicznych użytkowanych kiedyś przez NASA. Ma 8,8 metrów długości, 2,9 m wysokości i rozpiętość skrzydeł niemal 4,6 m. Dla porównania, wahadłowce kosmiczne miały długość 37 metrów i rozpiętość skrzydeł na poziomie 24 m.

X-37B wylądował na tym samym pasie, na którym lądowały wahadłowce kosmiczne NASA w latach 1984-2011. Zrobił to całkowicie automatycznie. Podczas sekwencji lądowania, wykonał szereg manewrów w celu obniżenia swojej prędkości i deorbitacji.

Podczas lądowania X-37B dało się odczuć grom dźwiękowy, który spowodowany był poruszaniem się z prędkością ponaddźwiękową.

Mimo tego, że przeznaczenie misji i jej ładunek jest ściśle tajne, zidentyfikowano kilka rzeczy, które znajdowały się w X-37B w misji OTV-4. Aerojet Rocketdyne poinformował, że ich elektryczny napęd, XR-5A Hall Thruster, pomyślnie przeszedł pierwsze testy na orbicie w trakcie tej misji. Na pokładzie znajdują się także eksperymenty NASA.

Według przedstawicieli Sił Powietrznych głównym celem misji OTV było właśnie testowanie takich technologii oraz rozwój statków kosmicznych wielokrotnego użytku.

Źródło: www.kosmiczne.info

33 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat