W Urana uderzył obiekt dwa razy większy od Ziemi

Napisane przez Amon w Grudzień - 25 - 2018

Dowiadujemy się coraz więcej na temat jednej z najdziwniejszych planet w Układzie Słonecznym.


Mijający 2018 rok był bardzo ważny dla Urana. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dowiedzieliśmy się bowiem co nieco nowych rzeczy na jego temat, a to za sprawą badań prowadzonych po to, aby przekonać się, dlaczego zachowuje się on tak odmiennie w stosunku do innych planet Układu Słonecznego.

Uran to planeta, która jest dość… dziwna, między innymi za sprawą swojej osi obrotu, która jest silnie nachylona – aż do 98 stopni – i znajduje się prawie w płaszczyźnie jej orbity. W związku z tym Uran dosłownie obraca się, leżąc na boku. W lipcu dowiedzieliśmy się, że ten stan rzeczy prawdopodobnie spowodowany jest zderzeniem z jakimś potężnym ciałem niebieskim, do którego doszło dawno temu. Teraz, nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, wspierają teorię kolizji i obrazują, jak taka kolizji mogłaby wyglądać.

Oczywiste jest to, że „wywrócenie” Urana możliwe byłoby tylko i wyłącznie po wytworzeniu ogromnej ilości energii. Korzystając z symulacji komputerowych, badacz Jacob Kegerreis z Uniwersytetu w Durham, oszacował, że taka energia wytworzyła się, gdy w planetę uderzył obiekt przynajmniej dwa razy większy od Ziemi.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Zderzenie nastąpiło zapewne w bardzo wczesnym etapie historii Urana, zanim ukształtowały się jego księżyce. To może wyjaśniać, dlaczego księżyce tej planety także obracają się pod kątem innym niż reszta planet w naszym układzie.

Co ciekawe, symulacje pozostawiają możliwość, że obiekt, który uderzył w Urana nie został całkowicie zniszczony. Naukowcy wierzą, iż możliwe jest, że obiekt ten nadal istnienie. Ponadto, może być nim nadal niedostrzeżona Planeta Dziewiąta (Planet Nine), która zgodnie z wieloma teoriami skrywa się gdzieś na obrzeżach Układu Słonecznego.

Źródło: Mashable

Artykuł pochodzi z witryny: www.conowego.pl

0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat