W ciągu ostatnich kilku dekad liczne publikacje naukowe wykazały szkodliwe skutki narażenia na promieniowanie elektromagnetyczne (EMR) ze źródeł bezprzewodowych – takich jak smartfony, routery Wi-Fi, wieże komórkowe, inteligentne liczniki i inne urządzenia Internetu rzeczy (IoT) – na poziomach znacznie poniżej federalnych limitów ekspozycji. Pomimo tych dowodów, federalne wytyczne dotyczące ekspozycji pozostały niezmienione od czasu ich powstania w 1996 roku, a niedoinformowana opinia publiczna została zmuszona do bezprecedensowej proliferacji źródeł bezprzewodowych. Niezwykle ważne jest, aby edukować siebie i osoby wokół siebie na temat szkodliwych skutków zdrowotnych ekspozycji na promieniowanie bezprzewodowe, nieadekwatności obecnych wytycznych dotyczących ekspozycji na promieniowanie oraz przechwycenia regulacji, które pozwoliły na niekontrolowaną ekspansję technologii i infrastruktury bezprzewodowej na Świecie.

Organizacja Children’s Health Defense opublikowała zbiór licznych badań wykazujących skutki zdrowotne, których wszyscy powinniśmy być świadomi. Są to następujące tematy:

  • Pola elektromagnetyczne (EMF)
  • Promieniowanie o częstotliwości radiowej (RF)
  • Dzieci
  • Kobiety w ciąży
  • Wrażliwość elektromagnetyczna (EMS)
  • Telefony komórkowe
  • SIEĆ WLAN
  • Maszty telefonii komórkowej
  • Sieci bezprzewodowe piątej generacji (5G)
  • Promieniowanie elektromagnetyczne niskiej częstotliwości
  • Mechanizmy szkodliwego działania
  • Zalecenia dotyczące ostrożnego podejścia
  • Nieadekwatność federalnych wytycznych dotyczących narażenia na promieniowanie

Wpływ pól elektromagnetycznych (EMF) na zdrowie

Pola elektromagnetyczne to fizyczne pola energii elektromagnetycznej generowane przez naładowane elektrycznie cząstki i promieniowanie elektromagnetyczne (EMR).

EMF Scientist – Międzynarodowy apel (2022)

Liczne niedawne publikacje naukowe wykazały, że pola elektromagnetyczne wpływają na organizmy żywe na poziomach znacznie poniżej większości międzynarodowych wytycznych. Skutki obejmują zwiększone ryzyko raka, stres komórkowy, wzrost szkodliwych wolnych rodników, uszkodzenia genetyczne, zmiany strukturalne i funkcjonalne w układzie rozrodczym, deficyty uczenia się i pamięci, zaburzenia neurologiczne oraz negatywny wpływ na ogólne samopoczucie człowieka. Szkody wykraczają daleko poza rasę ludzką, ponieważ istnieje coraz więcej dowodów na szkodliwy wpływ na życie roślin i zwierząt.

PowerWatch: 1670 recenzowanych artykułów naukowych na temat pól elektromagnetycznych i biologii lub zdrowia (2018)

Powerwatch bada powiązania między polami elektromagnetycznymi a zagrożeniami dla zdrowia od ponad 25 lat. Organizacja, która jest całkowicie niezależna od rządu i przemysłu, zbiera informacje, aby pomóc laikom (sic) zrozumieć tę kwestię.

Kivrak et al (2017)

Wyniki ostatnich badań wyraźnie pokazują nie tylko, że ekspozycja na EMF wywołuje stres oksydacyjny w różnych tkankach, ale także, że powoduje znaczące zmiany w poziomach markerów antyoksydacyjnych we krwi. Zmęczenie, bóle głowy, zmniejszona zdolność uczenia się i upośledzenie funkcji poznawczych należą do objawów wywoływanych przez EMF.

Wpływ promieniowania o częstotliwości radiowej (RF) na zdrowie

Częstotliwości w zakresie od 3 kiloherców do 300 gigaherców w spektrum promieniowania elektromagnetycznego (EMR) są definiowane jako promieniowanie RF. (Por. Federalna Komisja Łączności)

Raport Bioinitiative – zaktualizowane podsumowania badań (2022)

Wyraźną tendencją jest to, że zdecydowana większość badań zgłasza skutki ekspozycji na ELF EMF i RFR o niskiej intensywności, podczas gdy niewielki procent opublikowanych badań nie wykazuje żadnych skutków.

Hardell et al (2021)

Wyniki te potwierdzają zwiększone ryzyko raka u ludzi i zwierząt laboratoryjnych w przypadku promieniowania RF. W rzeczywistości RF-EMF można teraz sklasyfikować jako czynnik rakotwórczy grupy 1 dla ludzi, ale taka klasyfikacja może być dokonana tylko przez IARC.

Yadav et al (2021)

Niniejszy przegląd pokazuje na podstawie badań in vitro i in vivo, że RF może zmieniać morfologię i fizjologię komórek rozrodczych, powodując upośledzenie spermatogenezy, ruchliwość i zmniejszone stężenie męskich komórek rozrodczych. RF prowadzi również do zmian genetycznych i hormonalnych. Ponadto podsumowano udział stresu oksydacyjnego i kompleksu kinazy białkowej po ekspozycji na RF, co może być również możliwym mechanizmem obniżenia parametrów nasienia.

Smith-Roe et al (2020)

Podsumowując, wyniki te sugerują, że ekspozycja na RFR wiąże się ze wzrostem uszkodzeń DNA.

Boileau et al (2020)

Korzystanie z telefonu komórkowego przez ponad 30 minut dziennie w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Stein et al (2020)

Stwierdzono, że mechanizmy leżące u podstaw objawów EHS są biologicznie wiarygodne i że po ekspozycji na EMF występuje wiele organicznych reakcji fizjologicznych. Pacjenci mogą mieć objawy neurologiczne, neurohormonalne i neuropsychiatryczne po ekspozycji na EMF w wyniku uszkodzenia neuronów i nadwrażliwych odpowiedzi neuronalnych.

Kim et al (2019)

Stwierdzono, że RF-EMF wywołują zmiany w neuronach ośrodkowego układu nerwowego, w tym apoptozę komórek neuronalnych, zmiany w funkcji mieliny nerwowej i kanałów jonowych; ponadto RF-EMF działają jako źródło stresu w organizmach żywych.

Hardell et al (2019)

Stwierdzono, że istnieją wyraźne dowody na to, że promieniowanie RF jest czynnikiem rakotwórczym dla ludzi i powoduje glejaki i nerwiaki przedsionkowe (nerwiaki akustyczne). Istnieją pewne dowody na zwiększone ryzyko raka tarczycy i wyraźne dowody na to, że promieniowanie RF jest rakotwórcze w kilku miejscach. W oparciu o preambułę do monografii IARC, promieniowanie RF powinno zostać sklasyfikowane jako rakotwórcze dla ludzi, Grupa 1.

Narodowy Program Toksykologiczny – Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych (2018)

NTP przeprowadził dwuletnie badania toksykologiczne na szczurach i myszach w celu wyjaśnienia potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, w tym ryzyka raka, wynikających z narażenia na promieniowanie RF stosowane w telefonach komórkowych 2G i 3G działających w zakresie częstotliwości od około 700 do 2700 megaherców (MHz).

Badania NTP wykazały, że wysokie narażenie na promieniowanie radiowe o częstotliwości 900 MHz, wykorzystywane przez telefony komórkowe, wiąże się z następującymi czynnikami

  • Wyraźne dowody na związek z nowotworami w sercach samców szczurów.
  • Pewne dowody na związek z nowotworami (glejak złośliwy) w mózgach samców szczurów.
  • Pewne dowody na związek z nowotworami (łagodnymi, złośliwymi lub złożonymi guzami chromochłonnymi) w nadnerczach samców szczurów.
  • Mierzalne uszkodzenie DNA w pewnych warunkach narażenia. (Por. Mutageneza środowiskowa i molekularna)

Miller et al (2018)

Badania epidemiologiczne przedstawione od czasu spotkania grupy roboczej IARC w 2011 r. są wystarczające do sklasyfikowania RFR jako prawdopodobnego czynnika rakotwórczego dla ludzi (grupa 2A). Muszą one jednak zostać uzupełnione o niedawno zgłoszone dane dotyczące zwierząt z Instytutu Ramazzini i Narodowego Programu Toksykologicznego USA, a także badania mechanistyczne. Te wyniki badań eksperymentalnych wraz z danymi epidemiologicznymi poddanymi przeglądowi są wystarczające do podniesienia kategoryzacji IARC RFR do grupy 1.

Obajuluwa et al (2017)

We wnioskach (sic) dane te wykazały, że długotrwała ekspozycja na WiFi może prowadzić do niekorzystnych skutków, takich jak choroby neurodegeneracyjne, co zaobserwowano poprzez znaczącą zmianę ekspresji genu AChE i niektórych parametrów neurologicznych związanych z uszkodzeniem mózgu.

Eghlidospour et al (2017)

Stwierdzono, że skumulowana dawka GSM 900-MHz RF-EMF może mieć niszczący wpływ na proliferację i neurogenezę NSC, co wymaga dalszych przyczyn związanych z korzystaniem z urządzeń mobilnych.

Havas (2017)

Podczas gdy IR bezpośrednio uszkadza DNA, NIR zakłóca mechanizmy naprawy oksydacyjnej, prowadząc do stresu oksydacyjnego, uszkodzenia składników komórkowych, w tym DNA, oraz uszkodzenia procesów komórkowych prowadzących do raka. Ponadto, uszkodzenie przez wolne rodniki wyjaśnia zwiększone ryzyko zachorowania na raka związane z korzystaniem z telefonów komórkowych, narażeniem zawodowym na NIR (ELF EMF i RFR) oraz narażeniem gospodarstw domowych na linie energetyczne i nadajniki RF, w tym telefony komórkowe, stacje bazowe telefonii komórkowej, anteny nadawcze i radary.

Houston et al. (2016)

Spośród 27 badań dotyczących wpływu RF-EMR na męski układ rozrodczy, 21 badań wykazało niekorzystne skutki ekspozycji. W ramach tych 21 badań, 11 z 15 badań, w których badano ruchliwość plemników, zgłosiło znaczne pogorszenie, 7 z 7 badań, w których mierzono produkcję reaktywnych form tlenu (ROS), udokumentowało zwiększone poziomy, a 4 z 5 badań, w których badano uszkodzenia DNA, wykazało zwiększone uszkodzenia spowodowane ekspozycją na RF-EMR.

Lerchl et al (2015)

Liczba guzów płuc i wątroby była znacznie wyższa u narażonych zwierząt niż u zwierząt kontrolnych narażonych na pozorowaną ekspozycję. Ponadto stwierdzono, że liczba chłoniaków również znacznie wzrosła w wyniku ekspozycji. Nie zaobserwowano wyraźnego efektu dawka-odpowiedź. Stawiamy hipotezę, że te efekty promujące nowotwory mogą być spowodowane zmianami metabolicznymi wywołanymi ekspozycją. Ponieważ wiele efektów promujących nowotwory w naszym badaniu zaobserwowano przy niskich lub umiarkowanych poziomach ekspozycji (0,04 i 0,4 W/kg SAR), znacznie poniżej limitów ekspozycji dla użytkowników telefonów komórkowych, uzasadnione są dalsze badania w celu zbadania mechanizmów leżących u ich podstaw.

Yakymenko et al (2015)

Podsumowując, analiza pokazuje, że RFR o niskiej intensywności jest ekspresyjnym czynnikiem utleniającym dla żywych komórek o wysokim potencjale patogennym, a stres oksydacyjny wywołany ekspozycją na RFR powinien być uznany za jeden z głównych mechanizmów aktywności biologicznej tego typu promieniowania.

Meo et al (2015)

Narażenie na wysokie RF-EMFR generowane przez MPBS jest związane ze zwiększonym poziomem HbA1c i występowaniem stanu przedcukrzycowego u młodzieży w wieku szkolnym. RF-EMFR wydaje się być kolejnym czynnikiem ryzyka przyczyniającym się do wysokiego poziomu HbA1c i wystąpienia cukrzycy typu 2.

Cinar et al (2013)

Wyniki sugerują, że ostra ekspozycja na EMW może sprzyjać napadom padaczkowym, które mogą być niezależne od czasu trwania ekspozycji na EMW.

Volkow et al (2012)

U zdrowych uczestników 50-minutowa ekspozycja na telefon komórkowy w porównaniu z brakiem ekspozycji była związana ze zwiększonym metabolizmem glukozy w mózgu w regionie najbliższym anteny.

Raport Bioinitiative (2012)

Raport Bioinitiative z 2012 roku został przygotowany przez międzynarodową grupę ekspertów, z których wszyscy posiadają stopnie medyczne, doktoraty i tytuły magisterskie. Stwierdzają oni: „Istnieją wyraźne dowody na to, że skutki biologiczne występują przy bardzo niskim (nietermicznym) narażeniu na pola elektromagnetyczne i promieniowanie o częstotliwości radiowej”. Wyraźnie stwierdzają również: „Dowody naukowe są … wystarczająco obszerne, aby uzasadnić środki zapobiegawcze dla RF.

Podsumowanie raportu (por. Bioinitiative 2012)

Guzy mózgu i nerwiaki akustyczne

  • Ludzie, którzy używali telefonu komórkowego przez dziesięć lat lub dłużej, mają wyższy wskaźnik złośliwych guzów mózgu i nerwiaków akustycznych. Wskaźnik ten jest wyższy, jeśli telefon komórkowy był używany głównie po jednej stronie głowy.
  • Osoby, które korzystały z telefonu bezprzewodowego przez dziesięć lat lub dłużej, mają wyższy wskaźnik złośliwych guzów mózgu i nerwiaków akustycznych. Jest to gorsze, jeśli telefon bezprzewodowy był używany głównie po jednej stronie głowy.
  • Obecne normy dotyczące narażenia na emisje z telefonów komórkowych i bezprzewodowych nie są bezpieczne, biorąc pod uwagę badania dotyczące długoterminowego ryzyka nowotworów mózgu i nerwiaków akustycznych.

Zmiany w układzie nerwowym i funkcjonowaniu mózgu

  • Nie ma wątpliwości, że pola elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe i korzystanie z nich wpływają na aktywność elektryczną mózgu.
  • Zmiany w sposobie reagowania mózgu i układu nerwowego zależą w dużej mierze od konkretnych ekspozycji. Większość badań dotyczy jedynie skutków krótkoterminowych, więc długoterminowe konsekwencje ekspozycji nie są znane.
  • Konsekwencje długotrwałego narażenia u dzieci, których układ nerwowy rozwija się do późnego okresu dojrzewania, są obecnie nieznane. Może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i funkcjonowania społeczeństwa w wieku dorosłym, jeśli lata ekspozycji młodych ludzi na ELF i RF spowodują zmniejszenie zdolności rozumowania, oceny, pamięci, uczenia się i kontroli zachowania.
  • Skutki długotrwałej ekspozycji na technologie bezprzewodowe, w tym emisje z telefonów komórkowych i innych urządzeń osobistych, a także narażenie całego ciała na transmisje RF z wież komórkowych i anten, nie są jeszcze znane z całą pewnością. Dostępne dowody sugerują jednak, że skutki biologiczne i zdrowotne mogą występować i występują przy bardzo niskich poziomach ekspozycji: Poziomy, które mogą być tysiące razy niższe od limitów bezpieczeństwa publicznego.

Wpływ na geny (DNA)

  • Zarówno ekspozycja na ELF, jak i RF może być uważana za genotoksyczną (uszkadzającą DNA) w pewnych warunkach ekspozycji, w tym na poziomach ekspozycji poniżej istniejących limitów bezpieczeństwa.

Wpływ na białka stresu (białka szoku cieplnego)

  • Bardzo niski poziom ekspozycji na ELF i RF może indukować komórki do produkcji białek stresu, co oznacza, że komórka rozpoznaje ekspozycję na ELF i RF jako szkodliwą. Jest to kolejny ważny sposób, w jaki naukowcy udokumentowali, że ekspozycja na ELF i RF może być szkodliwa, a dzieje się to na poziomach znacznie poniżej istniejących norm bezpieczeństwa publicznego.

Wpływ na układ odpornościowy

  • Istnieją solidne dowody na to, że ELF i RF mogą wywoływać reakcje zapalne i alergie oraz zmieniać normalne funkcje odpornościowe w stopniu, który jest dopuszczalny zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa publicznego.

Prawdopodobne mechanizmy biologiczne

  • Stres oksydacyjny spowodowany uszkodzeniem DNA przez wolne rodniki jest prawdopodobnym mechanizmem biologicznym raka i chorób związanych z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego przez ELF.

Światowa Organizacja Zdrowia – Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (2011)

WHO/Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej jako prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi (grupa 2B) w oparciu o zwiększone ryzyko glejaka, złośliwej formy raka mózgu, związanej z używaniem telefonów komórkowych. Wniosek IARC opierał się na zwiększonym ryzyku (glejaka) stwierdzonym u osób, które korzystały z telefonów komórkowych średnio przez 30 minut dziennie przez 10 lat. Promieniowanie pochodzące z telefonów komórkowych, masztów telefonii komórkowej, Wi-Fi, Bluetooth, laptopów, routerów i niań dla dzieci znajduje się obecnie w tej samej kategorii, co DDT, olej napędowy i ołów, zanim zostały sklasyfikowane jako grupa 2A: prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi.

Avendaño et al. (2011)

Ekspozycja ex vivo ludzkich plemników na bezprzewodowy laptop podłączony do Internetu zmniejszyła ruchliwość i wywołała fragmentację DNA poprzez efekt nietermiczny. Stawiamy hipotezę, że trzymanie bezprzewodowego laptopa podłączonego do Internetu na kolanach w pobliżu jąder może prowadzić do zmniejszonej płodności mężczyzn.

Han et al (2010)

Oglądanie telewizji i korzystanie z telefonów komórkowych podczas pierwszego trymestru ciąży może prawdopodobnie (sic) znacznie zwiększyć ryzyko zatrzymania wzrostu zarodka, szczególnie u kobiet wysokiego ryzyka z historią zatrzymania wzrostu zarodka. Zalecamy, aby kobiety w ciąży nie korzystały z tych urządzeń przez dłuższy czas lub chroniły się podczas korzystania z nich, np. stosując ochronę na odległość.

Bas et al. (2009)

Badania histopatologiczne przeprowadzono na wycinkach regionu CA hipokampa. Wyniki wykazały, że poporodowa ekspozycja na EMF spowodowała znaczny spadek liczby komórek piramidowych w CA grupy EMF (P<0,05). Co więcej, utratę komórek w regionie CA w grupie EMF można zaobserwować nawet przy obserwacji jakościowej. Wyniki te mogą zachęcić badaczy do zbadania przewlekłego wpływu pola elektromagnetycznego 900 MHz na mózgi nastolatków.

Baste et al (2008)

W przypadku samodzielnie zgłaszanej ekspozycji na anteny o częstotliwości radiowej i urządzenia komunikacyjne, istniały znaczące trendy liniowe z niższym stosunkiem chłopców do dziewcząt przy urodzeniu, gdy ojciec zgłaszał wyższe poziomy ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej.

Belyaev et al (2005)

Podsumowując, w pewnych warunkach ekspozycji, pole magnetyczne 50 Hz i mikrofale 915 MHz wywoływały porównywalne reakcje w limfocytach od zdrowych i nadwrażliwych dawców, które były podobne, ale nie identyczne, do reakcji stresowej wywołanej szokiem termicznym.

Salford et al (2003)

W tym badaniu zbadano, czy patologiczny wyciek przez barierę krew-mózg może być związany z uszkodzeniem neuronów. Trzy grupy po osiem szczurów były narażone przez 2 godziny na pola elektromagnetyczne Globalnego Systemu Komunikacji Mobilnej (GSM) z telefonów komórkowych o różnej mocy. Znaleźliśmy wysoce znaczące (p<0,002) dowody uszkodzenia neuronów w korze mózgowej, hipokampie i zwojach podstawy mózgu narażonych szczurów.

Lai et al (1995)

Ponadto zaobserwowano wzrost liczby pęknięć pojedynczej nici DNA w komórkach mózgu u szczurów narażonych na ciągłe działanie mikrofal o częstotliwości 2450 MHz (SAR 1,2 W/kg) przez 2 godziny, zarówno bezpośrednio, jak i 4 godziny po ekspozycji.

Naval Medical Research Institute – Bibliography of Reported Biological Phenomena („Effects”) and Clinical Manifestations Attributed to Microwave and Radio-Frequency Radiation (1972).

Bibliografia zawiera ponad 2000 odniesień do biologicznych reakcji na promieniowanie o częstotliwości radiowej i mikrofalowej opublikowanych do czerwca 1971 r.* Szczególną uwagę zwrócono na wpływ promieniowania niejonizującego o tych częstotliwościach na ludzi. Cytaty są uporządkowane alfabetycznie według autorów i zawierają jak najwięcej informacji, aby zapewnić skuteczne wyszukiwanie oryginalnych dokumentów. Raport zawiera również przegląd skutków przypisywanych promieniowaniu o częstotliwości radiowej i mikrofalowej.

Wpływ na zdrowie dzieci

Ta sekcja dotyczy wpływu EMF na zdrowie dzieci.

Maryland Children’s Environmental Health and Protection Advisory Council – Wytyczne dotyczące ograniczenia promieniowania pól elektromagnetycznych (2022)

Dzieci mogą być bardziej narażone na ekspozycję na energię RF niż dorośli. Ich ciała i mózgi wciąż się rozwijają i są bardziej podatne na ekspozycje, które mogą powodować szkody. Ponieważ ich czaszki są cieńsze, a głowy mniejsze niż u dorosłych, dzieci są stosunkowo bardziej narażone na działanie energii RF z telefonów komórkowych. Ponadto dzieci są narażone na działanie większej liczby telefonów komórkowych i radiotelefonów przez wiele lat niż dorośli. Badania na zwierzętach wykazały również, że promieniowanie RF może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu.

Seomun et al (2021)

Stwierdzono istotny związek między narażeniem na ELF-MF a białaczką dziecięcą. Ponadto zaobserwowano również możliwy efekt dawka-odpowiedź.

Amerykańska Akademia Pediatrii (2016)

„To nie są zabawki. Promieniowanie z nich pochodzi, a im bardziej możemy trzymać je z dala od ciała i używać (telefonu) w inny sposób, tym bezpieczniej” – powiedziała Jennifer A. Lowry, M.D., FAACT, FAAP, przewodnicząca Komitetu Wykonawczego Rady AAP ds. Zdrowia Środowiskowego w komunikacie prasowym AAP na temat wyników badań NTP.

Zhang et al. (2015)

W teście labiryntu wodnego Morrisa (MWM) stwierdziliśmy, że potomstwo płci męskiej wykazywało zmniejszoną zdolność uczenia się i zapamiętywania, podczas gdy potomstwo płci żeńskiej nie było upośledzone w uczeniu się i zapamiętywaniu, co sugeruje, że mikrofale mają działanie zależne od płci.

Morgan et al (2014)

Wnioski:

  1. „Dzieci absorbują większą ilość promieniowania mikrofalowego (MWR) niż dorośli”.
  2. „MWR jest czynnikiem rakotwórczym klasy 2B (prawdopodobnie), podobnie jak sadza, czterochlorek węgla, chloroform, DDT, ołów, nikiel, fenobarbital, styren, olej napędowy i benzyna. Wydaje się oczywiste, że nie narażalibyśmy dzieci na te inne substancje, więc dlaczego mielibyśmy narażać dzieci na promieniowanie mikrofalowe?”.
  3. „Płody są nawet bardziej wrażliwe niż dzieci. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać narażania płodu na promieniowanie mikrofalowe”.
  4. „Dorastające dziewczęta i kobiety nie powinny wkładać telefonów komórkowych do staników lub hidżabów.
    „Ostrzeżenia w instrukcjach obsługi telefonów komórkowych jasno wskazują, że istnieje problem nadmiernej ekspozycji”.
  5. „Urządzenia bezprzewodowe to nadajniki radiowe, a nie zabawki. Sprzedaż zabawek, które z nich korzystają, powinna być zakazana”.
  6. „Rząd wydał ostrzeżenia, ale większość ludzi o nich nie wie.”
  7. „Limity ekspozycji są nieodpowiednie i powinny zostać zmienione tak, aby były odpowiednie.”

Raport BioInitiative 2012 zawiera nowe ostrzeżenia dotyczące sieci bezprzewodowych i pól elektromagnetycznych (2013)

„Podczas gdy intensywnie badamy powiązania między zaburzeniami autystycznymi a technologiami bezprzewodowymi, powinniśmy zminimalizować narażenie osób z zaburzeniami autystycznymi, dzieci w każdym wieku, osób planujących dziecko i podczas ciąży”. – Martha Herbert, MD, PhD.

Amerykańska Akademia Pediatrii (2012)

Prezes Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), Robert W. Block, wezwał FCC do przeglądu wytycznych dotyczących ekspozycji na promieniowanie RF i obniżenia ich w celu ochrony dzieci. Napisał on:

Dzieci … nie są małymi dorosłymi i są nieproporcjonalnie dotknięte przez wszystkie narażenia środowiskowe, w tym promieniowanie telefonów komórkowych. Według IARC, średnia depozycja energii RF w mózgu dzieci jest dwukrotnie wyższa, a w szpiku kostnym czaszki dziesięciokrotnie wyższa niż w przypadku korzystania z telefonów komórkowych przez osoby dorosłe.

Grupa robocza BioInitiative (2012)

Założeniem tego przeglądu jest to, że chociaż niewiele uwagi poświęcono możliwym powiązaniom między polami elektromagnetycznymi i ekspozycją na częstotliwości radiowe (EMF/RFR) a zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), takie powiązania prawdopodobnie istnieją. Powodem tego założenia jest fakt, że fizjologiczne skutki EMF/RFR i różnorodne, coraz lepiej udokumentowane zjawiska patofizjologiczne w ASD wykazują niezwykłe podobieństwa. Dodatkowe wsparcie można znaleźć w podobieństwach między wzrostem zgłaszanych przypadków ASD a znacznym wzrostem ekspozycji na EMF/RFR w ostatnich dziesięcioleciach. Spojrzenie na te podobieństwa nie dowodzi, że te podobieństwa implikują przyczynowość – tego typu badania nie zostały przeprowadzone.

Divan et al. (2010)

Wyniki poprzedniej publikacji zostały powtórzone w tej oddzielnej grupie uczestników i wykazały, że korzystanie z telefonów komórkowych było związane z problemami behawioralnymi u dzieci w wieku 7 lat, a związek ten nie ograniczał się do wczesnych użytkowników technologii. Chociaż powiązania były słabsze w nowym zestawie danych, utrzymywały się one przy dalszej kontroli rozszerzonego zestawu potencjalnych czynników zakłócających.

Divan et al (2008)

Prenatalna – i w mniejszym stopniu postnatalna – ekspozycja na telefony komórkowe była związana z trudnościami behawioralnymi, takimi jak problemy emocjonalne i nadpobudliwość w wieku szkolnym. Związki te mogą nie być przyczynowe i mogą wynikać z niezmierzonych czynników zakłócających. Jeśli rzeczywiście istnieją, byłyby ważne dla zdrowia publicznego, biorąc pod uwagę powszechne korzystanie z tej technologii.

Kheifets et al (2005)

Pojawiły się obawy dotyczące potencjalnej podatności dzieci na pola RF, ponieważ ich rozwijający się układ nerwowy może być bardziej wrażliwy; ponadto ich tkanka mózgowa jest bardziej przewodząca, penetracja RF jest większa w stosunku do wielkości głowy, a dzieci są narażone przez dłuższy czas niż dorośli.

Wpływ na zdrowie kobiet w ciąży

Ta sekcja dotyczy wpływu EMF na zdrowie kobiet w ciąży.

Boileau et al (2022)

Używanie telefonu komórkowego do rozmów przez ponad 30 minut dziennie w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Zhao et al (2021)

Badanie potwierdziło, że narażenie na niektóre urządzenia elektryczne wiązało się z wyższym ryzykiem CHD [wrodzonych wad serca], podczas gdy noszenie kombinezonu chroniącego przed promieniowaniem wiązało się z niższym ryzykiem CHD. Kobiety powinny zatem ograniczyć korzystanie z urządzeń elektrycznych przed i w trakcie ciąży.

Li et al (2017)

W tym badaniu stwierdzono prawie trzykrotnie zwiększone ryzyko poronienia, gdy kobieta w ciąży była narażona na wyższe poziomy MF w porównaniu do kobiet z niższymi poziomami MF.

Li et al (2011)

Odkrycia dostarczają nowych dowodów epidemiologicznych na to, że wysokie poziomy MF [pola magnetycznego] u matki podczas ciąży mogą zwiększać ryzyko astmy u potomstwa.

Skutki zdrowotne nadwrażliwości elektromagnetycznej (EMS)

Nadwrażliwość elektromagnetyczna (EMS) to stan, w którym osoby cierpią z powodu niekorzystnych skutków zdrowotnych ekspozycji na pola elektromagnetyczne (EMF). Jest ona powszechnie określana jako nadwrażliwość elektromagnetyczna (EMS), nadwrażliwość elektryczna, nadwrażliwość elektryczna (EHS), zespół/choroba mikrofalowa lub choroba częstotliwości radiowych. Ta sekcja dotyczy skutków zdrowotnych EMS.

U.S. Access Board – Projekt IEQ dotyczący jakości środowiska wewnętrznego

Rada uznaje, że wieloraka wrażliwość chemiczna i wrażliwość elektromagnetyczna mogą być uważane za niepełnosprawność w rozumieniu ADA, jeśli upośledzają funkcje neurologiczne, oddechowe lub inne w stopniu znacznie ograniczającym jedną lub więcej głównych czynności życiowych danej osoby.

Nilsson et al (2023)

Badanie to uzupełnia istniejące badania wykazujące, że zespół mikrofalowy lub choroba występują na poziomach znacznie poniżej obecnych wytycznych zalecanych przez ICNIRP.

Leszczyński (2022)

Jednak objawy doświadczane przez osoby, które same deklarują EHS, wpływają na ich samopoczucie i stanowią problem zdrowotny zgodnie z konstytucją WHO. W związku z tym, niezależnie od przyczyn objawów EHS, należy zająć się tym dopuszczalnym pogorszeniem samopoczucia na całym świecie poprzez opracowanie zharmonizowanej polityki zdrowotnej. Ponadto WHO, ICNIRP i IEEE-ICES powinny promować i wspierać badania, które dostarczają wiarygodnych dowodów naukowych na temat możliwych przyczyn EHS. Bez takich badań nie jest możliwe opracowanie metod diagnostycznych i możliwych środków zaradczych. Istnieje pilna potrzeba, aby WHO lobbowała rządy krajowe na rzecz pilnego opracowania kompleksowej i wspólnej polityki zdrowotnej w zakresie EHS.

Hardell et al (2021)

Podsumowując, istnieją co najmniej trzy rodzaje pól elektromagnetycznych w miejscu pracy, które powodują długotrwałe narażenie pracowników. Narażenie na pola elektromagnetyczne z wielu źródeł może być przyczyną rozwoju objawów związanych z EHS. Jednak osoba ta była również narażona na ELF-EMF w innym miejscu w budynku, więc ekspozycja na RF-EMF wydaje się być najbardziej prawdopodobną przyczyną jej problemów zdrowotnych.

Belpomme et al (2020)

Podsumowując, dane te zdecydowanie sugerują, że EHS jest patologicznym zaburzeniem neurologicznym, które można zdiagnozować, leczyć i zapobiegać. Ponieważ EHS staje się nową podstępną plagą dotykającą miliony ludzi, wzywamy Światową Organizację Zdrowia (WHO) do włączenia EHS jako zaburzenia neurologicznego do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.

Stein et al (2020)

Stwierdzono, że mechanizmy leżące u podstaw objawów EHS są biologicznie wiarygodne i że po ekspozycji na pola elektromagnetyczne występuje wiele organicznych reakcji fizjologicznych. Pacjenci mogą mieć objawy neurologiczne, neurohormonalne i neuropsychiatryczne po ekspozycji na EMF w wyniku uszkodzenia neuronów i nadwrażliwych odpowiedzi neuronalnych. Należy opracować bardziej odpowiednie testy diagnostyczne dla EHS. Limity ekspozycji powinny zostać obniżone w celu ochrony przed biologicznymi skutkami pól elektromagnetycznych. Rozprzestrzenianie się lokalnych i globalnych sieci bezprzewodowych powinno zostać ograniczone, a bezpieczniejsze sieci przewodowe powinny być używane zamiast sieci bezprzewodowych w celu ochrony wrażliwych obywateli. Miejsca publiczne powinny być dostępne dla osób z nadwrażliwością elektryczną.

Bevington (2019)

Obecne dowody sugerują, że oprócz nieświadomej wrażliwości, częstość występowania IEI-EMF/EHS waha się od około 5,0 do 30 procent populacji ogólnej w łagodnych przypadkach, 1,5 i 5,0 procent w umiarkowanych przypadkach i < 1,5 procent w ciężkich przypadkach.

Belyaev et al (2016)

Obecnie konieczne wydaje się rozważenie „nowych ekspozycji”, takich jak pola elektromagnetyczne (EMF). Lekarze coraz częściej mają do czynienia z problemami zdrowotnymi, których przyczyny są nieznane. Badania, obserwacje empiryczne i raporty pacjentów wyraźnie wskazują na interakcje między narażeniem na EMF a problemami zdrowotnymi. Indywidualna podatność i czynniki środowiskowe są często pomijane. Nowe technologie i aplikacje bezprzewodowe zostały wprowadzone bez pewności co do ich wpływu na zdrowie, stawiając nowe wyzwania przed medycyną i społeczeństwem… Typowe objawy EHS obejmują bóle głowy, trudności z koncentracją, problemy ze snem, depresję, brak energii, zmęczenie i objawy grypopodobne.

Carpenter (2015)

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że „zespół mikrofalowy” lub „elektro-nadwrażliwość” (EHS) jest prawdziwą chorobą spowodowaną ekspozycją na pola elektromagnetyczne, szczególnie w zakresie mikrofal. Zgłaszana częstość występowania tego zespołu rośnie wraz z rosnącą ekspozycją na pola elektromagnetyczne pochodzące z elektryczności, WiFi, telefonów komórkowych i masztów, inteligentnych liczników i wielu innych urządzeń bezprzewodowych. Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi. Podczas gdy większość osób zgłaszających EHS nie ma określonej historii ostrej ekspozycji, nadmierna ekspozycja na pola elektromagnetyczne, nawet przez krótki okres czasu, może wywołać ten zespół.

Wpływ telefonów komórkowych na zdrowie

Ta sekcja dotyczy skutków zdrowotnych ekspozycji na telefony komórkowe.

Boileau et al (2022)

Korzystanie z telefonu komórkowego przez ponad 30 minut dziennie podczas ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Należy przeprowadzić prospektywne badanie w celu dalszego zbadania tego możliwego związku.

Alkayyali et al (2021)

Promieniowanie o częstotliwości radiowej z telefonów komórkowych (RFR) może być związane z niewydolnością tarczycy i zmianami poziomu hormonów tarczycy w surowicy, co może prowadzić do zaburzenia osi podwzgórze-przysadka-tarczyca. Badanie wykazało również zmiany histopatologiczne w pęcherzykach tarczycy po ekspozycji szczurów na promieniowanie niejonizujące. Wyniki były bezpośrednio związane z ilością i czasem trwania ekspozycji na promieniowanie EMF.

Shih et al. (2020)

Nadmierne korzystanie ze smartfonów znacznie zwiększa ryzyko raka piersi, szczególnie u uczestniczek uzależnionych od smartfonów, z niewielką odległością między piersiami a smartfonem oraz z nawykiem korzystania ze smartfona przed snem.

Wpływ sieci WLAN na zdrowie

W tej sekcji omówiono skutki zdrowotne narażenia na działanie sieci WLAN.

Cappucci et al (2022)

Podsumowując, dane te sugerują, że promieniowanie o częstotliwości radiowej emitowane przez urządzenia bezprzewodowe może wywierać działanie genotoksyczne u Drosophila i stanowić podstawę do dalszych badań nad biologicznym wpływem bezprzewodowego promieniowania elektromagnetycznego na organizmy żywe.

Pall (2018)

Wielokrotne badania WLAN pokazują, że WLAN powoduje stres oksydacyjny, uszkodzenie plemników/jąder, skutki neuropsychiatryczne, w tym zmiany EEG, apoptozę, uszkodzenie komórkowego DNA, zmiany endokrynologiczne i przeciążenie wapniem.

Dasdag et al (2015)

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie o częstotliwości radiowej 2,4 GHz może prowadzić do niekorzystnych skutków, takich jak choroby neurodegeneracyjne z powodu zmiany ekspresji niektórych miRNA, i należy przeprowadzić więcej badań nad wpływem promieniowania o częstotliwości radiowej na poziomy ekspresji miRNA.

Özorak et al (2013)

Podsumowując, promieniowanie elektromagnetyczne wywołane przez Wi-Fi i telefony komórkowe powoduje uszkodzenia oksydacyjne poprzez zwiększenie stopnia peroksydacji lipidów i poziomu żelaza, jednocześnie zmniejszając ogólny status antyoksydacyjny, poziom miedzi i GSH. EMR indukowany przez WLAN i telefony komórkowe może powodować przedwczesne dojrzewanie płciowe oraz oksydacyjne uszkodzenie nerek i jąder u rosnących szczurów.

Avendaño et al. (2011)

Ekspozycja ex vivo ludzkich plemników na bezprzewodowy laptop podłączony do Internetu zmniejszyła ruchliwość i indukowała fragmentację DNA poprzez efekt nietermiczny. Stawiamy hipotezę, że trzymanie laptopa podłączonego do bezprzewodowego Internetu na kolanach w pobliżu jąder może prowadzić do obniżenia płodności mężczyzn.

Wpływ masztów telefonii komórkowej na zdrowie

W tej sekcji omówiono skutki zdrowotne ekspozycji na maszty telefonii komórkowej.

Rangkooy et al (2023)

Badanie miało na celu zbadanie wpływu ekspozycji na fale emitowane przez bazowe stacje nadawczo-odbiorcze (BTS) na zdrowie pracowników… Wyniki wykazały, że parametry krwi wykazywały większe zmiany u operatorów BTS. Można stwierdzić, że te skutki zdrowotne są spowodowane zawodową ekspozycją na fale BTS.

Balmori et al (2022)

Ogólne wyniki tego przeglądu wskazują na trzy rodzaje wpływu anten stacji bazowych na zdrowie ludzi: Choroba częstotliwości radiowej (RS), rak (C) i zmiany parametrów biochemicznych (CBP).

Clegg et al (2020)

Badanie przeprowadzone przez włoski Instytut Ramazzini przy niższym natężeniu (poniżej limitów FCC) w celu naśladowania promieniowania z masztów telefonii komórkowej. Nowotwory wykryte w tych badaniach na dużą skalę miały ten sam histotyp, co w niektórych epidemiologicznych badaniach telefonów komórkowych u ludzi.

Falcioni et al (2018)

Ustalenia RI [Ramazzini Institute] dotyczące narażenia na dalekie pole RFR są spójne i wzmacniają wyniki badania NTP dotyczącego narażenia na bliskie pole, ponieważ oba badania wykazały wzrost częstości występowania nowotworów mózgu i serca u szczurów Sprague-Dawley narażonych na RFR. Nowotwory te mają taki sam histotyp, jak te obserwowane w niektórych badaniach epidemiologicznych dotyczących użytkowników telefonów komórkowych. Te badania eksperymentalne dostarczają wystarczających dowodów, aby wezwać do ponownej oceny wniosków IARC dotyczących rakotwórczego potencjału RFR u ludzi.

Meo et al (2018)

Wysokie narażenie na RF-EMF generowane przez MPBST [stacje bazowe telefonii komórkowej] wiązało się z opóźnieniami w zakresie umiejętności motorycznych, przestrzennej pamięci roboczej i uwagi u nastolatków w wieku szkolnym w porównaniu z uczniami narażonymi na niskie RF-EMF.

Meo et al (2015)

Stwierdzono, że narażenie na wysokie poziomy RF-EMFR generowane przez MPBS [stacje bazowe telefonii komórkowej] jest związane ze zwiększonym poziomem HbA1c i zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Dode et al (2011)

Klastry stacji bazowych (BS) i zgonów z powodu nowotworów zostały zidentyfikowane w gminie Belo Horizonte. Wskaźnik śmiertelności był wyższy wśród mieszkańców w promieniu 500 metrów od BS. W pobliżu stacji bazowych zaobserwowano również nakładanie się promieniowania; im bliżej, tym silniejsze.

Khurana et al. (2010)

Przeszukując PubMed, znaleźiono łącznie 10 badań epidemiologicznych badających domniemany wpływ stacji bazowych telefonii komórkowej na zdrowie. Siedem z tych badań dotyczyło związku między bliskością stacji bazowych a skutkami neurologicznymi, a trzy dotyczyły raka. Stwierdzono, że w ośmiu z dziesięciu badań odnotowano zwiększoną częstość występowania niepożądanych objawów neurobehawioralnych lub nowotworów w populacjach mieszkających w odległości mniejszej niż 500 metrów od stacji bazowych. Żadne z badań nie zgłosiło ekspozycji powyżej uznanych międzynarodowych wytycznych, co sugeruje, że obecne wytyczne mogą nie być wystarczające do ochrony zdrowia publicznego. Uważamy, że kompleksowe badania epidemiologiczne dotyczące długotrwałego narażenia na działanie stacji bazowych telefonii komórkowej są pilnie potrzebne, aby lepiej zrozumieć skutki zdrowotne.

Abdel-Rassoul et al. (2007)

Mieszkańcy mieszkający w pobliżu stacji bazowych telefonii komórkowej są narażeni na ryzyko wystąpienia problemów neuropsychiatrycznych i pewnych zmian w funkcjonowaniu funkcji neurologicznych poprzez ułatwienie lub zahamowanie. Zaleca się zatem, aby standardowe wytyczne dotyczące narażenia ludności na RER ze stacji bazowych telefonii komórkowej zostały zrewidowane i aby NBTB była wykorzystywana do regularnej oceny i wczesnego wykrywania skutków biologicznych u mieszkańców mieszkających w pobliżu stacji.

Wpływ sieci bezprzewodowych piątej generacji (5G) na zdrowie

W tej sekcji omówiono skutki zdrowotne narażenia na promieniowanie 5G.

Hardell et al (2023)

W ciągu kilku dni nowa stacja bazowa 5G spowodowała poważne objawy zgodne z zespołem mikrofalowym u dwóch wcześniej zdrowych osób… Objawy szybko ustąpiły, gdy para przeniosła się do mieszkania o znacznie niższej ekspozycji.

Hardell et al (2023)

Badanie to potwierdza nasze wcześniejsze publikacje na temat zespołu mikrofalowego spowodowanego emisją promieniowania RF z sieci 5G. Zgodnie z naszą wiedzą, nasze trzy badania są pierwszymi, które badają wpływ stacji bazowych 5G na zdrowie. 5G znacznie zwiększa narażenie na promieniowanie mikrofalowe, a w niniejszym przypadku, podobnie jak we wcześniejszych badaniach, po wdrożeniu 5G nastąpił szybki rozwój objawów znanych jako zespół mikrofalowy. Odpowiednie organy rządowe muszą pilnie zająć się zagrożeniami dla zdrowia związanymi z 5G.

Nilsson et al (2023)

W ciągu kilku tygodni nowa stacja bazowa 5G wywołała typowe objawy zespołu mikrofalowego lub choroby częstotliwości radiowych u dwóch mężczyzn pracujących i mieszkających w biurze poniżej stacji bazowej. Instalacja 5G spowodowała również bardzo wysoką maksymalną (szczytową) ekspozycję na nietermiczne promieniowanie mikrofalowe/RFR, ale znacznie poniżej wytycznych ICNIRP. Objawy ustąpiły całkowicie w ciągu kilku tygodni po tym, jak mężczyźni przenieśli się z biura do mieszkania o znacznie niższej ekspozycji.

McCredden et al (2023)

Przedstawione powyżej dowody sugerują, że istnieje wiarygodne ryzyko biologicznych skutków zakłóceń na częstotliwościach planowanych dla 5G, które są znacznie poniżej poziomów odniesienia ICNIRP. Biorąc pod uwagę wszechobecny i często niekonsensualny charakter ekspozycji człowieka na promieniowanie bezprzewodowe, istnienie nawet niewielkiej liczby znaczących skutków biologicznych wymaga dalszych ukierunkowanych badań.

Perov et al (2022)

Wyniki sugerują, że ekspozycja na wieloczęstotliwościowe pole elektromagnetyczne symulujące działanie systemów 5G wpływa na aktywność funkcjonalną osi podwzgórze-przysadka-nadnercza i ma charakter stresujący.

Kin et al (2022)

Stwierdzono, że zachowanie podobne do lęku i zdolność pamięci przestrzennej myszy nie uległy zmianie, ale zachowanie podobne do depresji zostało wywołane u myszy po ekspozycji na RF 4,9 GHz. Ponadto liczba neuronów została znacznie zmniejszona, a poziom piroptozy najwyraźniej wzrósł w ciele migdałowatym, a nie w hipokampie. Wyniki te sugerują, że ekspozycja na częstotliwości radiowe 4,9 GHz może wywoływać zachowania podobne do depresji, które mogą być związane z piroptozą neuronów w ciele migdałowatym.

ICBE-EMF (2022)

Dlatego pilnie potrzebne są limity ekspozycji chroniące zdrowie ludzi i środowisko. Limity te muszą opierać się na dowodach naukowych, a nie na fałszywych założeniach, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące narażenie ludzi i środowiska na całym świecie na promieniowanie RF, w tym nowe formy promieniowania z telekomunikacji 5G, dla których nie ma odpowiednich badań dotyczących skutków zdrowotnych.

Nyberg et al (2022)

Podsumowując, ustalenia te sprawiają, że priorytetem dla Unii Europejskiej jest (i) zastąpienie obecnych wadliwych wytycznych limitami ochronnymi oraz (ii) nałożenie moratorium na wprowadzenie 5G, aby (iii) dać niezależnym od branży naukowcom niezbędny czas na zaproponowanie nowych wytycznych chroniących zdrowie. Znaczenie apelu z 2021 r. staje się jeszcze pilniejsze, gdy weźmie się pod uwagę, że UE planuje wprowadzić szóstą generację technologii bezprzewodowych, 6G, która jeszcze bardziej zwiększy znane zagrożenia związane z technologią RFR dla ludzi i środowiska. Wszystko to prowadzi do ważnego pytania: czy decydenci UE mają prawo ignorować własne dyrektywy UE, przedkładając zysk ekonomiczny nad zdrowie ludzi i środowiska?

Kim et al. (2022)

Podsumowując, rozjaśniający wpływ 5G EMR na pigmentację skóry został potwierdzony na wielu poziomach, począwszy od linii komórkowej B16F10 i sztucznego modelu ludzkiej skóry pigmentowanej, określonego przez zmniejszoną zawartość melaniny i morfologiczną regresję aktywacji melanocytów. Możemy zaobserwować, że ekspozycja na 5G osłabia produkcję melaniny poprzez regulację genów melanogennych i produkcję ROS. W porównaniu z naszym wcześniej opublikowanym badaniem, sama ekspozycja na 5G nie miała wpływu na syntezę melaniny, jednak jednoczesna ekspozycja na bodźce do syntezy melaniny, takie jak α-MSH, wykazała efekt tłumienia melaniny indukowanej α-MSH, jak opisano w badaniach PMBT o krótszej długości fali. Ponadto w przyszłości należy zbadać wpływ 5G-EMR na syntezę melaniny w bardziej ekstremalnych scenariuszach ekspozycji, takich jak wyższa intensywność lub dłuższy okres czasu.

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) – Wpływ 5G na zdrowie (2021)

Istnieją wystarczające dowody na rakotwórczość promieniowania o częstotliwości radiowej w doświadczeniach na zwierzętach. Istnieją wystarczające dowody na niekorzystny wpływ na płodność mężczyzn. FR1 (450 do 6000 MHz): Podsumowując to, co udało nam się przeanalizować w dostępnej literaturze naukowej, zarówno w badaniach na ludziach, jak i na zwierzętach, możemy stwierdzić, że narażenie na RF-EMF o częstotliwościach FR1 może powodować raka, w szczególności glejaki i nerwiaki akustyczne u ludzi.

FR1 (450 do 6000 MHz): Częstotliwości te wyraźnie wpływają na płodność mężczyzn. Częstotliwości te mogą wpływać na płodność kobiet. Mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój zarodka, płodu i noworodka.

Hardell et al (2020)

Podsumowując, niniejszy artykuł pokazuje, że UE udzieliła mandatu 13-osobowej pozarządowej grupie prywatnej, ICNIRP, do podjęcia decyzji w sprawie wytycznych dotyczących promieniowania RF. Zarówno ICNIRP, jak i SCENIHR ewidentnie nie wykorzystują rzetelnej naukowej oceny szkodliwych skutków promieniowania RF udokumentowanych w wyżej wymienionych dokumentach badawczych (9,10,21-24,54,55). Te dwie małe organizacje opracowują raporty, które wydają się zaprzeczać istnieniu naukowo opublikowanych raportów na temat powiązanych zagrożeń. Być może należy zadać pytanie, czy jest to zgodne z duchem ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska w UE oraz czy bezpieczeństwo obywateli UE i środowiska można chronić, nie rozumiejąc w pełni zagrożeń dla zdrowia.

Kostoff et al (2020)

iniejszy artykuł identyfikuje niekorzystne skutki niejonizującego, niewidzialnego promieniowania (zwanego dalej promieniowaniem bezprzewodowym) opisanego w wiodącej literaturze biomedycznej. Podkreśla się, że większość przeprowadzonych do tej pory eksperymentów laboratoryjnych nie ma na celu zidentyfikowania poważniejszych negatywnych skutków, które odzwierciedlają rzeczywiste środowisko operacyjne, w którym działają systemy promieniowania bezprzewodowego. Wiele eksperymentów nie uwzględnia pulsacji i modulacji sygnału nośnego. Zdecydowana większość nie bierze pod uwagę synergicznych niekorzystnych skutków innych toksycznych bodźców (np. chemicznych i biologicznych) oddziałujących z promieniowaniem bezprzewodowym. W artykule przedstawiono również dowody na to, że powstająca technologia bezprzewodowa 5G nie tylko wpłynie na skórę i oczy, jak się powszechnie uważa, ale będzie miała również negatywne skutki ogólnoustrojowe.

Russell (2019)

Podczas gdy technologia 5G może oferować wiele niewyobrażalnych zastosowań i korzyści, staje się również coraz bardziej jasne, że jej powszechne przyjęcie może mieć znaczące negatywne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego i ekosystemów. Obecne długości fal o częstotliwości radiowej (sic), na które jesteśmy narażeni, wydają się działać jak trucizna na systemy biologiczne. Moratorium na wdrożenie 5G jest uzasadnione, podobnie jak ustanowienie niezależnych rad doradczych ds. zdrowia i środowiska, składających się z niezależnych naukowców…

Apel 5G (2017)

Sygnatariusze, ponad 180 naukowców i lekarzy z 36 krajów, zalecają moratorium na wprowadzenie piątej generacji, 5G, telekomunikacji, dopóki potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego i środowiska nie zostaną w pełni zbadane przez naukowców niezależnych od przemysłu. 5G znacznie zwiększy narażenie na pola elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej (RF-EMF), oprócz już istniejących sieci telekomunikacyjnych 2G, 3G, 4G, WLAN itp. RF-EMF są ewidentnie szkodliwe dla ludzi i środowiska.

Senator Blumenthal krytykuje brak badań bezpieczeństwa 5G (2019)

Podczas wymiany zdań [zobacz wideo z obrad: 2:04:00] z przedstawicielami branży telefonii komórkowej, senator Richard Blumenthal zapytał przedstawicieli głównych operatorów sieci, czy wspierali badania nad bezpieczeństwem technologii 5G i fal milimetrowych (MMW) oraz możliwymi powiązaniami między częstotliwościami radiowymi a rakiem – przedstawiciele branży przyznali, że tak nie było. Żaden z pięciu przedstawicieli głównych dostawców usług telekomunikacyjnych lub budowniczych infrastruktury, którzy pojawili się przed komisją Blumenthala, nie był świadomy jakichkolwiek funduszy przeznaczanych na badania nad wpływem 5G na zdrowie, ani nie mógł twierdzić, że takie badania są planowane na przyszłość. „Więc tak naprawdę nie ma żadnych trwających badań. Jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo, działamy tu trochę po omacku”. – Senator USA. Richard Blumenthal, luty 2019 r.

New Hampshire: Raport końcowy Komisji do zbadania wpływu powstającej technologii 5G na środowisko i zdrowie (2020)

New Hampshire powołało stanową komisję do zbadania wpływu powstającej technologii 5G na zdrowie oraz tego, czy promieniowanie bezprzewodowe jest rzeczywiście szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Większość członków Komisji Stanu New Hampshire stwierdziła, że narażenie na promieniowanie bezprzewodowe jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Komisja została zwołana na mocy dwupartyjnego ustawodawstwa podpisanego przez gubernatora (patrz Legiscan), a w jej skład weszli bezstronni eksperci w dziedzinie zdrowia i narażenia na promieniowanie. Jej raport końcowy, opublikowany w 2020 r.

Większość członków Komisji uważa, że FCC nie wykonała swojego zadania polegającego na zarządzaniu środowiskiem elektromagnetycznym z należytą starannością, nie ustalając limitów ekspozycji, które chroniłyby zdrowie. Nie udało im się wesprzeć środków technicznych i badań mających na celu zmniejszenie narażenia ludzi na promieniowanie elektromagnetyczne (EMR) w systemach telekomunikacyjnych i optymalizację modulacji bezprzewodowych w celu zmniejszenia skutków biologicznych i zdrowotnych.

Wpływ fal milimetrowych (MMW) na zdrowie

Częstotliwości w zakresie od 30 gigaherców do 300 gigaherców w widmie EMR są definiowane jako MMW. (Patrz TechTarget) W tej sekcji przeanalizowano zgłoszone skutki zdrowotne MMW, części widma 5G. (Por. FCC)

Redmayne et al (2023)

Gdy pasmo 5G mmW zacznie działać na arenie międzynarodowej, znaczna część światowej populacji będzie narażona na nowe zagrożenia. Intensywność i złożoność ekspozycji w bliskim polu, np. noszenie telefonu w kieszeni lub używanie go blisko głowy, będzie inna w przypadku 5G. Jest to pierwszy raz, kiedy mmW zostało użyte w telekomunikacji publicznej i pierwszy raz, kiedy formowanie wiązki zostało celowo wprowadzone do użytku w bliskim polu. Bez badań nad wpływem 5G w bliskim zasięgu, ten globalny ruch jest eksperymentem na poziomie populacji. Mając to na uwadze, istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia ukierunkowanych badań i ponownej oceny znaczenia naukowego podstawowego podejścia i założeń obecnych norm dotyczących narażenia ludzi na działanie fal radiowych.

Di Ciaula (2018)

Wstępne obserwacje wykazały, że MMW może zwiększać temperaturę skóry, zmieniać ekspresję genów, promować proliferację komórek i syntezę białek związanych ze stresem oksydacyjnym, procesami zapalnymi i metabolicznymi, powodować uszkodzenie oczu i wpływać na dynamikę nerwowo-mięśniową. Potrzebne są dalsze badania w celu lepszego i niezależnego zbadania wpływu RF-EMF na zdrowie w ogóle, a MMW w szczególności. Wydaje się jednak, że dostępne wyniki są wystarczające, aby wykazać skutki biomedyczne, powołać się na zasadę ostrożności, zaklasyfikować osoby narażone jako potencjalnie zagrożone i dokonać przeglądu istniejących limitów ekspozycji.

Kostoff et al (2020)

Należy podkreślić, że większość przeprowadzonych do tej pory eksperymentów laboratoryjnych nie ma na celu zidentyfikowania poważniejszych negatywnych skutków wynikających z rzeczywistego środowiska operacyjnego, w którym działają bezprzewodowe systemy radiacyjne. Wiele eksperymentów nie uwzględnia pulsacji i modulacji sygnału nośnego. Zdecydowana większość nie bierze pod uwagę synergicznych niekorzystnych skutków innych toksycznych bodźców (np. chemicznych i biologicznych) oddziałujących z promieniowaniem bezprzewodowym. Niniejszy artykuł przedstawia również dowody na to, że powstająca technologia bezprzewodowa 5G nie tylko wpłynie na skórę i oczy, jak się powszechnie uważa, ale będzie miała również niekorzystne skutki ogólnoustrojowe.

Wu et al (2015)

Dlatego oczekuje się, że obrażenia termiczne spowodowane nadmierną ekspozycją na fale mmW spowodują powierzchowne oparzenia, takie jak te, które występują, gdy osoba dotyka gorących przedmiotów lub płomieni. Innymi słowy, bardziej prawdopodobne jest, że oparzenia wywołane falami mm spowodują powstawanie pęcherzy i miejscowych reakcji zapalnych przypominających konwencjonalne oparzenia, a nie głębokie termiczne uszkodzenie tkanek charakterystyczne dla nadmiernej ekspozycji na częstotliwości mikrofalowe.

Alekseev et al (2008)

Fale milimetrowe wnikają wystarczająco głęboko w ludzką skórę (delta = 0,65 mm przy 42 GHz), aby wpływać na większość struktur skóry w naskórku i skórze właściwej.

Skutki zdrowotne promieniowania elektromagnetycznego niskiej częstotliwości

Ta sekcja dotyczy skutków zdrowotnych ekspozycji na EMF poniżej 3 kiloherców w spektrum promieniowania elektromagnetycznego (EMR).

Raport Bioinitiative – zaktualizowane podsumowania badań (2022)

Tendencja jest jasna, że zdecydowana większość badań zgłasza skutki ekspozycji na ELF EMF i RFR o niskiej intensywności, podczas gdy niewielki odsetek opublikowanych badań nie stwierdza żadnych skutków.

Hosseini et al (2022)

Można stwierdzić, że udział ELF-EMF i stresu prenatalnego w potencjalnym wywoływaniu zachowań lękowych przez hipokamp może być różny, tak że ELF-EMF może wywoływać zachowania lękowe poprzez zwiększenie 25(S)-OHC i PNMDAr2/NMDAr2 w hipokampie, podczas gdy stres prenatalny prawdopodobnie zwiększy zachowania lękowe poprzez zwiększenie kortykosteronu i zmniejszenie serotoniny.

Seomun et al (2021)

Stwierdzono istotny związek między narażeniem na ELF-MF a białaczką dziecięcą. Ponadto zaobserwowano również możliwy efekt dawka-odpowiedź.

Carles et al (2020)

Stwierdzono istotny związek między łącznym czasem życia w odległości <50 m od linii energetycznych a: i) wszystkimi guzami mózgu (OR 2,94; 95%CI 1,28-6,75); ii) glejakami (OR 4,96; 95%CI 1,56-15,77). Konieczne są dalsze badania, w szczególności w celu poprawy jakości i dostępności danych geograficznych i technicznych dotyczących linii energetycznych.

Havas (2017)

Główne punkty tego komentarza są następujące: (1) zastosowanie modelu IR do NIR jest niewłaściwe, ponieważ mechanizmy interakcji biologicznych są różne; (2) istnieją wystarczające dowody naukowe na uszkodzenia komórek spowodowane przez NIR na poziomach znacznie poniżej wytycznych termicznych; oraz (3) udokumentowano kilka mechanizmów związanych ze stresem oksydacyjnym, które mogą być odpowiedzialne za wzrost liczby nowotworów udokumentowanych w badaniach epidemiologicznych zarówno w przypadku ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne o niskiej, jak i wysokiej częstotliwości. W rzeczywistości ten rodzaj stresu oksydacyjnego może być odpowiedzialny za uszkodzenie plemników narażonych na RFR i za niektóre objawy sklasyfikowane jako nadwrażliwość elektromagnetyczna (EHS).

Benassi et al (2015)

Ekspozycja na pole magnetyczne o ekstremalnie niskiej częstotliwości (ELF-MF) uwrażliwia komórki SH-SY5Y na toksynę wywołującą chorobę Parkinsona.

Mechanizmy uszkodzeń

Niniejsza sekcja analizuje biofizyczne mechanizmy, za pomocą których ekspozycja na EMF powoduje skutki zdrowotne.

Panagopoulos et al (2021)

Niniejsze badanie stanowi przegląd uszkodzeń DNA wywołanych przez pola elektromagnetyczne u ludzi i związanych z nimi skutków. Szczegółowo opisano mechanizm wymuszonej oscylacji jonów w celu nieregularnego bramkowania bramkowanych napięciem kanałów jonowych na błonach komórkowych przez spolaryzowane/koherentne pola elektromagnetyczne. Zakłócenie kanałów jonowych zaburza wewnątrzkomórkowe stężenia jonów, które określają równowagę elektrochemiczną i homeostazę komórki. Niniejsze badanie pokazuje, w jaki sposób może to prowadzić do uszkodzenia DNA poprzez nadprodukcję reaktywnych form tlenu / wolnych rodników. Daje to pełny obraz tego, w jaki sposób ekspozycja na pola elektromagnetyczne wywołana przez człowieka może faktycznie prowadzić do uszkodzenia DNA i związanych z tym chorób, w tym raka.

Yakymenko et al. (2015)

Podsumowując, nasza analiza pokazuje, że RFR o niskiej intensywności jest silnym czynnikiem utleniającym dla żywych komórek o wysokim potencjale patogennym i że stres oksydacyjny wywołany ekspozycją na RFR powinien być uznany za jeden z głównych mechanizmów aktywności biologicznej tego typu promieniowania.

Bioinitiative Report – Summary for the Public (2007)

Stres oksydacyjny spowodowany uszkodzeniem DNA przez wolne rodniki jest prawdopodobnym mechanizmem biologicznym raka i chorób związanych z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego przez ELF.

Zalecenia dotyczące ostrożnego podejścia

W tej sekcji przeanalizowano różne zalecenia ekspertów wzywające do ostrożnego podejścia do ekspansji sieci 5G/mobilnej.

Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) – Wpływ komunikacji bezprzewodowej 5G na zdrowie ludzi (2020)

Różne badania sugerują, że 5G wpłynie na zdrowie ludzi, roślin, zwierząt, owadów i drobnoustrojów – a ponieważ 5G jest niesprawdzoną technologią, wskazane byłoby ostrożne podejście. Europejska Agencja Środowiska (EEA) od dawna zaleca ostrożność w narażeniu na EMF i zwraca uwagę, że w przeszłości zdarzały się przypadki, w których zasada ostrożności nie była stosowana, co często skutkowało nieodwracalnymi szkodami dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Odpowiednie, ostrożne i proporcjonalne środki podjęte teraz w celu uniknięcia prawdopodobnych i potencjalnie poważnych zagrożeń dla zdrowia ze strony pól elektromagnetycznych prawdopodobnie zostaną uznane za rozważne i mądre w przyszłości. EEA wzywa państwa członkowskie UE do podjęcia większych wysiłków w celu informowania obywateli o zagrożeniach związanych z narażeniem na EMF, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Frank (2019)

Autor, doświadczony epidemiolog, stwierdza, że nie można lekceważyć rosnących obaw zdrowotnych związanych z polami elektromagnetycznymi RF, zwłaszcza w czasie, gdy populacja jest szeroko narażona na wyższe poziomy ze względu na przestrzennie gęste nadajniki, których wymagają systemy 5G. Opierając się na zasadzie ostrożności, autor dołącza do innych, wzywając do moratorium na dalsze globalne wdrażanie systemów 5G, dopóki nie będą dostępne bardziej rozstrzygające badania nad ich bezpieczeństwem.

Miligi (2019)

Badania epidemiologiczne i metaanalizy dotyczące związku między rakiem a promieniowaniem o częstotliwości radiowej, zwłaszcza z telefonów komórkowych, nadal wykazują obszary niepewności, które należy zbadać, a liczba badań dotyczących skutków nienowotworowych rośnie, co sugeruje możliwość wystąpienia nowych zagrożeń. Względne scenariusze, które otworzą się wraz z badaniem 5G, prawdopodobnie zmienią ogólny poziom narażenia populacji w wyniku poważnych zmian w architekturze sieci. Dlatego ważne jest, aby przyjąć zdecydowanie ostrożne podejście. Biorąc pod uwagę poważne obawy ludności, odpowiednie instytucje powinny wdrożyć programy informacyjne i uświadamiające poprzez odpowiednie informowanie o ryzyku.

Russell (2018)

Promieniowanie o częstotliwości radiowej (RF) jest coraz częściej uznawane za nową formę zanieczyszczenia środowiska. Podobnie jak inne powszechne narażenia toksyczne, skutki promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej (RF EMR) są epidemiologicznie problematyczne, jeśli nie niemożliwe do wyjaśnienia, ponieważ nie ma już nienaświetlonej grupy kontrolnej. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że skutki te mogą być wzmacniane przez synergiczne narażenie na działanie substancji toksycznych i inne powszechne zagrożenia dla zdrowia. Skutki mogą być również nieliniowe. Ponieważ jest to pierwsze pokolenie narażone na takie sztuczne promieniowanie mikrofalowe (RF EMR) od kołyski do grobu, miną lata lub dziesięciolecia, zanim znane będą rzeczywiste konsekwencje zdrowotne. Należy pilnie zachować ostrożność przy wprowadzaniu tej nowej technologii.

Di Ciaula (2018)

Wstępne obserwacje wykazały, że MMW może zwiększać temperaturę skóry, zmieniać ekspresję genów, promować proliferację komórek i syntezę białek związanych ze stresem oksydacyjnym, procesami zapalnymi i metabolicznymi, powodować uszkodzenie oczu i wpływać na dynamikę nerwowo-mięśniową. Potrzebne są dalsze badania w celu lepszego i niezależnego zbadania wpływu RF-EMF na zdrowie w ogóle, a MMW w szczególności. Jednak dostępne wyniki wydają się być wystarczające do wykazania skutków biomedycznych, powołania się na zasadę ostrożności, sklasyfikowania osób narażonych jako potencjalnie zagrożonych i dokonania przeglądu istniejących limitów ekspozycji.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) – Late Lessons from Early Warnings: Science, Precaution, Innovation (2013)

Korzyści płynące z telefonii komórkowej są liczne, ale musi im towarzyszyć możliwość wystąpienia rozległych szkód. Środki ostrożności mające na celu zmniejszenie ekspozycji głowy ograniczyłyby zakres i dotkliwość ewentualnego ryzyka wystąpienia guza mózgu. Zmniejszenie ekspozycji może również pomóc w ograniczeniu innych potencjalnych szkód, które nie zostały uwzględnione w tym studium przypadku.

Kheifets et al (2005)

Pojawiły się obawy dotyczące potencjalnej podatności dzieci na pola o częstotliwości radiowej, ponieważ ich rozwijający się układ nerwowy jest potencjalnie bardziej podatny; ponadto ich tkanka mózgowa jest bardziej przewodząca, penetracja promieniowania o częstotliwości radiowej jest większa w stosunku do wielkości głowy, a dzieci będą narażone na promieniowanie przez dłuższy czas niż dorośli….. Niniejszy artykuł opiera się na dyskusjach prowadzonych podczas warsztatów i zawiera podstawowe informacje na temat rozwoju zarodka, płodu i dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem rozwijającego się mózgu, przegląd podatności dzieci na toksyny środowiskowe i choroby wieku dziecięcego, które zostały zbadane w badaniach EMF, oraz przegląd narażenia dzieci na EMF. Zawiera również ocenę potencjalnej podatności dzieci na pola elektromagnetyczne i kończy się zaleceniem przeprowadzenia dodatkowych badań i opracowania środków ostrożności w świetle niepewności naukowej.

Nieadekwatność rządowych wytycznych dotyczących ekspozycji

W tej sekcji omówiono podstawowe wady obecnych federalnych wytycznych dotyczących ekspozycji na fale radiowe. Tysiące recenzowanych badań pokazują, że skutki biologiczne są wywoływane poniżej limitów ekspozycji Federalnej Komisji Łączności (FCC). (Patrz The Defender)

W historycznym zwycięstwie CHD nad FCC w 2021 r., Sąd Apelacyjny w Waszyngtonie orzekł, że nakaz FCC z 2019 r. (aby nie poddawać ponownej analizie wytycznych dotyczących ekspozycji z 1996 r.) był „arbitralny i kapryśny, ponieważ nie odpowiadał na zapisane dowody, że narażenie na promieniowanie RF poniżej obecnych limitów Komisji może powodować niekorzystne skutki zdrowotne niezwiązane z rakiem”.

Ponadto sąd stwierdził:

Niepowodzenie to podważa wnioski Komisji dotyczące adekwatności jej procedur testowych, w szczególności w odniesieniu do dzieci, oraz jej wnioski dotyczące skutków długotrwałego narażenia na promieniowanie RF, narażenia na pulsację lub modulację RF oraz skutków rozwoju technologicznego, który nastąpił od 1996 r., z których wszystkie opierają się na założeniu, że narażenie na promieniowanie RF na poziomach poniżej obecnych limitów nie powoduje niekorzystnych skutków zdrowotnych. W związku z tym uważamy te wnioski za arbitralne i nieuzasadnione. Wreszcie, uważamy, że zarządzenie Komisji jest arbitralne i nieuzasadnione, ponieważ całkowicie nie odniosło się do uwag dotyczących szkód środowiskowych spowodowanych promieniowaniem RF.

Orzeczenie kwestionuje podstawę wytycznych FCC dotyczących ekspozycji.

Co najbardziej podstępne, branża bezprzewodowa mogła rozwijać się bez kontroli i praktycznie bez regulacji, a podstawowe pytania dotyczące jej wpływu na zdrowie publiczne były rutynowo ignorowane. Branża kontroluje FCC poprzez ucisk, który rozciąga się od dobrze ulokowanych wydatków na kampanię w Kongresie, przez kontrolę komitetów nadzorczych FCC, po uporczywy lobbing agencji.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl

Zostaw komentarz


Aby zatwierdzić komentarz skorzystaj z dolnego suwaka *


  • Facebook

Szukaj temat