Miłorząbdwuklapowy, znany również jako drzewo miłorzębu, pochodzi z Chin, Japonii i Korei, ale obecnie jest również uprawiany w Europie i USA. Liście i nasiona drzewa były używane od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie chińskiej i są nadal stosowane w suplementach diety i lekach ziołowych. Współczesne badania koncentrują się głównie na ekstrakcie z miłorzębu, który uzyskuje się z liści. Ginkgo biloba jest często stosowany w celu poprawy pamięci i funkcji poznawczych, a także w celu złagodzenia objawów lęku, jaskry i demencji. Uważa się, że poprawia przepływ krwi do mózgu i może łagodzić problemy z krążeniem. Niektóre badania wykazały, że może również pomóc w problemach z pamięcią spowodowanych demencją lub chorobą Alzheimera.
Inną możliwą zaletą Ginkgo Biloba jest jego działanie fibrynolityczne (tj. zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi). Może to złagodzić mikroskrzepy i późniejsze zwłóknienie spowodowane przez białko Covid spike, które organizm stymuluje do produkcji po wstrzyknięciu przez „szczepionki” Covid.
Ginkgo Biloba: środek fibrynolityczny i potencjalny środek neuroterapeutyczny w leczeniu długiego Covida
Ginkgo biloba, powszechnie znany jako miłorząb japoński lub miłorząb dwuklapowy (/ˈɡɪɪŋkoʊ, ˈɡɪŋkɡoʊ/ GINK-oh, -goh), znany również jako miłorząb dwuklapowy, to gatunek nagonasiennych pochodzący z Azji Wschodniej.
Jest to ostatni żyjący gatunek z rzędu Ginkgoales, który pojawił się po raz pierwszy ponad 290 milionów lat temu, a skamieniałości bardzo przypominające żyjące gatunki należące do rodzaju Ginkgo pochodzą z epoki środkowej jury około 170 milionów lat temu. Drzewo to było uprawiane we wczesnej historii ludzkości i nadal jest powszechnie sadzone i jest powszechnie uważane za żywą skamielinę. Ginkgo biloba, Wikipedia via EncycloReader
Miłorząb ma jedną (spośród wielu) niezwykłą właściwość: działa jako aktywator plazminogenu – aktywuje własną maszynerię organizmu, która rozpuszcza skrzepy krwi.
Wewnątrznaczyniowy szlak tworzenia trombiny/fibryny i związana z nim terapia antytrombolityczna. *Stworzone przy użyciu BioRender.com
Powyższy schemat pokazuje, w jaki sposób organizm rozkłada skrzepy krwi. Proces ten może zostać wzmocniony przez egzogenne (w tym przypadku wstrzykiwane) aktywatory plazminogenu. Dwa dobrze znane to urokinaza („UK”) i streptokinaza („SKA”). Urokinaza znajduje się w nerkach. Streptokinaza jest produktem leczniczym.
Wspaniałą rzeczą w miłorzębie japońskim jest to, że ma on takie samo działanie jak UK i SKA. Jest aktywatorem plazminogenu. I to dla komórek śródbłonka!
Efekty zapobiegania zakrzepicy, takie jak działanie przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe, zostały zgłoszone przy użyciu ekstraktu Ginkgo biloba (GbE); jednak dokładny mechanizm nie jest jeszcze w pełni poznany, zwłaszcza rola czynnika podobnego do Krüppela 2 (KLF2). Celem tego badania było zbadanie, czy GbE może aktywować KLF2, a następnie indukować wydzielanie trombomoduliny (TM) i tkankowego aktywatora plazminogenu (t-PA) w celu zwiększenia efektów zapobiegania zakrzepicy. Różne stężenia GbE inkubowano z ludzkimi komórkami śródbłonka żyły pępowinowej (HUVEC) w celu zbadania wpływu na komórki śródbłonka. Stwierdziliśmy, że ekspresja KLF2 koreluje z ryzykiem miażdżycy i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w praktyce klinicznej. W modelu komórkowym HUVEC, GbE stymulował ekspresję KLF2 w sposób zależny od dawki. Ponadto, wydzielanie TM i t-PA wzrosło, gdy komórki były hodowane z GbE. Ginkgo biloba indukuje ekspresję trombomoduliny i wydzielanie tkankowego aktywatora plazminogenu poprzez aktywację czynnika podobnego do Krüppela 2 w komórkach śródbłonka, World Scientific, 2020 r.
Uważam, że są to wystarczające dowody, aby uzasadnić testowanie GbE u pacjentów cierpiących na Long Covid i urazy/patologie białek kolczastych (tworzenie się mikroskrzepów). Istnieją dowody na to, że GbE może mieć korzyści terapeutyczne w ostrym Covid, szczególnie w leczeniu ARDS.
W przeciwwirusowym działaniu EGb pośredniczy kilka mechanizmów, w tym blokowanie proteazy podobnej do chymotrypsyny SARS-CoV-2-3, co zapewnia skuteczność przeciwwirusową. Ponadto EGb hamuje rozwój chorób zapalnych płuc poprzez zmniejszenie aktywności elastazy neutrofili, uwalnianie cytokin prozapalnych, agregację płytek krwi i zakrzepicę. W ten sposób EGb może łagodzić ostre uszkodzenie płuc i zespół ostrej niewydolności oddechowej w Covid-19.
Poza korzyściami płynącymi ze stosowania miłorzębu japońskiego w leczeniu mikrozakrzepów wywołanych przez białko kolca i wynikającego z nich zwłóknienia, miłorząb japoński jest również bardzo obiecujący w leczeniu neuroterapeutycznym Long Covid.
Niezbędne jest dalsze badanie mechanizmów leżących u podstaw patofizjologicznego procesu zakażenia SARS-CoV-2. Pozwoli to naukowcom odkryć cele terapeutyczne, które można wykorzystać do leczenia. Zgodnie z tym przeglądem, można przypuszczać, że Ginkgo biloba ma potencjalnie korzystne działanie, w tym przeciwlękowe, przeciwne neurotoksyczne, przeciwzapalne i przeciwapoptotyczne, i był badany w leczeniu zaburzeń neurologicznych, w szczególności AD, PD i demencji. Ginkgo Biloba i Long Covid: Modele in vivo i in vitro do oceny skuteczności nanoterapeutyków, MDPI, 22 maja 2023 r.
Jak wykazałem, miłorząb japoński może być bardzo ważnym środkiem terapeutycznym w leczeniu, a być może nawet w zapobieganiu mikroskrzepom powodowanym przez białko spike wirusa SARS-CoV-2, prowadzącym do nowej formy zwłóknienia układowego. Ponadto może być również korzystny dla osób z Long Covid, szczególnie w leczeniu neurologicznych aspektów tego zespołu. Należy pamiętać, że jest to praca badawcza, a nie porada medyczna.
Opracował: Amon
www.strefa44.pl
www.strefa44.com.pl