Tradycje jogi: Od starożytnych pism do współczesnej praktyki

Napisane przez Amon w lipiec - 31 - 2021


W ostatnich latach joga stała się globalnym, międzynarodowym fenomenem. Ubrani w spodnie do jogi i noszący kolorowe maty współcześni „jogini” uczęszczają na godzinne zajęcia, które skupiają się na fizycznym rozciąganiu, ruchliwości i detoksykacji od zabieganego, nowoczesnego życia. Wiele słyszymy o korzyściach płynących z jogi, od jej zdolności do zmniejszania stresu, chronicznego bólu, jak również ryzyka chorób przewlekłych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby serca.

Jednak to, o czym nie słyszymy tak często, to historia jogi. Jej początki sięgają doliny Indusu, pod Himalajami, na terenie dzisiejszych północnych Indii i Pakistanu. Jej tradycje są tak stare, że twierdzi się, iż była praktykowana od początku istnienia cywilizacji. Dzięki międzynarodowości, nasiona jogi rozproszyły się, powiały na wietrze i rozprzestrzeniły się na tych, którzy szukają światła. Joga dotyka teraz życia ludzi na całym świecie. Joga jest niewiarygodnie złożona – słowo „joga” przybrało setki różnych znaczeń i praktyk na przestrzeni lat. Słowo „joga” zostało po raz pierwszy wspomniane w starożytnym tekście indyjskim Rig Veda około 3000 lat p.n.e. Przez większość z 5000 lat, które upłynęły od tego czasu, joga była przede wszystkim praktyką medytacyjną. Jak bardzo „joga” ma się do tego, czym była joga tysiące lat temu?

Joga, rozwinięta w starożytnych Indiach około V i VI wieku p.n.e., jest kombinacją fizycznych, duchowych i mentalnych praktyk, które przynoszą lepszy stan bycia i oddanie.

Pierwotne tradycje jogi

Jednak tradycje jogi uległy znacznym zmianom dzięki podróżom z Azji Południowej. Jeśli weźmiesz udział w zajęciach jogi gdzieś w himalajskich regionach Indii lub Nepalu, zobaczysz te zmiany.

Zajęcia prowadzone są z mantrą otwierającą, Om, intencją, następnie przechodzi się do serii asan, czyli pozycji, po których następuje długa savasana. Czasami zajęcia rozpoczynają się lub kończą pranajamą, ćwiczeniami oddechowymi, a następnie końcową medytacją, aby wykorzystać korzyści płynące z praktyki fizycznej do wyciszenia ciała i ułatwienia przejścia do praktyki umysłowej. Tutejsi instruktorzy jogi praktykują ją jako część swojej kultury, swojego dziedzictwa. Prawdopodobnie budzą się o 3 lub 4 nad ranem, aby wykonać swoją własną praktykę zanim wzejdzie słońce i ustanawiają swoją własną równowagę przed nauczaniem klasy.

Grupa turystów praktykujących jogę w starożytnym klasztorze Tabo Himachal India

Zajęcia są bardzo proste i czasami odbywają się na dachu, gdzie czuje się wiatr na twarzy, a na zewnątrz morze zielonych pól.

Współczesne zajęcia jogi

Na Zachodzie doświadczenie jogiczne różni się w zależności od tego, gdzie się praktykuje i z kim. Zajęcia są bardziej skoncentrowane na anatomii, co jest bezpieczniejsze niż w Indiach, gdzie będziesz wykonywał pozycje na głowie i ramionach bez zachowania ostrożności. Czasami zdarzają się tam prawdziwe perełki, w których mieszają się nowoczesne zachodnie i klasyczne wschodnie tradycje. Zajęcia rozpoczną się od centrowania, skupienia się na oddechu, Om, do którego możesz się przyłączyć, sekwencją póz, która sprawi, że twoje serce zacznie bić, a jednocześnie wprowadzi cię w siebie i połączy z rdzeniem twojej istoty. Następnie uspokajająca savasana i końcowe centrowanie, które odzwierciedla intencje zajęć. Te zajęcia istnieją. Muzyka grana podczas zajęć może nie być tradycyjną metodą, ale tradycje mogą się zmieniać, tak długo jak intencja pozostaje.

Nowoczesne zajęcia jogi na siłowni

Jak znaleźć swoją ścieżkę

Pochodzenie jogi pochodzi z sanskrytu i oznacza jarzmo lub zjednoczenie. Jest to intencja praktyki. Może być ona wykonywana poprzez śpiew, oddychanie, medytację lub ruch fizyczny. Jakąkolwiek formę jogi praktykujesz, jeśli twoją intencją jest stworzenie jedności ciała i umysłu z prawdziwą naturą siebie, to podążasz za korzeniami tradycji jogi. Nie ma znaczenia, czy używasz nowoczesnej muzyki do przeprowadzenia cię przez praktykę, czy śmiejesz się, pocisz i trzęsiesz, czy nazywasz pozy ich sanskrycką lub lokalnie wymyśloną nazwą, jeśli twoja intencja jest czysta, wtedy jesteś wśród tradycji jogi. Znajdź swoją ścieżkę i pozwól, by joga stała się twoim nauczycielem, gdy będziesz odkrywać jej korzenie i odnajdziesz tradycję, która pozostaje żywa i nienaruszona w każdym z nas.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat