Nie wiemy czy na Tytanie, jednym z księżyców Saturna, występuje życie. Od teraz wiemy jednak, że w skład jego atmosfery wchodzi związek, który mógłby do jego powstania doprowadzić.

W nowej pracy naukowej, opublikowanej w periodyku Science Advances, badacze informują o tym, iż odnaleźli w atmosferze jednego z księżyców Saturna – Tytana – złożoną cząsteczkę, która ma szansę doprowadzić do powstania życia. Uważa się, że choć Tytan znacznie różni się od naszej planety, ta cząsteczka – akrylonitryl – w warunkach występujących na omawianym księżycu potencjalnie mógłby utworzyć rodzaj błony komórkowej – elementu kluczowego dla narodzin życia.

Na Ziemi, błony komórkowe składają się głównie z fosfolipidów oraz białek. Na Tytanie natomiast jest tak zimno, że w jego warunkach fosfolipidy nie mogłyby powstać, ponieważ woda, w której musiałby zajść proces ich formacji, po prostu by zamarzła. Niemniej, chociaż na Tytanie nie znajdziemy wody w stanie ciekłym, to nie brakuje tam jezior wypełnionych płynnym metanem, który wraz z akrylonitrylem mógłby sprzyjać powstawaniu tych ważnych błon.

Sonda Cassini odnalazła dowody na występowanie akrylonitrylu na Tytanie, ale nie była w stanie dostarczyć żadnych rozstrzygających danych. Przy tym badaniu naukowcy skorzystali jednak z informacji zebranych z pomocą teleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) w Chile, odnajdując dość spore ilości wymienionej substancji w atmosferze Tytana. Dlatego że metan prawdopodobnie posiada taki sam obieg na tym księżycu jak woda na Ziemi i raz na jakiś czas opada na powierzchnię w postaci deszczu, istnieje szansa, że wraz z tym deszczem do metanowych jezior dostaje się akrylonitryl.

Jeszcze nie wiemy, czy jakiekolwiek błony komórkowe tworzą się na Tytanie, a tym bardziej nie posiadamy dowodów na to, że na tym księżycu Saturna istnieje życie. Dokonanie takiego odkrycia oznacza jednak, że dalej powinniśmy bardzo uważnie badać ten obiekt.

Źródło: www.conowego.pl

12 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat