Zaginione miasto boga słońca Atona odkryte w Luksorze

Napisane przez Amon w Maj - 3 - 2021


Archeolodzy ogłosili odkrycie liczącego około 3500 lat miasta ukrytego pod starożytną stolicą Egiptu Luksorem. Miasto zostało uznane przez profesor Uniwersytetu Johna Hopkinsa, Betsy Brian, za drugie najważniejsze odkrycie w Egipcie od czasu grobowca Tutanchamona i nazwane jest “The Rise of Aten”. Znajduje się ono po zachodniej stronie Luksoru i zostało zbudowane przez dziadka króla Tutenchamona, Amenhotepa III, podczas jego panowania wraz z synem Amenhotepem IV. (później przemianowany na Akhenaten) w XVIII Dynastii w latach 1391 – 1353 p.n.e. na cześć boga słońca Atona.

Było to miejsce, które jest bardzo dobrze udokumentowane w starożytnych egipskich tekstach, a jego trzy królewskie pałace i tętniące życiem ulice musiały być fascynującym widokiem dla każdego odwiedzającego. Niestety, dokładna lokalizacja nie została spisana i pozostawała tajemnicą – przynajmniej do czasu, gdy udało się odkryć tę lokalizację podczas wykopalisk we wrześniu ubiegłego roku. Szybko stało się dla nich jasne, że to, co tam odkryli, musiało być całym miastem. W rzeczywistości okazało się, że było to największe miasto, jakie kiedykolwiek odkryto w Egipcie. “Wiele zagranicznych instytucji poszukiwało tego miasta i nigdy go nie znaleziono” – wyjaśnia z dumą Hawass, opisując, że znaleźli ulice otoczone domami, niektóre wysokie nawet na 10 stóp (około 3 metrów).

Obecnie, po siedmiu miesiącach wykopalisk, udało się już odsłonić kilka części. W części południowej m.in. piekarnia i kuchnia z piecami i garncarnią, gdzie, biorąc pod uwagę wielkość kuchni, musiała ona zaopatrywać wielu robotników i pracowników.

Drugi obszar wykopalisk został do tej pory tylko częściowo odkryty wraz z jego bardziej kolosalnymi budynkami służył prawdopodobnie jako dzielnica administracyjna i mieszkalna. Teren ten otoczony jest zygzakowatym murem i dostępny był tylko przez jedno wejście, które prawdopodobnie zostało tak skonstruowane ze względów bezpieczeństwa, aby można było dokładniej kontrolować jego teren. W trzeciej części miasta znajdowały się warsztaty, w których wyrabiano m.in. cegły błotne do świątyń i budynków gospodarczych oraz odkryto cegły z pieczęciami Amenhotepa III, potwierdzające datowanie miasta.

Odkrycie Zaginionego Miasta nie tylko daje nam rzadki wgląd w życie starożytnych Egipcjan w czasach, gdy imperium było w rozkwicie, ale także pomaga rzucić światło na jedną z największych [tajemnic] w historii: Dlaczego Akhenaten i [królowa] Nefertiti postanowili przenieść się do Amarny? – powiedział prof.

Archeolodzy spodziewają się, że w najbliższych miesiącach odkryją jeszcze wiele ciekawych rzeczy na tym stanowisku.

Rzeczy, które warto wiedzieć o Echnatonie (Akhenaten)

Akhenaten był starożytnym egipskim królem z XVIII dynastii, synem Amenofisa III i królowej Teje. On zniósł religię Amona podczas jego panowania około 17 lat w 14 wieku p.n.e. i wywyższył boga Atona będącego postacią boga wszystkich bogów Egiptu i poświęcił mu swoją nową stolicę Achet-Aton. Jednak ta przypuszczalnie pierwsza monoteistyczna faza starożytnego Egiptu nie trwała długo i już 50 lat po jego śmierci wszystkie ślady jego panowania zniknęły z oficjalnej historiografii.

Tak jak osoba Akhenatena była pełna tajemnic, tak samo niewyjaśniona jest jego śmierć. Nawet jego grób do dziś nie został jednoznacznie zidentyfikowany, ale uważa się, że jego szczątki zostały wydobyte w 1907 roku w KV 55 w egipskiej Dolinie Królów, zaledwie kilka metrów od grobowca jego kontrowersyjnego syna Tutenchamona.

Przez lata badacze zmagali się z potwierdzeniem spornego pokrewieństwa między nimi, a ostatnia analiza genetyczna zdaje się wskazywać, że faraon był rzeczywiście biologicznym ojcem króla Tuta. Niemniej jednak, niektórzy egiptolodzy nie są przekonani, że KV 55 rzeczywiście zawierał kości Akhenatena, ani że był on biologicznym ojcem Tutenchamona, dlatego też kwestia ta pozostaje przedmiotem gorącej dyskusji.


Opracował: Amon
www.strefa44.pl
0 Udostępnień
Kategorie: Nauka / Kosmos

Zostaw komentarz


*

code


  • Facebook

Szukaj temat