Naukowcy z Chin odkryli „oszałamiający” ciąg skamielin z zachowanymi zamieszkami ewolucji, które zapoczątkowały różnorodność życia na Ziemi ponad pół miliarda lat temu.

Paleontolodzy znaleźli tysiące skamielin w skałach na brzegu rzeki Danshui w prowincji Hubei w południowych Chinach, gdzie prymitywne formy meduz, gąbek, glonów, ukwiałów, robaków i stawonogów z przypominającymi bicze czułkami zostały pochowane w starożytnej podwodnej lawinie błotnej.

Stworzenia są tak dobrze zachowane w skamieniałościach, że miękkie tkanki ich ciał, w tym mięśnie, wnętrzności, oczy, skrzela, usta czy inne elementy ich wyglądu są nadal widoczne. 4,351 oddzielnych skamieniałości wykopanych do tej pory reprezentuje 101 gatunków, w tym 53 nowe. „Jesteśmy ogromnie zaskoczeni, że tak duża część gatunków w tym zespole skamieniałości jest zupełnie nowa dla nauki” – powiedział Robert Gaines, geolog w zespole z Pomona College w Claremont w Kalifornii. Prace terenowe prowadzili Xingliang Zhang oraz Dongjing Fu z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Xi’an, 1 127 km na południowy zachód od Pekinu.

Skamieniałe organizmy pochodzą sprzed 518 m lat temu, kiedy życie na Ziemi doświadczyło ogromnej eksplozji różnorodności – w czasach tzw. eksplozji kambryjskiej. Zdarzenie, u zarania życia zwierząt, oznaczało przybycie wszelkiego rodzaju niezwykłych stworzeń. Wiele co prawda wyginęło, ale inne utworzyły pierwsze bardzo mocne gałęzie drzewa życia.

Naukowcy wciąż debatują, co przyczyniło się do eksplozji kambryjskiej. Jednym z hipotez zakłada, że życie natknęło się na narzędzia genetyczne do budowy ciał zwierząt, ale początek drapieżnictwa, który wywołał ewolucyjny wyścig zbrojeń, przesunięcia płyt tektonicznych i przypływ substancji odżywczych do oceanów, również mogły odgrywać pewną istotną rolę.

Do tej pory najbardziej imponującymi skamieniałościami z eksplozji kambryjskiej były skamieniałości znalezione w 508-mln formacji skalnej Burgess Shale w Kanadzie oraz w formacji Chengjiang w Chinach sprzed 518 mln lat. Nowe skamieniałości, znalezione w pobliżu skrzyżowania rzek Danshui i Qingjiang w prowincji Hubei w Chinach, przedstawiają zdjęcie radykalnie innego ekosystemu organizmów, które żyły w tym samym czasie.

Podczas eksplozji kambryjskiej całe życie zwierzęce toczyło się głównie w morzach. W czasopiśmie Science naukowcy opisują, w jaki sposób organizmy z Qingjiang zostały pochłonięte przez podwodny przepływ błota, który przeniósł je do głębszych, zimniejszych wód. Tam, zakopane w drobnym osadzie, normalny proces rozkładu został zatrzymany, dzięki czemu stworzenia są tak szczegółowo zachowane.

Martin Smith, paleontolog z Durham University, który nie był zaangażowany w te prace powiedział, że nowe miejsce jest niezwykłe, jeśli chodzi o uchwycenie niezwykle ważnego czasu w historii ewolucji w tak niesamowitych szczegółach. „Jakość, w jakiej zachowały się organizmy, jest po prostu oszałamiająca” – zaznaczył Smith. „Gdybyś wysłał podróżnika w czasie do okresu kambryjskiego uzbrojonego w kamerę oraz aparat rentgenowski, zdjęcia, z którymi by wrócił, byłyby niczym w porównaniu z tymi skamieniałościami, które zachowują szczegóły drobniejsze niż ludzkie włosy” – dodaje.

Allison Daley, paleontolog z Uniwersytetu w Lozannie, powiedziała, że jej uwagę zwróciły dwa gatunki w łupie kopalnym. Pierwszym był ryjkogłowy, nazywany również smokiem błotnym. Dziś te stworzenia przypominające robaki mają długość kilku milimetrów i żyją na mokradłach. Jednak skamieniałe smoki błotne miały do 4 cm długości. „Nie sądzę, żeby ktokolwiek wcześniej przewidział, że zaczynały jako tak duże zwierzęta” – podkreśliła.

Kolejną niespodzianką dla Daley była ilość organizmów żebropławych znalezionych w skamielinie. Te mięsożerne stworzenia morskie należą do najbardziej prymitywnych na drzewie życia, a ich badanie może pomóc naukowcom prześledzić niektóre z pierwszych kroków w ewolucji zwierząt. „Nie tylko jakość tej skamieliny jest niesamowita, ale jej obfitość”- twierdzi Daley. „W całej mojej karierze nigdy nie sądziłam, że zobaczę i opiszę odkrycie tak wspaniałego miejsca. Gdybyś miał stworzyć wymarzoną listę życzeń tego, co chciałbyś zobaczyć w nowym kambryjskim miejscu skamieniałości, to byłoby właśnie to” – dodaje.

Źródło: www.krolowasuperstarblog.wordpress.com

[sg_popup id=”9518″ event=”inherit”][/sg_popup]
1 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat