Dzisiaj USA wypowiedziały wojnę Iranowi. Soleimani był jedną z najpopularniejszych postaci w Iranie i jedną z najbardziej wpływowych osób wojskowych na świecie bliskowschodnim.

Qassem Suleimani był czymś więcej niż tylko generałem lub dowódcą wojskowym, był ostatecznym symbolem Iranu potęgi, siły i wpływów na Bliskim Wschodzie, pędząc między Libanem, Irakiem i Syrią, jego zabójstwo to nie tylko eskalacja, to faktycznie deklaracja wojna. – Danny Makki/twitter.

W nocy amerykański dron lub helikopter zabił generała dywizji Qassima Soleimaniego, dowódcę irańskich sił Quds, podczas gdy opuścił lotnisko w Bagdadzie, gdzie właśnie przyjechał.  Wideo z ataku z oddali. Kilka pocisków zostało zestrzelonych przez systemy obrony powietrznej. Łącznie naliczono 11 eksplozji. Wideo z miejsca zdarzenia.

iły Quds są zewnętrznym ramieniem Irańskiego Islamskiego Korpusu Strażników Rewolucji. Soleiman był odpowiedzialny za wszystkie stosunki między Iranem a ruchami politycznymi i bojownikami poza Iranem. Był odpowiedzialnym i skutecznie pokonującym Państwo Islamskie.

Soleimani przybył do Bagdadu normalnym lotem z Libanu. Nie podróżował w tajemnicy. Został odebrany na lotnisku przez Abu Mahdiego al-Muhandesa, zastępcę dowódcy al-Hashda al-Shaabiego, oficjalnej irackiej siły bezpieczeństwa pod dowództwem irackiego premiera. Dwa samochody, w których podróżowali, zostały zniszczone podczas amerykańskiego ataku. Zarówno mężczyźni, ich kierowcy i strażnicy zginęli.

Zgineli również: Abu Mahdi al-Muhandis [PMU] i bliskim doradcą Suleimani, Mohammed Reza al-Jaberi, starszy dowódca Iraku i szef ds. Publicznych Hashd al-Shaabi (PMU),

Oświadczenie Pentagonu.

To pokazuje jak obłudne i podstępne są słowa Waszyngtonu! To jest poziom prawdziwych terrorystów i podżegaczy wojennych. Niby zabójstwo generała wg Pentagonu to działania obronne, aby chronić personel USA za granicą, bo jak stwierdzili Soleimani aktywnie opracowywał plany ataku na amerykańskich dyplomatów i członków służby?! Wstyd i hańba panie Trump!  Tak udało ci się przybliżyć wojnę z Iranem na którą od dawna mieliście w planach. (patrz: WIDEO Amerykańskie plany wobec Iranu) Nieźle jak na głowę państwa – człowieka wybranego po to by jak mówił swoim wyznawcom, zatrzyma wszystkie wojny za granicą i sprowadzi żołnierzy do domu.  Co za łgarz!

A końcówka oświadczenia wprost absurdalna!

„Ten strajk miał na celu powstrzymanie przyszłych planów irańskich ataków” – powiedział w swoim oświadczeniu Departament Obrony. „Stany Zjednoczone będą nadal podejmować wszelkie niezbędne działania w celu ochrony naszego ludu i naszych interesów niezależnie od tego, gdzie się znajdują na całym świecie”.

Pisanie takich słów przez Pentagon przy zabiciu tak ważnej osoby dla Iranu jest doprawdy irracjonalna i kłamliwa do potęgi entej! To nie tonowanie sytuacji względem Iranu a jego definitywne eskalowanie!

Dodatkowo by było mało amerykańskiej agresji, doniesiono również, że amerykańscy marines schwytali lidera szyickiego bloku Fatah – Al-Ameri, a także lidera innej partii parlamentarnej Al-Haizali.

Iran powiedział oficjalnie, że Stany Zjednoczone przekroczyły czerwoną linię i nastąpi zdecydowany atak odwetowy.

Tak więc Stany Zjednoczone stworzyły dwóch męczenników, którzy staną się teraz wzorcem dla dziesiątek milionów młodych ludzi na Bliskim Wschodzie. Huti w Jemenie, Hezbollah w Libanie, Islamski Dżihad w Palestynie, siły paramilitarne w Syrii, Iraku i innych krajach korzystały z porad i wsparcia Soleimani’ego. Wszyscy podejmą działania, aby go zemścić.

Moqtada al-Sadr, niesforny duchowny szyicki, który dowodzi milionami wyznawców w Iraku, wydał rozkaz o reaktywacji jego oddziału wojskowego „Jaish al-Imam al-Mahdi”, które w latach 2004-2010 walczyły z amerykańską okupacją Iraku. Zrobią to teraz jeszcze raz.

Natomiast kanały telegramu Kata’ib Hezbollah publikują stare nagrania przez cały dzień w których przesłanie jest jasne: wznowią opór przeciwko okupacji USA. WIDEO

Bezpośrednie zabójstwo dowódcy wagi Soleimani’ego wymaga reakcji Iranu o co najmniej podobnej wielkości. Wszyscy amerykańscy generałowie lub wysocy politycy podróżujący na Bliskim Wschodzie lub gdzie indziej będą musieli teraz uważać na siebie. Nigdzie nie będzie dla nich bezpiecznie.

Żaden polityk iracki nie będzie mógł argumentować za utrzymaniem sił USA w tym kraju. Premier Iraku Abdel Mahdi zwołał nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, aby poprosić o wycofanie wszystkich wojsk amerykańskich:

„Celowe zabójstwo dowódcy irackiego jest pogwałceniem umowy. Może wywołać wojnę w Iraku i regionie. Jest to wyraźne naruszenie warunków obecności USA w Iraku. Wzywam parlament do podjęcia niezbędnych działań kroki.”

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu spotyka się z Najwyższym Przywódcą Ali Chameneimem, aby „zbadać możliwości reakcji”. Istnieje wiele takich opcji. USA mają siły stacjonujące w wielu krajach wokół Iranu. Odtąd żaden z nich nie będzie bezpieczny.

Ajatollah Ali Chamenei wydał oświadczenie wzywające do trzech dni żałoby publicznej, a następnie odwetu.„Jego odejście do Boga nie kończy drogi ani misji”, mówi oświadczenie, „gdyż silna zemsta czeka na zbrodniarzy, którzy mieli zeszłej nocy jego krew i krew innych męczenników”.

Iran zwiąże swoją reakcję z kalendarzem politycznym. Prezydent USA Donald Trump rozpocznie kampanię reelekcyjną z zagrożonymi żołnierzami USA. Możemy spodziewać się, że incydenty takie jak bombardowanie koszar w Bejrucie powtórzą się, gdy będzie najbardziej narażony.

Trump dowie się, że zabicie wroga to łatwa część wojny. Po tym nastąpią trudności.

Soleimani zostanie zastąpiony przez oficera jednakowej postury (wybrano gen. Generał brygady Esmail Kaani (Qa’ani)  na to stanowisko). Polityka Iranu i wsparcie dla zagranicznych grup nie ulegnie zmianie. USA nie wygrały nic ze swoim atakiem, ale odczują konsekwencje w nadchodzących dziesięcioleciach. Odtąd jego pozycja na Bliskim Wschodzie będzie poważnie ograniczona. Inni wprowadzą się, aby zająć jego miejsce.

Tak społeczność w Kerman żegna Soleimani , rodzinnym mieście zabitego przywódcy sił IRGC al-Quds. WIDEO


Na podstawie: U.S. Will Come To Regret Its Assassination of Qassim Soleimani, [MoA], z dn. 03.01.2020.
Artykuł pochodzi z witryny: www.ripsonar.wordpress.com

Aktualizacje wydarzeń

4.01.2020 – Al Arabija twierdzi, że Generała wystawili Amerykanom jego przeciwnicy z Teheranu

– Polacy palą znicze pod ambasadą Iranu


5.01.2020Iran wycofuje zobowiązania dotyczące umowy nuklearnej – BBC News

– Donald Trump grozi Iranowi atakiem na 52 cele. Niemcy nie wycofują wojsk


6.01.2020 – Pobyt sił USA w Iraku wbrew woli narodu irackiego jest równoznaczny z okupacją. Oświadczenie to złożył Przewodniczący Państwowej Komisji Dumy do Spraw Zagranicznych Federalnego Zgromadzenia Federacji Rosyjskiej do Spraw Zagranicznych Leonid Słucki.

– Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: ryzykowne operacje wojskowe USA nasilają napięcia na Bliskim Wschodzie

– Były szef IRGC grozi unicestwieniem Izraela, jeśli USA zaatakują


7.01.2020 – Iran. Parlament uznał Pentagon i dowódców USA za terrorystów. Źródło: wiadomosci.wp.pl

– Szef Pentagonu Mark Esper zapewnił, że amerykańskie wojsko nie naruszy praw konfliktu zbrojnego i nie uderzy w miejsca ważne dla irańskiej kultury. Tym samym zaprzeczył wcześniejszej deklaracji na Twitterze, amerykańskiego prezydenta, Donalda Trumpa.  Źródło: rmf24.pl


8.01.2020 – Amerykańska Profesor z Uniwestytu Notre Dame na blogu European Journal of European Law (EJIL) dokonuje analizy prawnej zamachu amerykanów na gen. Sulejmaniego i wykazuje ze stanowił on pogwalcenie prawa międzynarodowego.

– Baza lotnicza Ayn al Asad w zachodnim Iraku, gdzie stacjonują również siły USA, została ostrzelana.

– Jak na razie, ubiegłej nocy Amerykanie otrzymali jedynie policzek w twarz – powiedział przywódca duchowy Iranu, ajatollah Ali Chamenei. Podkreślił, że obecność USA w regionie musi się skończyć. „Wrogiem jest Ameryka, syjonistyczny reżim i arogancki aparat korporacji i instytucji”. Źródło: kresy.pl

– Katastrofa ukraińskiego samolotu ze 180 pasażerami w Iranie.

– Trzęsienie ziemi o sile 4,7 w skali Richtera zarejestrowano w dwóch miastach na południu Iranu, w pobliżu elektrowni jądrowej Busehr. Nikt nie zginął. Źródło: www.tvp.info


9.01.2020 – W części władz USA “rośnie przekonanie”, że Iran celowo nie ostrzelał żołnierzy USA w Iraku – informuje w środę telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. Amerykanie informują, że w ostrzale nie było ofiar. Źródło: www.wnp.pl


10.01.2020 – Co najmniej dwie rakiety typu Katiusza spadły w Zielonej Strefie w Bagdadzie. Jeden z pocisków uderzył ok. 100 metrów od amerykańskiej ambasady. Jak podaje strona iracka, nikt nie ucierpiał. Był to trzeci ostrzał rakietowy tej dzielnicy od czasu zabicia w Bagdadzie w nocy z czwartku na piątek przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Źródło: www.polsatnews.pl

– Nieoficialnie: Samolot w środę wystartował w lotniska w Teheranie w stronę Kijowa. Maszyna spadła na ziemię kilka minut po starcie. Jak podaje Newsweek, powołując się na źródła w Pentagonie, Boeing został zestrzelony przez rosyjski system rakietowy Tor-M1 (SA-15 Gauntlet) typu ziemia-powietrze. Zdaniem dwóch amerykańskich urzędników z Pentagonu, do zestrzelenia doszło przypadkowo. Systemy przeciwlotnicze w Iranie prawdopodobnie były aktywne od czasu nalotu w Bagdadzie, w którym zginął generał Kasem Sulejmani. Źródło: www.rp.pl (Trzeciego lipca 1988 irański samolot pasażerski Airbus A300 z 290 osobami na pokładzie został zestrzelony przez amerykański krążownik USS Vincennes także przez pomyłke.)


11.01.2020 – Wielka Brytania zgadza się z oceną Kanady. Tak samo uważa, że samolot ukraińskich linii lotniczych UIA został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze, być może nieumyślnie – powiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab podczas wizyty w Ottawie.

– Iran przyznał w sobotę rano, że jego siły zbrojne “nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie “ludzkiego błędu”. W katastrofie zginęło 176 osób. Wcześniej Teheran zaprzeczał jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię. Opublikowany komunikat armii irańskiej głosi, że samolot ukraiński znalazł się blisko “ważnego obiektu wojskowego” Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za “wrogi”. “W tych warunkach z powodu błędu ludzkiego, w nieintencjonalny sposób, samolot został trafiony” – stwierdza komunikat. W komunikacie znalazły się słowa ubolewania za tragedię oraz zapewnienie, że odpowiednie systemy zostaną zmodyfikowane aby zapobiec podobnym “pomyłkom” w przyszłości. W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie. Źródło: www.rmf24.pl

– Amir Ali Hadżizadeh Dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu ogłosił w sobotę, że jego jednostka bierze na siebie “całkowitą odpowiedzialność” za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Wcześniej irańska armia wydała oświadczenie, w którym przyznają się do “nieintencjonalnego” zestrzelenia maszyny.


12.01.2020 – W Teheranie trwają protesty przeciwko irańskim władzom, które przyznały, że omyłkowo zestrzeliły ukraiński samolot. Zebrani domagają się rezygnacji najwyższego przywódcy i likwidacji całej Gwardii Rewolucyjnej. Źródło: www.wiadomosci.gazeta.pl


13.01.2020 – Siedem pocisków moździerzowych spadło w niedzielę na bazę lotniczą Al-Bakr koło miasta Balad w środkowym Iraku. Port lotniczy Al-Bakr jest wykorzystywany jako baza amerykańskich sił powietrznych w Iraku. Czterech żołnierzy irackich jest rannych – podaje Reuters. Źródło: www.rmf24.pl


14.01.2020Zemsta Iranu w Stanach Zjednoczonych za zabicie dowódcy Korpusu Gwardii Islamskiej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Qassem Soleimani, jeszcze się nie skończyła, powiedział w poniedziałek przedstawiciel Najwyższego Przywódcy Iranu Ali Chamenei do Sił Quds Ali Shirazi. Źródło: www.almasdarnews.com


15.01.2020 – Władze Iranu zamierzają złożyć pozew w sądzie międzynarodowym przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi za zabójstwo irańskiego generała Ghasema Sulejmaniego. Poinformowała o tym agencja FARS, powołując się na oświadczenie szefa wymiaru sprawiedliwości Seyeda Ebrahima Rayeesiego. Źródło: www.wolnemedia.net

Baza wojskowa Al-Taji na północ od Bagdadu , gdzie stacjonują wojska amerykańskie , została poddana atakowi rakietowemu, podała armia iracka. Według publikacji Arab News, ostrzał został przeprowadzony z instalacji typu Katiusza. Źrodło: www.ria.ru

William Warda, rzecznik premiera Iraku Adel Abdul-Mahdi, powiedział, że jego kraj nie podpisze umowy o utrzymaniu sił amerykańskich w Iraku w celu kontynuowania walki z ISIS, podkreślając, że Irakijski rząd poprze głosowanie parlamentu w sprawie wycofania sił amerykańskich z kraju. Źródło: www.almasdarnews.com


16.01.2020 – Syryjska armia poinformowała we wtorek o nalocie na bazę lotniczą T-4 w prowincji Homs. Damaszek uważa, że ataku dokonała armia izraelska – poinformowała syryjska telewizja. Izrael nie potwierdził tych doniesień. Źródło: www.wiadomosci.dziennik.pl


17.01.2020Doniesiono, że w wyniku uderzenia rakiety przez Izraelskie Siły Powietrzne w bazie lotniczej T4 w Syryjskiej prowincji Homs, dwa bombowce myśliwskie Su-22 i syryjski bombowiec Su-24 na froncie zostały zniszczone ( uszkodzony) Źródło www.free-news.su

– Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek, że Kassem Suleimani został zabity w ramach szerszej strategii ograniczania wyzwań amerykańskich przeciwników, która dotyczy także Chin i Rosji”, donosi Reuters. Źródło www.free-news.su


18.01.2020Prezydent USA Donald Trump napisał w piątek ostrzeżenie dla najwyższego przywódcy Iranu Ajatollaha „Ali Chameneiego w piątek, mówiąc mu, aby był„ ostrożny ze swoimi słowami ”po tym, jak ten ostatni nazwał Amerykanów„ klaunami. Źródło: www.almasdarnews.com


19.01.2020Ali Larijani, przewodniczący Rady Shury w Iranie, powiedział, że Teheran zamierza podjąć poważną decyzję dotyczącą współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, jeżeli trojka europejska – Francja, Wielka Brytania i Niemcy – podejmie niesprawiedliwe środki, korzystając z art. 37 mechanizmu rozstrzygania sporów na mocy wdrożenie wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA) dla irańskiego programu jądrowego. Źródło: www.sana.sy


21.01.2020 Irański poseł Ahmad Hamze zaproponował zapłacenie trzech milionów dolarów za głowę prezydenta USA Donalda Trumpa . Zostało to zgłoszone przez ISNA . Źródło: ria.ru

W publikacji, powołując się na eksperta – byłego oficera CIA, Phillipa Giraldiego – napisano, że pewne incydenty wymagają wyjaśnienia. Irański operator pocisków miał podobno „zakleszczyć się”, w wyniku czego repeater samolotu wyłączył się i przestał nadawać na kilka minut przed wystrzeleniem pocisków. Wystąpiły również problemy z siecią łączności dowodzenia obroną powietrzną. System obrony Tora SA-15 w Iranie ma jedną poważną słabość. Można go zhakować, co umożliwi osobie atakującej podszywanie się pod legalnego użytkownika i przejęcie kontroli. Amerykańska marynarka wojenna i siły powietrzne opracowały technologie, które mogą oszukać systemy radarowe wroga w fałszywe i zwodnicze ruchy. Guardian już osobno informował o tym, jak wojsko Stanów Zjednoczonych od dawna opracowuje systemy, które mogą zdalnie wpływać na elektronikę i zmieniać kierunek istniejących pocisków w Iranie. Tej samej technologii można użyć do modyfikacji lub maskowania transpondera w cywilnym samolocie pasażerskim w taki sposób, aby wysyłać fałszywe informacje. Źródło: www.diana-mihailova.livejournal.com


22.01.2020Odszyfrowanie „czarnych skrzynek” samolotu pasażerskiego UIA zestrzelonego w pobliżu Teheranu 8 stycznia zostanie przeprowadzone w Iranie. Ten stwierdził rząd. Źródło: wwwdiana-mihailova.livejournal.com


23.01.2020Ahmad Jalalpour donosi o pogarszających się warunkach w Iranie spowodowanych sankcjami USA. Źródło: www.theamericanconservative.com


24.01.2020Iran twierdzi, że groźba USA, by zamordować nowego dowódcę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), jest w rzeczywistości oficjalną reklamą terroryzmu państwowego. Reakcja nastąpiła po tym, jak Brian Hook, specjalny przedstawiciel USA dla Iranu, powiedział w czwartek, że generał Esmail Qaani może spotkać los swojego poprzednika, generała Qassem Soleimaniego, który został zamordowany 3 stycznia.

„Uwagi tego urzędnika Departamentu Stanu są oficjalnym ogłoszeniem i jawnym ujawnieniem ukierunkowanego i państwowego terroryzmu przez Stany Zjednoczone” – powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abbas Mousavi. Źródło: www.presstv.com


25.01.2020Irański żołnierz, który zestrzelił ukraiński samolot, został uwięziony, powiedział irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif w wywiadzie dla niemieckiego magazynu Spiegel . Odpowiadając na pytanie, dlaczego irańskie władze zajęły trzy dni przyznanie się do winy wojska w katastrofie liniowca, Zarif zauważył, że „była to trudna sytuacja w trudnych czasach”.

„Inni zajęli dużo więcej czasu. Prawie 32 lata temu Stany Zjednoczone zestrzeliły irański samolot pasażerski. Do tej pory oficjalnie nie przeprosili. Amerykański żołnierz, odpowiedzialny za to, że samolot został zestrzelony, otrzymał nawet medal. Podczas gdy Irański, który zestrzelił ukraiński samolot, jest teraz w więzieniu” – powiedział. Źródło: www.ria.ru


26.01.2020 Pożar wybuchł na kilku statkach w irańskim porcie Bandar-e-Yask (gdzie znajduje się baza morska). Przyczyny są nadal nieznane. Źródło: www.diana-mihailova.livejournal.com


27.01.2020 – 50 członków amerykańskiej służby zdiagnozowało urazowe uszkodzenie mózgu po irańskim ataku rakietowym na bazę w Iraku Ayn al-Assad. Źródło: www.kodluch.wordpress.com


28.01.2020Irańskie media twierdzą, że „wielu oficerów CIA” zginęło w katastrofie lotniczej w Afganistanie w poniedziałek. Talibowie początkowo twierdzili, że zginęło wielu Amerykanów , a rosyjskie media i media irańskie poinformowały, że starszy oficer CIA odpowiedzialny za zabicie generała IRGC Qasem Soleimani był na pokładzie. Źródło: www.jpost.com


 

1 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat