Top dziesięć „miejsc mocy” na Ziemi

Napisane przez Amon w wrzesień - 23 - 2021


Na przestrzeni dziejów, starożytne cywilizacje na całym świecie przywiązywały duchowe lub religijne znaczenie do naturalnych miejsc (nie tych stworzonych przez człowieka), które odgrywały kluczową rolę w ich kulturach. Od mitologicznych domów bogów takich jak Zeusa i Sziwy do spokojnego miejsca, w którym śmiertelnik Budda osiągnął oświecenie. Niektóre z nich są nadal używane do odwiecznych rytuałów, inne zostały zatracone przez czas, ale wszystkie tętnią szczególną energią. Być może wyjaśnia ona obecność duchowego wzniesienia, które tłumaczy niezwykłe – i często cudowne – doświadczenia, jakie ludzie przeżywają podczas pielgrzymek. Obecność ta może być opisana jako pole energii, duchowa atmosfera lub gęstość świętości, która nasyca i otacza te „miejsca mocy”. Kiedy ludzie wchodzą w te pola, mogą doświadczyć różnych fizycznych, mentalnych, emocjonalnych i duchowych efektów. Jeśli nawet nie potrafimy wyjaśnić tego tajemniczego zjawiska, to i tak możemy poczuć odrobinę resztek magii.

Oto lista dziesięciu „miejsc mocy”, gdzie ludzie mogą naładować swoje baterie pozytywną energią.

1 – Drzewo Mahabodhi, Bodh Gaya, Indie

Pielgrzymi buddyjscy w świątyni Mahabodhi

Według tradycji buddyjskich, około 500 r. p.n.e., kiedy ascetyczny książę Siddhartha wędrował przez dzisiejszy stan Bihar w Indiach, odpoczął pod rodzimym drzewem bodhi. Po trzech nocach medytacji książę obudził się z oświeceniem, wglądem i odpowiedziami, których szukał, a które przerodziły się w nauki, które następnie rozpowszechniał wśród swoich uczniów. Naturalnie, miejsce, w którym Budda osiągnął oświecenie jest jednym z najświętszych miejsc dla buddystów i od wieków jest głównym celem pielgrzymek. Dziś kompleks świątynny otacza to, co uważa się za bezpośredniego potomka oryginalnego majestatycznego drzewa, które siedzi pośrodku dziedzińca otoczonego ochronnymi rzeźbionymi tablicami. Piękny posąg Buddy pod drzewem oznacza znaczące miejsce.

2 – Góra Kailas, Tybet

Góra Kailash jest szczytem w paśmie Kailash (Góry Gangdisê), który stanowi część Transhimalaya w Tybetańskim Regionie Autonomicznym Chin.

Ta czarna góra skalna w zachodnim Tybecie jest czymś w rodzaju świętego chwytu, ponieważ jest święta dla buddystów, hinduistów i dżinistów i uważa się, że jest to mityczna Axis Mundi, centrum wszechświata. Hinduiści wierzą, że jest to siedziba Pana Sziwy i kraina wiecznej błogości, i uwiecznili mityczne Kailas w rzeźbach świątynnych w całych Indiach. Tantryczni buddyści twierdzą, że góra jest domem Buddy Demchog, który reprezentuje najwyższą błogość, i że trzech kluczowych Bodhisattwów mieszka na okolicznych wzgórzach, podczas gdy dżiniści wierzą, że jest to miejsce (które nazywają Górą Asztapada), gdzie pierwszy dżin osiągnął nirwanę. Szczyt jest częścią pasma górskiego Gangdise i znajduje się w pobliżu źródła jednych z najdłuższych rzek w Azji, w tym Sutlej, Indus i Ghaghara (dopływ świętej rzeki Ganges). Pobliskie jezioro Manasarovar, uważane za źródło czystości, jest kolejnym ważnym miejscem pielgrzymkowym zarówno dla Hindusów, jak i Buddystów.

3 – Belovodye, Rosyjska Szambhala

Belovodye dosłownie oznacza (obszar) Białych Wód

Historia o Biełowodzie, Szambali i Białej Wyspie na północy Morza Mlecznego – w ogóle o błogosławionej ziemi utraconej na wschodzie – jest tak stara, że niegdyś po prostu musiała być prawdziwa. Według legendy rosyjscy staroobrzędowcy znaleźli ją w Ałtaju. Multa leży tuż przy jego granicy i stanowi sam skraj populacji ałtajskiego świata. Pomimo skromnych rozmiarów i oddalenia, Multa jest centrum odrodzenia dawnych słowiańskich rzemiosł. We wsi, populacja siedmiuset osób jest zaangażowana w rzeźbienie w kamieniu, malowanie desek kuchennych, tkactwo, tworzenie wzorów ze słomy. Szczególne miejsce zajmuje tkactwo: cały proces produkcji jest odtworzony z tradycji, od strzyżenia owiec, przez farbowanie wełny naturalnymi barwnikami, po pracę na poziomych krosnach, tabliczkach lub berdyszach.

4 – Glastonbury, Anglia

Glastonbury Tor to wieżowe wzgórze związane z legendą arturiańską, górujące nad bagnistym Somerset Levels.

Glastonbury będzie w końcu „Centralą Komunikacyjną” dla Europy w nowej 5-wymiarowej sieci społeczności. Obecnie działa ono jako światowy punkt komunikacyjny wyrażony poprzez kręgi zbożowe, nieco ponad godzinę drogi stąd w Wiltshire. Kręgi zbożowe działają jako zbiorowe symbole komunikacyjne ludzkości, która otrzymuje wiadomości od innych pozaziemskich inteligencji i wymiarów.

Glastonbury jest miejscem legendarnego Avalonu mistycznego Merlina i opowieści o królu Arturze. Było to również terytorium ludów druidzkich, łącząc nas w ten sposób z naszą wewnętrzną magią, alchemią i połączeniem z naturą.

5 – Crater Lake, Oregon, USA

Crater Lake to jezioro kalderowe w południowo-środkowym Oregonie, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest główną atrakcją Parku Narodowego Crater Lake i słynie z głębokiego niebieskiego koloru i przejrzystości wody.

Powstałe prawie 8000 lat temu po rzekomej potężnej erupcji, która spowodowała upadek góry Mazama, to głęboko niebieskie, słodkowodne jezioro kaldery w południowo-środkowym Oregonie zanurza się prawie 2000 stóp pod ziemię, co czyni je najgłębszym w Stanach Zjednoczonych i siódmym najgłębszym na świecie. Rdzenne amerykańskie plemię Klamath od dawna uważa to jezioro za święte miejsce: Ich legendy mówią, że bitwa, która rozegrała się tutaj między Wodzem Świata Wyższego i Wodzem Świata Niższego, doprowadziła do zniszczenia góry Mazama. (Historycy uważają, że Klamathowie mogli być świadkami prawdziwej implozji góry). Plemienni mieszkańcy wykorzystywali Jezioro Kraterowe w swoich wizjach i nadal jest ono uważane za miejsce duchowe. Jezioro jest obecnie częścią Parku Narodowego Crater Lake.

6 – Jezioro Atitlán, Gwatemala

Jezioro Atitlán to zbiornik wodny w potężnym kraterze wulkanicznym na południowo-zachodnich wyżynach Gwatemali.

Położone na Wyżynie Gwatemalskiej i otoczone trzema wulkanami, jezioro Atitlán jest najgłębszym jeziorem w Ameryce Środkowej na wysokości 1114 stóp. Oprócz swojego naturalnego piękna, jezioro słynie z wiosek Majów, które otaczają jego brzegi, a wiele z nich istnieje tam od wieków. Dziewiętnastowieczne Panajachel, jedno z największych miast, przyciąga turystów od lat sześćdziesiątych, podczas gdy w Santiago Atitlán mieszkańcy znani są z kultu Maximo, lokalnego bożka, który łączy w sobie bogów Majów, katolickich świętych i hiszpańskie legendy. Ceremonie Majów nadal odbywają się w różnych miejscach wokół jeziora, od jaskiń po szczyt przyległego wzgórza. Brzegi jeziora są również usiane stanowiskami archeologicznymi i ruinami przedhiszpańskich miast, w tym Chiutinamit, mitycznego „podwodnego miasta”.

7 – Samara Luka, Rosja

Park Narodowy Samarskaja Luka

Samara Luka jest uważana za jedną z najbardziej aktywnych anomalii na świecie, w ciągu ostatniej dekady zarejestrowano tam ponad tysiąc zjawisk paranormalnych.

Góra Swjatelka, Polana Szamana i Góra Białej Skały w Samej Luce tworzą główną strefę pęknięć, a silne promieniowanie geomagnetyczne uczyniło z Samej Luki mekkę dla naukowców i turystów z całego świata.

8 – Vortexes, Arizona, USA

Czy wierzysz, że wiry energetyczne istnieją, jedna rzecz jest pewna, jest „coś” w Sedonie, co sprawia, że ludzie podróżują tu od wieków.

Sedona, Arizona, od dawna przyciąga ludzi zainteresowanych uzdrawianiem, duchowością, mistycyzmem i metafizyką, którzy przyjeżdżają tu nie tylko dla dramatycznego, czerwonego, skalnego piękna. Obszar ten jest znany ze swoich wirów, potężnych centrów energii kinetycznej, które mogą mieć głęboki wpływ na tych, którzy je odwiedzają; istnieją cztery główne wiry rozsiane po całym mieście, w tym jeden w pobliżu lotniska. Starożytni rdzenni Amerykanie Yavapai wiedzieli o tych centrach i celebrowali energię „Wielkiej Matki” poprzez malowanie petroglifów i święte domy.

Dziś odwiedzający mogą łatwo dojść pieszo lub wędrować do tych czterech miejsc (jedno w Boynton Canyon jest jednym z najpopularniejszych), a gdy już tam dotrą, mogą medytować lub po prostu nasiąknąć dobrą energią. Wielu czuje się naładowanych i podniesionych na duchu po odwiedzeniu wiru, a niektórzy goście nawet zgłaszają posiadanie wizji lub głębszych doświadczeń podczas pobytu w mieście.

9 – Święta Cenota, Meksyk

Sacred Cenote odnosi się do cenoty w prekolumbijskim stanowisku archeologicznym Majów Chichen Itza, w północnej części półwyspu Jukatan.

Starożytni Majowie czcili wodę ze względu na jej życiodajną moc i z tego powodu czcili Chaca, boga deszczu. Wiele obszarów Meksyku usianych jest cenotami – naturalnymi podziemnymi zapadliskami – a Majowie wierzyli, że niektóre z tych miejsc odwiedzał sam Chac. W związku z tym niektóre cenoty zostały uznane za „święte” i służyły do odprawiania rytuałów, składania ofiar i poświęceń, podczas gdy inne były przeznaczone do kąpieli, picia i gromadzenia wody uprawnej.

Jednym z najbardziej godnych uwagi świętych źródeł jest Cenote Sagrado, znajdująca się w pobliżu ważnego stanowiska archeologicznego Majów Chichen Itza na Półwyspie Jukatan. Cenota ta, utworzona z naturalnej wapiennej jaskini o stromych zboczach sięgających około 60 stóp ponad lustro wody, była wykorzystywana do ceremonii i sporadycznych ofiar; w przypadku tych ostatnich, podczas suszy wrzucano do niej mężczyzn, kobiety i dzieci, by udobruchać bogów wody. Kiedy archeolodzy pogłębiali źródło w XX wieku, znaleźli złote dzwonki, maski, puchary, pierścienie, kawałki jadeitu i wiele innych (wiele z nich pochodzi z okresu pohiszpańskiego) wraz z ludzkimi kośćmi.

10 – Mt. Fuji, Japonia

Góra Fuji jest jednym z głównych miejsc w Japonii, o którym mówi się, że posiada mistyczną energię.

Największa moc wymaga najlżejszego dotyku. To jest miejsce, które reprezentuje zupełnie inne odzwierciedlenie mocy niż to, do którego nie byliśmy przyzwyczajeni na Ziemi. Energia, którą emanuje jest prawdziwym wzmocnieniem Twojej nieskończonej natury. Wschodnia energia Zen prostoty i medytacyjnego wglądu promieniuje na Mt. Fuji.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat