Zagadkowy Dysk Fajstos: mapa prowadząca do innego świata?

Napisane przez Amon w Lipiec - 22 - 2021


Wieczorem 3 lipca 1908 roku, podczas wykopalisk w minojskim kompleksie pałacowym Fajstos na greckiej Krecie, archeolodzy pod kierownictwem Luigiego Perniera znaleźli dziwny gliniany krążek z epoki brązu z 45 różnymi symbolami i 242 znakami podzielonymi liniami na 61 grup, odciśniętymi w glinie za pomocą stempli. Artefakt ten jest pierwszym drukiem z ruchomą czcionką. Nawet 100 lat po jego odkryciu Dysk Fajstos pozostaje zagadką dla naukowców.

Wypalony gliniany dysk o średnicy 16 centymetrów i grubości dwóch centymetrów z ułożonymi w spiralę po obu stronach, kotami, kurczakami, mężczyznami, kobietami, dziećmi, grzebieniami i rękawiczkami po prostu nie pasuje do ram czasowych – a jednak archeolodzy są przekonani, że artefakt ma 4000 lat.

Faktem jest, że symbole te nie mają żadnego związku z żadnym znanym pismem. Co one znaczą, co próbują przekazać potomnym? Jest to zagadka, która nadal zastanawia naukowców sto lat po spektakularnym znalezisku.

Od czasu jego odkrycia w 1908 roku przez zespół pod kierownictwem włoskiego archeologa Luigiego Perniera, naukowcy prowadzili gorącą dyskusję na temat pochodzenia i użyteczności tego dziwnego artefaktu – jednak do tej pory nie udało się rozwikłać tajemnicy glinianego dysku. I może im się to nigdy nie udać, chyba że w końcu zostanie odnaleziony inny podobny artefakt z tymi postaciami. Dysk został odkryty w zachodnim budynku starożytnego pałacu-period północny tor minojskiego kompleksu pałacowego Phaistos na Krecie. Płyta leżała około pół metra nad skalną podłogą w pomieszczeniu magazynowym. Obok niej naukowcy znaleźli połamaną tabliczkę z pismem linearnym z okresu od 1650 do 1600 p.n.e.

Pernier datował ten Dysk na czas pomiędzy 1700 a 1600 p.n.e. w okresie Średniominojskim. Od 1911 roku podjęto około 50 prób rozszyfrowania tej zagadki, ale jakoś układanka różnych wyjaśnień nie pasuje do siebie.

Co oznacza 45 powtarzających się symboli, takich jak łuk i strzały, rękawice, gołębie, ule czy piła? Naukowcy podejrzewają, że kryje się za nim język sylabiczny lub literowy, zbiór hieroglifów lub mapa astronomiczna. Niektórzy badacze twierdzą, że zauważyli, iż pewne znaki pojawiają się zawsze tylko na początku jednego z odcinków zaznaczonych pionowymi liniami, ale zdaniem językoznawców tekst jest po prostu zbyt krótki, by można było rozpoznać kryjące się za nim wzorce.

Do tej pory próby złamania “kodu” podjęło się ponad 26 naukowców z całego świata, w tym lingwista z Iraklio Gareth Owens i John Coleman z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Językoznawcy podejrzewają, że treść inskrypcji ma charakter religijny, odnosi się do formy kobiecości jako matki lub nawet bogini – oznaczającej Ique. Iqepaje oznacza chwalebną matkę lub chwalebną boginię. Czy dyski miały na celu uhonorowanie bogów późnego okresu minojskiego?

Przemarsz pieszych i związanych więźniów

Jednak takie symbole jak maszerujący pieszy, głowa z piórami czy więzień ze związanymi rękami irytują i przeszkadzają w tym kontekście. Co te symbole chcą powiedzieć? Z pewnością nie można tu rozpoznać charakteru religijnego. Są krytycy, którzy podejrzewają, że Dysk Phaistos jest w rzeczywistości wymysłem Luigiego Perniera. Pernier pracował już szeroko z etruskimi znaleziskami we Florencji – w tym z płytą z Magliano, która również ma postacie w układzie spiralnym, co ujawnił dokument ZDF z 2015 roku.

A założenie to nie jest aż tak daleko idące. Faktem jest, że od końca XIX wieku archeolodzy na Krecie prowadzą istny wyścig w dokonywaniu nowych, cudownych odkryć.

Philippa Steele, która bada język egejski na Uniwersytecie w Cambridge, w wywiadzie dla Süddeutsche Zeitung kategorycznie wyklucza fałszerstwo. Nadal uważa, że płyta jest autentyczna.

Wyjątkowość płyty wynika przede wszystkim z faktu, że powstała 3000 lat przed drukiem literowym Gutenberga. Ale nigdy nie odnaleziono pasujących znaczków… Nie ma też innych dokumentów z takimi samymi lub podobnymi symbolami, które mogłyby stanowić ewentualną wskazówkę co do znaczenia znaków. Eksperci już mówią o prehistorycznym CD ze względu na kształt, i być może mogą mieć rację, jeśli będziemy zakładać, że artefakt został wykonany przez zaawansowaną cywilizację. Istnieje możliwość iż Artefakt nie pochodzi z Ziemi.

W rzeczywistości, pre-astronauci są pewni, że Dysk został przyniesiony na Ziemię przez istoty pozaziemskie. Chcą nawet, aby w jednej z grup symboli rozpoznać próbę lądowania statku kosmicznego. Inni badacze podejrzewają, że dysk jest dokumentem z zatopionego wyspiarskiego królestwa Atlantydy.

Problem, z którym nauka boryka się do dziś, polega na tym, że wiele z przedstawionych symboli pozwala na kilka różnych interpretacji jednocześnie. Każdy więc widzi w nim to, co chce widzieć. Jak wiadomo, symbole zawsze takie były. Płyta jest eksponowana w najważniejszym pomieszczeniu muzeum archeologicznego w Heraklionie – ale do dziś nie jest nawet w stu procentach jasne, czy płyta w ogóle pochodzi z Krety. Całkiem możliwe, że płyta jest importem, jak to się dziś mówi – np. z Egiptu, Izraela czy Libii. Jednak lokalizacja znaleziska sugeruje, że artefakt został wykonany za panowania legendarnego króla Minosa, a więc faktycznie pochodzi z Krety.

W tym czasie na wyspie rozkwitła pierwsza zaawansowana cywilizacja w Europie. W pałacach nie było przedstawień z symbolami wojennymi – zamiast tego zdobiły je wizerunki delfinów, kwiatów i kapłanek.

Co więc tak naprawdę reprezentuje ten dysk? Czy jest to może kalendarz, rodzaj gry planszowej, a może chce opowiedzieć znalazcy historię o powstaniu ludzkości?

Możliwość ta musi być również brana pod uwagę, jeśli będziemy kontynuować założenie, że dysk stanowi dziedzictwo zaawansowanej cywilizacji, być może znacznie przewyższającej nas i pochodzącej z zupełnie innego, nieznanego nam jeszcze świata. Faktem jest, że starożytne zaawansowane cywilizacje w dużym stopniu posługiwały się znakami i symbolami. Nie inaczej było w starożytnym Egipcie. Czy tajemnica Dysku Phaistos zostanie kiedykolwiek rozwiązana przez naukę?


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat